Mezo
- data urodzenia
- 1982
- pochodzenie
- Polska
- imię i nazwisko
- Jacek Mejer
Biografia
Mezo naprawdę nazywa się Jacek Mejer, urodził się w 1982 roku. Hip hopem zainteresował się w 1994 roku, gdy miał 12 lat. Jego pierwszy zespół nosił nazwę Jurki, a Mezo stworzył go razem z kolegami z podstawówki. Jednak działalność tej grupy zakończyła się na jednej piosence "Rap crazy rap", nagranej na szkolny konkurs.
W 1997 roku powstała grupa Lajner, wraz z którą dwa lata później Mezo nagrał "Demo". Skład formacji zmieniał się w ciągu lat i ostatecznie w zespole został Mezo (autor tekstów) i Silent (twórca muzyki).
W 2000 roku grupa nagrała pierwszą płytę, nielegal zatytułowany właśnie "Mezo". Zdobyła ona uznanie nie tylko fanów, ale także osób liczących się w środowisku hiphopowym. Utwory duetu zaczęły pojawiać się w Radiostacji. W tym roku zespół zagrał również swoje pierwsze duże koncerty.
W grudniu 2001 roku pojawiła się kolejna płyta Lajnera, zatytułowana "Słowem".
Artysta pojawił się gościnnie na wielu produkcjach, np. w kawałku "Pełen Pokus" Owal/Emcedwa oraz "I moje miasto złą sławą owiane" - Slums Attack. Przebojem stał się utwór "Suczki", efekt współpracy Mezo z grupą Ascetoholix.
Jego pierwsze utwory znaleźć można na składankach "Hip hop rasizm stop" i "Szkoła życia", oraz płytach dołączanych do magazynu "Klan".
Mezo prowadzi także audycję "Bless Da Mic" w radiu wielkopolskim RMI FM.
W maju 2003 roku ukazała się jego kolejna, a pierwsza wydana w większym nakładzie płyta. Jej tytuł to "Mezokracja". Promowały ją single "Aniele" i "Żeby nie było". Krążek nominowano do Fryderyka w kategorii "Album Roku Hip Hop".
Na początku 2005 roku do sklepów trafił drugi album Meza zatytułowany "Wyjście z bloków". Tym razem raperowi w produkcji podkładów pomógł Tabb. Na podwójnej reedycji albumu znalazł się między innymi utwór "Ważne", który stał się wielkim przebojem i zdobył Srebrną Premierę na opolskim festiwalu.
W październiku 2006 roku do sklepów trafił kolejny album rapera zatytułowany "Eudaimonia". W nagraniu płyty Meza wspomogli producent Tabb i wokalistka Kasia Wilk. Na krążku można usłyszeć także Mietka Szcześniaka (w piosence "Wstawaj").
W czerwcu 2007 roku ukazała się dwupłytowa kompilacja "Dekada 1997-2007" będąca podsumowaniem tytułowego okresu. Album zawiera wszystkie przeboje rapera z trzech oficjalnych płyt, single, jak i starsze kompozycje. Dodatkowo do składanki dołączono DVD zawierające singlowe teledyski, a także fragmenty zarejestrowanego w 2007 roku koncertu w warszawskim klubie "Melodia".
Na kolejne wydawnictwa Meza fani musieli czekać dwa lata. Za to od razu otrzymali dwa.
Pierwszy z nich, "Herezje", jest rapowym projektem, z klasycznymi hiphopowymi podkładami i technicznymi zwrotkami. Album skierowany jest do sprawdzonych odbiorców, znających twórczość Meza od podszewki. Podkłady na "Herezje" zapewnili Tabb, Doniu, DJ Spox i Tfk.
Drugi, "Słowo ma moc", to popowa odsłona Meza. Gościnnie na płycie pojawili się Jay Delano, Kasia Skrzynecka, Paulina Bochat, Gabriel Fleszar, Asia Kwaśnik, Kasia Wilk, Paulina Leśna i Nowator.
"MEZOteryka" - kolejny album w dyskografii wokalisty ukazał się we wrześniu 2011 roku. Tym razem muzyk na jednym krążku zestawił obie stylistyki. Znajdziemy tu połączenie brzmień hiphopowych z popowymi, surowych mocnych bębnów z melodyjnymi refrenami.
Album różni się jednak od poprzednich dość znacznie, o czym mówił sam autor: "Mezoteryka jak sama nazwa mówi to podróż do wnętrza. To moja 'wiedza tajemna', którą dzielę się ze słuchaczami, często bazując na własnych doświadczeniach, które przeżyłem, a były one w ostatnim okresie zarówno bardzo miłe jak i bardzo traumatyczne. Na pewno płyta jest znacznie poważniejsza od poprzednich, nieco smutniejsza, bardziej refleksyjna".
Wydawnictwo promuje singel "Kochaj albo giń".