Polska zostanie wykluczona z Eurowizji?
Ostatnie zmiany w mediach publicznych w Polsce mogą poskutkować usunięciem TVP z Europejskiej Unii Nadawców (EBU), czyli organizacji stojącej za Konkursem Piosenki Eurowizji.
EBU zrzesza europejskie media publiczne - nasz kraj w tej organizacji reprezentuje Telewizja Polska. Po przyjęciu nowej ustawy medialnej (przepisy weszły w życie 8 stycznia) decyzją ministra skarbu nowym prezesem TVP został Jacek Kurski.
"Jeśli dojdzie do złamania statutu Unii, będziemy mieli z Polską problem" - powiedział w wywiadzie dla "Financial Times" Jean-Paul Philippot, prezydent EBU. Jednocześnie zaznaczył, że ostatecznie nasz kraj może zostać wykluczony z grona państw - członków organizacji. To zaś w konsekwencji będzie oznaczało, że Polska nie weźmie udziału w kolejnych konkursach Eurowizji.
Serwis Wirtualnemedia.pl przypomina, że w grudniu 2015 roku dyrektor generalna EBU, Ingrid Deltenre, napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraziła zaniepokojenie planowaną ustawą medialną, która podporządkowywała publiczne media rządowi. Deltenre apelowała w liście do Dudy, by nie podpisywał tej kontrowersyjnej ustawy.
Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji uczestniczy od 1994 r. To wówczas odniosła w nim największy sukces - Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" zajęła 2. miejsce.
W październiku 2015 roku uczestnictwo w zbliżającej się edycji konkursu (odbędzie się w Sztokholmie) potwierdził ówczesny zarząd TVP. Obecny prezes Jacek Kurski w 2014 r., po zwycięstwie Conchity Wurst nie krył swojego niesmaku i zgorszenia wynikiem konkursu twierdząc, że występ austriackiej drag queen był "nie do oglądania".
Wśród polskich kandydatów na Eurowizję 2016 w mediach przewijają się nazwiska m.in. Michała Szpaka, Dody, Sylwii Grzeszczak i Cleo.