Śpiewaj i tańcz, czyli o piosenkach, które mają swoje własne ruchy taneczne
To się nazywa kompleksowe działanie! Nagrać utwór, który nie tylko podbije listy przebojów, ale i masowo roztańczy fanów! Tym artystom się to udało. Przedstawiamy piosenki-tańce, w których może nie wszyscy próbowali swoich sił, ale z pewnością prawie każdy je kojarzy.
"Macarena" - Los del Rio
"Macarena" podbiła serca słuchaczy oraz dyskotekowe parkiety w latach 90. Za tym sukcesem ukryli się Antonio Romero Monge i Rafael Ruíz Perdigones, czyli duet Los de Rio. Swoim utworem panowie szturmem zdobyli szczyty list przebojów, sprawiając że tego nieskomplikowanego układu choreograficznego chciał nauczyć się niemal każdy. Siła tego tańca tkwi zresztą w jego prostocie i imponującym efekcie grupowym.
"Macarena" to pierwszy przebój duetu Los Del Rio od 1962 roku i ich jedyny hit w Stanach Zjednoczonych.
"Gangnam Style" - Psy
Trudno stwierdzić, czy "Gangnam Style" bardziej przykuł uwagę internautów swoją chwytliwą melodią i niewybrednym bitem, czy specyficznym ruchem tanecznym. Jedno jest pewne - klip do piosenki Koreańczyka tworzącego pod pseudonimem Psy jest najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie Youtube - został wyświetlony prawie 2,5 mld razy.
Utwór doczekał się też licznych coverów, a teledysk do niego często padał ofiarą kreatywnych parodii.
"Single Ladies" - Beyonce
Utwór Beyonce zyskał popularność ze względu na swój chwytliwy refren, ale uwagę przykuła także choreografia prezentowana w teledysku do piosenki. Klip ten zresztą opiera się wyłącznie na tańcu i jest wymieniany jest jako popularyzator J-Setting, w którym jedna osoba prowadzi inne. Amerykańska wokalistka i jej dwie koleżanki udowodniły, że nie potrzeba milionów dolarów, żeby zrobić teledysk, który zostanie doceniony zarówno przez profesjonalistów, jak i przez fanów. Co o tym świadczy? Chociażby trzy statuetki MTV VMA (w tym za najlepszy teledysk) oraz prawie 430 mln wyświetleń w serwisie Youtube.
"YMCA" - Village People
Przebój "YMCA" (skrót od Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) z 1978 roku często nazywany był hymnem ruchu gejowskiego, czemu stanowczo zaprzeczył wokalista Village People, Victor Willis. Amerykański kanał telewizyjny VH1 umieścił piosenkę na 7. miejscu sporządzonej przez siebie listy "100 najlepszych piosenek tanecznych".
Numerowi towarzyszy taniec polegający na odpowiednim układaniu rąk, które kolejno tworzą poszczególne litery skrótu "YMCA". Ruchy te po raz pierwszy wykonała publiczność programu "American Bandstand", którego gościem był właśnie zespół Village People.
"Lambada" - Kaoma
Lambada to brazylijski taniec, który spopularyzowała piosenka z końca lat 80. o tej samej nazwie. Została ona wydana na debiutanckim albumie grupy Kaoma zatytułowanym "Worldboat". Singel cieszył się dużym zainteresowaniem, zdobywając status platyny. W czasie gdy taniec ten zyskał na popularności, wśród kobiet modne stały się krótkie rozłożyste spódnice, dzięki czemu zaczęto je kojarzyć właśnie z lambadą.
"Harlem Shake" - Baauer
"Harlem Shake" to utwór amerykańskiego muzyka i producenta Baauera, który pojawieniem się w serwisie Youtube zapoczątkował serię internetowych memów. Zaczęło się od 30-sekundowego filmiku, w którym grupa ludzi tańczy w rytm muzyki Baauera. Aktywność ta bardzo szybko znalazła tysiące sympatyków i naśladowców.
Magazyn Billboard określił to nawet "największą wirusową sensacją od czasu 'Gangnam Style", o którym była mowa wcześniej.
"Asereje" - Las Ketchup
"The Ketchup Song (Asereje)" to zdecydowanie największy przebój grupy Las Ketchup, który był głównym singlem z ich debiutanckiego albumu "Hijas del Tomate". Piosenka powstała w trzech różnych wersjach językowych, ale w każdej refren pozostaje taki sam. Utwór trzech hiszpańskich sióstr podbił listy przebojów i stał się przebojem wakacji w 2002 roku. To głównie za sprawą nieskomplikowanego tańca (pracują właściwie tylko ręce), który autorki prezentują w teledysku do kawałka. Ruchy te porównywane były do "Macareny", która podobnie jak "Asereje" przedostała się na parkiety klubów, wesela i inne grupowe wydarzenia.
"Waka Waka" - Shakira
"Waka, Waka (This Time For Africa)" to oficjalny hymn Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku. Nie ma się więc co dziwić, że Shakira poderwała nią do tańca tak wiele osób. Tu niestety sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku "Asereje" czy "Macareny", bowiem do gry wchodzą imponująco rozbujane biodra, których użyć należy w choreografii.
Wokół utworu Shakiry pojawiły się kontrowersje, ponieważ niejaki Wilfredo Vargas z Dominikany twierdził, że wokalistka skopiowała jego piosenkę, za co domagał się 11 milionów dolarów odszkodowania.