Young Leosia

Young Leosia
data urodzenia
13 sierpnia 1998
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Sara Sudoł
5,0
Oceń
Głosy
1

Biografia

Young Leosia: wiek, wzrost i początki kariery

Young Leosia to pseudonim artystyczny Sary Leokadii Sudoł. Jest polską piosenkarką, raperką, autorką tekstów i DJ-ką. Gwiazda urodziła się 13 sierpnia 1998 roku w Szczecinie, jest zatem zodiakalną Lwicą. Niewiele można znaleźć informacji na temat rodziców Young Leosi, wspomniała o nich tylko ogólnie w programie Kuby Wojewódzkiego. Artystka ma 160 centymetrów wzrostu, może pochwalić się dyplomem ukończenia Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej, gdzie uzyskała wykształcenie muzyczne. 
Młoda piosenkarka ma także w swoim dorobku zdany państwowy egzamin z realizacji dźwięku, a w przeszłości uczyła się tańczyć hip-hop i dancehall. Uczęszczała do IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie. Young Leosia grała jako DJ-ka w wielu klubach, między innymi: “Prozak 2.0", “Miłość Kredytowa" czy “Mewa Towarzyska". Pierwsze piosenki nagrywała jako Sara już w 2015 roku. 6 sierpnia 2020 roku miała swój debiut z singlem “Wyspy", który jednak nie zdobył większej popularności, podobnie zresztą jak kolejny utwór zatytułowany “Zakochałam się, ale zryłeś", który nagrała razem z zespołem B24.

Young Leosia: najpopularniejsze utwory i dyskografia

16 października 2020 roku wokalistka razem z Żabsonem, Beteo i Boruccim wydała singel “ULALA", który znalazł się na polskiej streamingowej liście przebojów Apple Music, iTunes i Spotify. Jeszcze tego samego roku wystąpiła gościnnie w piosence czeskiego rapera Nika Tendo "Loyal", utwór był wysoko notowany na czeskich i słowackich listach przebojów.
Jednak największą rozpoznawalność Young Leosia zyskała w 2021 roku, kiedy wydała singiel “Szklanki", dostał się on na sam szczyt polskiej listy Apple Music oraz Spotify. Do utworu powstał też teledysk, który do września 2021 roku został wyświetlony ponad 32 miliony razy w serwisie muzycznym YouTube. 
W czerwcu Young Leosia zagrała główną rolę w teledysku Maty do piosenki “Kiss cam (podryw roku)". 6 sierpnia 2021 roku wydała singiel “Jungle Girl", który nagrała wspólnie z Żabsonem. Utwór znalazł się na jej debiutanckim albumie “Hulanki" który ukazał się 23 września tego samego roku i jeszcze przed wyjściem uzyskał status platynowej płyty. 24 września udostępniła teledysk do utworu “Baila Ella", który w pierwszym miesiącu od premiery przekroczył 8 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.
20 listopada 2021 roku poinformowała o nadchodzącym wydarzeniu “Baila Ella by Young Leosia: First Night Out", wraz z cyklem imprez organizowanych przez Baila Ella. 25 listopada ukazał się jej singiel “CROWD". Wydała go własnym nakładem, zakończyła nim współpracę z Żabsonem i odeszła z wytwórni Internaziomale.

Young Leosia: koncerty i dorobek artystyczny

Raperka i dj-ka jest finalistką Plebiscytu Sanki 2021 za całokształt twórczości, w 2022 roku dostała dwie nominację do nagdory Fryderyki 2022 w kategoriach: “Fonograficzny Debiut Roku" oraz “Artystka Roku".W 2022 roku Smolasty wydał piosenkę "Toxic Baby", do współpracy przy jej tworzeniu zaprosił Young Leosię. W utworze "Boję się kochać" Smolasty po raz pierwszy łączy siły z raperką, produkcja utrzymana jest w stylistyce retro. 

Young Leosia: życie prywatne

Młoda Leokadia, bo tak żartobliwie nazywają wokalistkę internauci, mocno rozgranicza swoje życie zawodowe od osobistego. Nie jest tajemnicą, że artystka od dłuższego czasu jest w związku, jednak na jej profilach w mediach społecznościowych nie znajdziemy żadnego zdjęcia z wybrankiem. Raperka ujawniła tylko, że jej partner nie jest związany z show-biznesem. 
Duża ilość osób podejrzewała, że Young Leosia ma romans lub jest spokrewniona z Żabsonem, ale dziewczyna szybko zaprzeczyła tym plotkom. Mówiła, że łączą ich tylko współpraca zawodowa i przyjaźń.
Raperka promuje swoją działalność i twórczość muzyczną na Instagramie, gdzie obserwuje ją już ponad 800 tysięcy użytkowników portalu. To bardzo duża ilość jak na dopiero wschodzącą gwiazdę polskiej muzyki. Young Leosia publikuje zdjęcia z codziennego życia. Na Instagramie znajdziecie ją pod nazwą @youngleosia.
Internauci często doszukują się informacji, czy Young Leosia jest wnuczką Leszka Balcerowicza, byłego prezesa NBP, wicepremiera i ministra finansów z czasów transformacji ustrojowej lat 1989-91. Brak jednak brak wiarygodnego źródła, które potwierdziłyby tę informację.