Eurowizja 2022: Konstrakta zszokowała widzów. Najdziwniejszy utwór w historii konkursu?
Spore wrażenie na widzach drugiego półfinału Eurowizji zrobiła reprezentująca Serbię Konstrakta. Nie brak głosów, że był to jeden z najdziwniejszych występów w wieloletniej historii konkursu.
W drugim półfinale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie na scenie zaprezentowało się w sumie 18 uczestników, w tym reprezentujący Polskę Krystian Ochman z utworem "River".
Jako trzecia na scenie pojawiła się Konstrakta z Serbii z piosenką "In corpore sano" zaśpiewaną w języku serbskim i po łacinie. Występ wokalistki Any Đurić i towarzyszących jej tancerzy z ręcznikami wzbudził ogromne emocje.
Wideo zanotowało już ponad 1,1 mln odsłon, stając się najpopularniejszym konkursowym materiałem z drugiego półfinału. Warto dodać, że drugim najlepszym wynikiem może pochwalić się Krystian Ochman (ponad 415 tys.).
"Królowa", "Serbia 2023", "Czysta sztuka, tego jeszcze nie było na Eurowizji", "Ikona" - czytamy w komentarzach od zachwyconych fanów z całej Europy.
W finale Konstrakta wystąpi jako przedostatnia, tuż po Krystianie Ochmanie.
Eurowizja 2022: Kim jest Konstrakta?
Ana Đurić to piosenkarka urodzona 12 października 1978 roku w Serbii, z wykształcenia jest architektką. Od 2002 roku występowała w zespole Mistakemistake, a jednym z jej osiągnięć jest otwarcie koncertu Amy Winehouse w Belgradzie w 2011 roku.
Jej ojciec Slobodan Ignjatovic przez krótki czas był ministrem informacji Jugosławii w latach 90.
W 2009 r. wokalistka wyszła za architekta Milana Durica, założyciela DVA:STUDIO oraz profesora na Wydziale Architektury w Belgradzie. Para ma dwójkę dzieci - córkę Lenę oraz syna Nikolę. Małżeństwo aktywnie działa na rzecz środowiska LGBT i nie kryje krytycznego nastawienia wobec obecnego prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia, przeciw któremu na przełomie 2018 i 2019 r. doszło do protestów ulicznych. Opozycja zarzuca mu autokratyczny styl rządów i korupcję.
W utworze "In Corpore Sano" (tłum. W zdrowym ciele) wokalistka krytycznie wypowiada się o serbskiej służbie zdrowia, ale także o niedoścignionym i irracjonalnym ideale piękna. Wspominana wielokrotnie w tekście Meghan Markle w piosence pełni rolę wzoru kobiety, do którego bezskutecznie ale także bezsensownie starają się doścignąć jej obserwatorzy.
"In Corpore Sano" to środkowa część tryptyku, na który składają się jeszcze "Nobl" i "Mekano".