Shakira

Shakira fot. AFP
data urodzenia
2 lutego 1977
pochodzenie
Kolumbia
imię i nazwisko
Shakira Mebarak Ripoll
4,0
Oceń
Głosy
323

Biografia

Shakira — wiek, wzrost i początki kariery

Shakira — wzrost: 157 cm | Shakira, a właściwie Shakira Isabel Mebarak Ripoll, urodziła się 2 lutego 1977 roku w Barranquilla w Kolumbii. Światowej sławy piosenkarka, autorka tekstów, tancerka i producentka muzyczna ma libańskie korzenie. Już od wczesnych lat młodzieńczych interesowała się muzyką, pisała własne teksty, a jej pierwszy album został wydany w 1991 roku. W tym czasie Shakira zagrała również kolumbijskiej telenoweli El Oasis. Wszechstronnie uzdolniona artystka odnajduje się zatem na różnych polach działania.  Kariera Shakiry szybko nabrała tempa, a sama piosenkarka stała się znana na całym świecie. Z powodzeniem współpracuje z innymi światowymi gwiazdami, występuje na najważniejszych scenach i wydarzeniach kultury oraz sportu. Muzyka tworzona przez Shakirę nie zawsze jest jednoznaczna. W jej twórczości słychać wpływy muzyki folk, pop i rock. Autorka tekstów i wokalistka nie boi się eksperymentować, a każdy nowy nurt działania traktuje jako wyzwanie zawodowe i życiowe.

Shakira — najpopularniejsze utwory i dyskografia

Pierwsza płyta artystki została wydana za sprawą znajomości Shakiry z pracownikiem Sony Music Columbia. Jak się jednak okazało, talent piosenkarki mógł się sam obronić, czego dowodem były kolejne albumy oraz rosnąca popularność gwiazdy. Cenione są nie tylko wpadające w ucho melodie, ale również sam głos Shakiry. Charakterystycznych brzmień nie sposób pomylić z innymi. 

Albumy wydane przez Shakirę:
1991: Magia, 1993: Peligro, 1996: Pies Descalzos, 1998: ¿Dónde están los ladrones?, 2001: Laundry Service, 2005: Fijación Oral Vol. 1 i Oral Fixation Vol. 2, 2009: She Wolf, 2010: Sale el Sol,2014: Shakira, 2017: El Dorado.

Najpopularniejsze utwory Shakiry:
Whenever, Wherever, Can’t Remember To forget You,Don’t Bother,Beautiful Liar — utwór wykonany z Beyonce,Hips Don’t Lie,La tortura,Loca,Objection,Rabiosa,She Wolf,Waka Waka — oficjalna piosenka Mistrzostw świata w piłce nożnej 2010.

Shakira — koncerty i dorobek artystyczny

Wielkie trasy koncertowe artystki zgromadziły na światowych scenach miliony widzów. Jej występy uświetniają grupy tancerzy, a sama piosenkarka włącza się aktywnie w każdy układ choreograficzny. 

Trasy koncertowe Shakiry:
1996-1997: trasa koncertowa Pies Descalzos, 2000: trasa koncertowa Anfibio, 2002-2003: trasa koncertowa Tour of the Mongoose, 2006-2007: trasa koncertowa Oral Fixation,2010-2011: trasa koncertowa The Sun Comes Out World,2018: trasa koncertowa El Dorado.

Bogata twórczość Shakiry jest doceniana nie tylko przez fanów, ale również przez krytyków i specjalistów branży muzycznej. Artystka za tworzoną muzykę otrzymuje nominacje do najbardziej prestiżowych nagród świata muzycznego. 
Najważniejsze nagrody w karierze Shakiry: 
2000: MTV Video Music Awards — nagroda za najlepszą kolaborację,2001: Grammy Awards — nagroda dla najlepszego albumu latino pop2005: Billboard Music Awards — nagrody w kategoriach piosenka roku latino, album roku latino, artysta roku latino,2005: MTV Music Europe Awards — nagroda dla najlepszej artystki,2006: Grammy Awards — nagroda dla najlepszego albumu latino rock,2006: MTV Video Music Awards — nagroda za najlepszą choreografię2007: MTV Video Music Awards — nagroda w za najlepsze video latino,2010: MTV Music Europe Awards — nagroda za działalność charytatywną,2018: Grammy Awards — nagroda dla najlepszego albumu latino pop.

Życie prywatne i dzieci Shakiry

Zarówno zawodowe, jak i prywatne życie artystki od wielu lat bardzo intryguje opinię publiczną. Gdzie mieszka, z kim się spotyka, jak spędza wolny czas Shakira? Rodzina i bliscy piosenkarki i producentki stanowią jeden z głównych tematów, jakimi interesują się media. Rozgłos zyskał rozwód, na który zdecydowała się Shakira. Mąż piosenkarki, znany piłkarz klubu FC Barcelona, Gerard Pique, został przyłapany na zdradzie. Para rozstała się w 2022 roku po 11 latach małżeństwa. Ich rozwód obserwował cały świat, a para nie szczędziła sobie publicznych rozliczeń z niespełnionych obietnic. Shakira związek z Pique i jego niewierne zachowanie postanowiła opisać w swoim utworze TQG. Owocami małżeństwa sławnej pary są Milan i Sasha, o których w trakcie rozwodu najbardziej martwiła się Shakira. Dzieci piosenkarki i piłkarza stały się obiektem walki o prawa rodzicielskie. Media na całym świecie krytykują postawę pary, która publicznie i na oczach świata rozlicza swoje małżeństwo. 

Talent Shakiry uwydatnia się nie tylko w muzyce. Artystka bardzo mocno angażuje się w działalność charytatywną i świetnie radzi sobie w każdym przedsięwzięciu, którego się podejmuje. Jest założycielką fundacji Pies descalzos, która pomaga ubogim dzieciom w Kolumbii w dostępie do edukacji. Jest również ambasadorką dobrej woli UNICEF i reprezentuje ten podmiot na świecie. Liczne organizacje zapraszają ją do wygłaszania mów na ważnych wydarzeniach charytatywnych. 

Teksty piosenek (251)