Polskie boysbandy: Just 5 i reszta
Boysbandy w Polsce cieszyły się ogromną popularnością. 'N Sync, Backstreet Boys czy Take That, podbijały w naszym kraju listy przebojów oraz serca nastolatek. Rodzimych boysbandów nie doczekaliśmy się jednak zbyt wielu. Ścieżkę przetarł w latach 90. XX wieku Just 5, ale następcy pojawili się dopiero kilkanaście lat później.
Na początku ustalmy, że boysbandy to nie zespoły muzyczne, gdzie chociaż jeden członek w formacji gra na instrumentach.
Boysbandy na zachodzie wykonywały muzykę pop. W Polsce można oczywiście przyjmować, że boysbandami są również zespoły disco polo. W tym przypadku do zestawienia zaliczylibyśmy takie grupy jak Weekend i Boys. Jednak na potrzeby listy ograniczyliśmy się do boysbandów popowych.
Just 5
Just 5 to najpopularniejszy polski boysband, który został założony w 1997 roku, a członkowie zostali wybrani w castingu. W jej skład weszli: Bartek Wrona, Grzegorz Kopala, Daniel Moszczyński, Shadi Atoun oraz Robert Kryla.
Grupa zadebiutowała płytą "Kolorowe sny" i z miejsca podbiła serca słuchaczy. Zespół zdobył gigantyczną sławę, a wiele nastolatek zrobiłoby wszystko, aby spotkać się ze swoimi idolami. Ich debiut pokrył się podwójną platyną, a singla "Kolorowe sny" znał każdy młody Polak.
Just 5 wydali jeszcze dwie płyty - "Zaczarowany świat" (ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy) oraz "Cienie wielkich miast". Po wydaniu trzeciego albumu w 1999 roku członkowie postanowili zakończył działalność.
Kariery po Just 5
Największą karierę spośród wszystkich członków zrobił Bartek Wrona. Na swoim koncie ma on cztery albumy studyjne. Ostatni z nich "Póki mamy siebie" trafił do sprzedaży w 2010 roku. Ostatnim akcentem muzycznym wokalisty był utwór "Jesteś Wolna", który zapowiadał płytę "Rejs". Wrona jesienią 2015 roku zaśpiewał gościnnie w utworze Camilli "Noc miłości".
Grzegorz Kopala po odejściu z Just 5 zajął się tworzeniem muzyki chrześcijańskiej. W 2001 roku wydał swój solowy album "Warto chcieć". Następne płyty nagrywał on ze swoją żoną Julia Kopalą. Ostatnia z nich "Światełko z Betlejem" ukazała się w 2013 roku.
Daniel Moszczyński obecnie jest liderem grupy bibobit. Jest również wokalistką metalowej grupy Terminal.
Z branży muzycznej wycofali się natomiast Shadi Atoun oraz Robert Kryla.
4Love
Według informacji prasowych 4Love miał być to pierwszym polski boysband od czasów Just 5. W jego skład weszli: Ken, Michał, Dawid oraz Ernest. Ich jedynymi utworami są "Gdziekolwiek jesteś", "W radiu leci nasza piosenka" oraz "Tęsknię już (Hej dziewczyno)".
Looking4
Niemal w tym samym czasie, co 4Love uformowała się grupa Looking4. Podobnie jak w przypadku Just 5, wokaliści zostali wybrani na castingu. Pomysłodawcami stworzenia nowego boysbandu byli Katarzyna Kochaniecka i Adam Korzeniewski. Grupa nagrała teledysk "Doskonałego" z Eweliną z "Warsaw Shore" i słuch o nich zaginął. W 2015 roku z zespołu odszedł jeden z wokalistów Sylwester Ruszkowski. Do projektu Vision zaprosił go Tomek Lubert.
NEO
"NEO to zespół czterech chłopaków z pasją. Razem mieszkają, komponują, piszą teksty. Swoje życie podporządkowali muzyce. Wbrew wszelkim stereotypom, świadomie podjęli decyzję, że chcą grać razem" - czytamy w zapowiedzi debiutanckiej płyty zespołu "Dreamers".
Zespół tworzą: Piotr "Pete" Gozdek, Filip "Phil" Habowski, Hubert "Mike" Jabłoński i Marcin "Nico" Nowak.
Ich debiutancką płytę promują utwory "Ja" oraz "Twój czas".