PtakY

PtakY
data powstania
2002
pochodzenie
Polska
3,8
Oceń
Głosy
70

Biografia

Zespół założony przez Piotra Łukaszewskiego, gitarzystę znanego ze Skywalkera, IRY, TSA Evolution i KarmaComy.

W tym ostatnim zespole tworzył muzykę triphopową, ale po jakimś czasie poczuł, że nie realizuje się w pełni jako gitarzysta rockowy. Dlatego razem z perkusistą Daniel Wernerem (KarmaComa) postanowił założyć nowy zespół. Szukali młodych muzyków, bo nie chcieli współpracować z gwiazdami.

W 2002 roku do Łukaszewskiego zwrócił się z prośbą Grzegorz Skawiński, były lider Skawalkera, a potem m.in. muzyk grupy O.N.A., by mu pomógł wyprodukować solową płytę pewnego wokalisty. W tym czasie akurat zespół O.N.A. przechodził do historii i dlatego Skawiński poprosił Łukaszewskiego o pomoc.

Tym wokalistą był Sebastian Makowski. Panowie przypadli sobie na tyle do gustu, że razem utworzyli zespół. Potem dołączyli Marcin "Mario" Kłosowski (bas) i Krzysztof "Kris" Dobiszewski (gitara). Przez prawie rok grupa nie miała nazwy - ostatecznie muzycy wybrali intrygujące PtakY.

We wrześniu 2004 roku ukazała się ich debiutancka płyta "PtakY". Promował ją utwór "Chroń to, co masz", który pojawił się również na singlu towarzyszącym premierze polskiej wersji soundtracku do filmu "Spider-Man 2". PtakY znalazły się na ścieżce dźwiękowej obok takich zespołów jak: Train, Midtown, Lostprophets czy Maroon 5.

W czerwcu 2005 roku grupa wystąpiła na festiwalu Trendy w Sopocie (z nowym utworem "Pielgrzym"), miesiąc później w Węgorzewie, a w sierpniu na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

Na początku 2006 roku, w trakcie przygotowań do nagrań drugiej płyty, z Ptakami rozstał się wokalista Sebastian Makowski. Wokalista powrócił po kilkunastu dniach, ale okazało się, że to było tymczasowe rozwiązanie. Zastąpił go Adam Sypuła z wrocławskiej grupy Ctrl - Alt - Delete.