Etna

Etna
data urodzenia
24 listopada 1975
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Joanna Kaczanowska
4,2
Oceń
Głosy
155

Biografia

Etna: wzrost, wiek i początki kariery

Etna to tak naprawdę Joanna Kaczanowska. Artystka urodziła się w Białymstoku 24 listopada 1975 roku. Tworzy w nurcie muzyki dance i disco polo. Na polskiej scenie muzycznej jest obecna od 2002 roku. 

Ukończyła Państwowe Ognisko Baletowe, a także uczęszczała do Liceum Muzycznego, do klasy śpiewu i perkusji. Jest autorką tekstów i kompozytorką, a w swoim środowisku została okrzyknięta "Królową disco polo". Piosenkarka projektuje swoje stroje sceniczne.

Karierę rozpoczęła wydaniem debiutanckiego albumu pt. Lawa. Dzięki swojemu temperamentowi i dynamicznej choreografii zyskała rzesze wiernych fanów, którzy za każdym razem pojawiają się na jej koncertach. Czym jeszcze interesuje się Etna? Disco polo to nie jej jedyna pasja. Wokalistka ukończyła także studia w Instytucie Zarządzania iMarketingu przy Politechnice Białostockiej.

Etna: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Do największych przebojów Joanny Kaczanowskiej należą takie utwory, jak Rolnik, Drań czy Maminsynek. Były one emitowane w licznych rozgłośniach radiowych, a także na kanale YouTube. Etna ma na swoim koncie cztery płyty. Poza debiutancką Lawą to także:

  • Strzelec (2008), 
  • Anioł (2011),
  • Rolnikowa (2017).

Artystka uczestniczyła także w kilku innych ciekawych projektach. W 2009 roku nagrała teledysk do piosenki Dziadek, a o zagranie w nim głównej roli został poproszony Bogdan Łazuka.

Z albumu Anioł pochodzą takie przeboje Etny jak choćby Gorzka kawa i Studenteczka.

Etna: koncerty i dorobek artystyczny

Obecność Etny w showbiznesie to nie tylko albumy, single i setki koncertów. Artystka między 2009 a 2012 rokiem współprowadziła program Vipo na kanale TVS. W 2012 roku pojawiła się jako prowadząca program Discopolot - Premiery na antenie. Z kolei jesienią 2019 roku wraz z Maciejem Czachowskim zaczęła prowadzić program Piosenka na życzenie.

Jako wokalistka Etna była dostrzegana niemal od początku obecności na scenie. W lipcu 2003 roku otrzymała nagrodę publiczności na 8. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie. Później na kilka lat zniknęła z mediów, aby powrócić z przytupem. Z kolei w 2007 roku podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie otrzymała nagrodę Debiut Roku.

W lipcu 2012 roku na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie Etna odebrała aż trzy statuetki:

  • Nagrodę Specjalną Firmy Fonograficznej Green Star, 
  • "Muzyczny Klucz" Radia IRN,
  • Nagrodę od Programu Muzycznego "Taneczne Rytmy".

W lipcu 2015 roku na XX Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie Etna otrzymała nagrodę specjalną Prezesa firmy Mlekovita.

Życie prywatne i rodzina Etny

Jak prywatnie żyje Etna? Ile ma dzieci? Okazuje się, że artystka ma już dorosłą córkę, Isabellę, która jest łudząco podobna do mamy. Etna z mężem Jackiem żyje szczęśliwie już od wielu lat, a on sam często angażuje się w jej działalność w biznesie muzycznym.

Albumy (1)