Renata Przemyk
- data urodzenia
- 10 lutego 1966
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Z wykształcenia bohemistka. Wydała dziewięć płyt, w tym osiem długogrających. Cztery z nich pokryły się złotem. Na swoim koncie ma duety z Kasią Nosowską, Hedone, Fiolką, Habakukiem, Strachami na Lachy czy Plateau. Wielokrotnie koncertowała - w Polsce i za granicą. Niezwykle ceniona ze względu na nieprzeciętny talent muzyczny, niepowtarzalny głos oraz indywidualność artystyczną. Łączy piosenkę autorską z rockiem alternatywnym (tak zwany rock intelektualny).
Zaczynała w 1985 roku w rockowo-jazzującym zespole Rewizja. Zadebiutowała jednak cztery lata później na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Potem był Jarocin, gdzie gościnnie wystąpiła razem z grupą Armia. Wtedy też zaczęła śpiewać w świeżo utworzonej formacji Ya Hozna.
W 1990 rozpoczęła karierę solową. We współpracy ze Sławomirem Wolskim narodziła się jej debiutancka płyta - "Ya Hozna" (1990), okrzyknięta jedną z najbardziej awangardowych i obiecujących albumów roku. Nie było na niej typowych elementów rockowych, jak gitara elektryczna, lecz kontrabas i saksofony. Do tego świetne teksty, które do dziś są wizytówką artystki. Utwory z tej płyty, jak chociażby "Babę zesłał Bóg", "Protest Song", czy "Kochaj mnie jak wariat" są znakami firmowymi Renaty.
Rok później, na jej trzecim z rzędu występie podczas festiwalu opolskiego - zdobyła Nagrodę Główną imienia Karola Musioła dla najbardziej obiecującej młodej artystki oraz roczne stypendium. W 1992 roku otrzymała w Sopocie "Bursztynową płytę" za indywidualność artystyczną. W tym samym roku pojawiła się na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Zdążyła też wydać płytę - "Mało zdolna szansonistka", mniej przebojową, za to utrzymaną w klimacie poetyckiej rozmowy ze słuchaczem, do czego zdążyła już przyzwyczaić swoich fanów. Był to także początek współpracy z Anną Saraniecką, która do dziś pisze dla niej większość piosenek oraz jest jej managerką.
Kolejną płytą była "Tylko kobieta" wydana dwa lata później, za którą po raz pierwszy nominowano artystę do Nagrody Fryderyka w kategorii Piosenka Poetycka. Do współpracy zaprosiła muzyków Voo Voo - Wojciecha Waglewskiego oraz Mateusza i Jana Pospieszalskich.
W 1996 roku na rynku pojawiła się kolejny długogrający krążek Renaty - "Andergrant", za który rok później otrzymała Fryderyka w kategorii Płyta Roku - Piosenka Poetycka. Wydawnictwo było już zdecydowanie rockowe, a promowała je francuska trasa koncertowa. Na longplayu znalazły się elementy mocnego rocka, które zderzono z piosenką autorską.
W 1999 roku artystka wydała piątą już płytę - "Hormon", na której drapieżność ustąpiła miejsca refleksji i liryzmowi. Jednocześnie był to dla Przemyk debiut, jako kompozytora muzyki, która w całości była jej pomysłu - w mniejszym stopniu słychać na nim tak charakterystyczny dla poprzednich wydawnictw - akordeon, którego zastąpiono elementami elektroniki. Wydawnictwo również doczekało się nominacji do Fryderyka w kategorii Piosenka Poetycka.
Na kolejną płytę fani nie musieli czekać zbyt długo - pojawiła się dwa lata później pod nazwą "Blizna". To najostrzejszy muzycznie krążek w całej dyskografii artystki, którego brzmienie przypomina Skunk Anansie i Guano Apes.
W 2002 roku wydała płytę "Balladyna", która była ścieżką dźwiękową do przedstawienia teatralnego pod tym samym tytułem.
Rok później wydała album, ze swoimi największymi przebojami. Dodatkowo zawierał jeden utwór premierowy, wykonany w duecie z Kasią Nosowską - "Kochana".
Kolejną płytą w dorobku artystycznym Renaty jest "Unikat" z 2006 roku.
Trzy lata później światło dzienne ujrzało dwupłytowe wydawnictwo zatytułowane "Odjazd". Pierwszy krążek zawiera nagrania studyjne, drugi w całości nagrany został w domowym studio Renaty Przemyk. Piosenki, które znalazły się na tej płycie napisane zostały z myślą o spektaklu pod tym samym tytułem.
W 2010 roku ukazał się album "Panienki z temperamentem", który Przemyk nagrała w duecie z Kayah. Wydawnictwo zawiera piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.
Najnowszą propozycją piosenkarki jest singel "Jakby nie miało być", do którego powstał także teledysk. W nagraniu utworu udział wzięli: Maciej Mąka (gitary) i Błażej Chochorowski (bas), muzykę skomponowała sama Renata, a tekst napisała jej długoletnia współpracowniczka Anna Saraniecka.
(Źródło: RMF FM; uzup. własne)
Teksty piosenek (93)
-
-
Amen
-
Andergrant
-
Anio
-
Aż Po Grób
-
Babę zesłał Bóg
-
Blizna
-
Bo je
-
Co to b
-
Córeńko
-
Czasem
-
Czekasz i wymy
-
Dogoni
-
Drzewo
-
Finito
-
Frau
-
Gites
-
Hiszpa
-
Hormon
-
Ile krwi
-
Jakby nie miało być
-
Jeste
-
Ka
-
Kiedy jak nie teraz
-
Klonator
-
KŁAMIESZ
-
Kłamiesz (feat. Vienio)
-
Kochaj mnie jak wariat
-
Kochana
-
Kochana (feat. Igor Herbut)
-
Kołysz mnie - feat. Dagadana
-
KOT
-
Listonosz z niebios
-
Lullaby
-
Łatwo uwierzyć
-
M
-
Ma
-
Ma
-
Makija
-
Moja kara
-
Moja moc
-
Moneta
-
NA POCAŁUNKÓW DNIE (A THOUSAND KISSES DEEP)
-
Nic to jest
-
Nie kochaj bo kocha
-
Nie Mam
-
Nie mam żalu (feat. Artur Andrus)
-
Nie potrzebna mi
-
Nie spaceruj
-
Nie Ty to kto
-
Nie udawaj
-
Nie zginiesz
-
O si
-
Od
-
Odjazd
-
Ostatni z zielonych
-
Prins
-
Problem
-
Promie
-
Protest dance
-
Przejd
-
Rabbit Polka
-
Raczej
-
RekWijeM
-
Rozamunda
-
Rzeźba dnia
-
Sama
-
Samolot rozbi
-
Sara
-
SchizoRenia
-
Sex telefon
-
Szmaciana
-
Święte
-
Ta
-
Ten taniec
-
Top
-
Tortury
-
Tramwaj zwany pod
-
Twoja kara
-
Ty to wiesz
-
Tylko kobieta
-
Unikate
-
Vera to ja - feat. Dagadana
-
W
-
Zabijmy
-
Zapach
-
Zazdrosna
-
Zero (Odkochaj nas)
-
Zmrok
-
Zona
-
ZOO
-
Zwyczajny handlarz klaserami
-
Żeby uwierzyć