Reklama

Kabaret Starszych Panów głosem innych muzyków

Pierwszego dnia festiwalu w Opolu, po obchodach jubileuszu Skaldów, odbędzie się wyjątkowe widowisko aktorsko-wokalne pt. "Scenki i obscenki czyli Jeremiego Przybory piosenki"! Poeta i pisarz obchodziłby w tym roku setne urodziny.

Jeremi Przybora kończyłby w tym roku sto lat

Na scenie piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów (autorski kabaret Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego) zaprezentuje plejada polskich gwiazd piosenki i sceny teatralnej. Widzowie zobaczą też Kabaret Mumio i Grupę MoCarta. Koncert poprowadzi Magda Umer, która wraz z Arturem Burchackim będzie odpowiedzialna również za jego reżyserię.

Reklama

Piosenki Kabaretu Starszych Panów wciąż żyją w świadomości słuchaczy. Po poetyckie teksty Przybory i Wasowskiego często sięgają inni muzycy inspirowani ich twórczością. Na rozgrzewkę przed piątkowym koncertem przypominamy największe przeboje z dorobku kabaretu w interpretacji innych artystów.  

Grzegorz Turnau - "Pejzaż bez Ciebie"

Piosenki duetu Przybora-Wasowski zainspirowały Grzegorza Turnaua do nagrania całej płyty. Album zatytułowany "Cafe Sułtan" zawiera 15 utworów autorstwa Kabaretu Starszych Panów. Teksty wszystkich piosenek napisał Jeremi Przybora, a muzykę (za wyjątkiem kompozycji "List do jedzącej Eurydyki") stworzył Wasowski.

Straszni Panowie Trzej - "Dzień dobry Mr Blues"

Straszni Panowie Trzej to formacja jazzowa, którą powołał do życia wokalista jazzowy Janusz Szrom. Pod tym szyldem ukazały się dwa albumy z piosenkami Kabaretu Starszych Panów. Aranżacje utworów obejmują skład instrumentalny zespołu oraz siedemnastoosobową orkiestrę smyczkową. W komponowaniu utworów Janusza Szroma wspierał Henryk Miśkiewicz, piosenki na skład orkiestry smyczkowej rozpisał Andrzej Jagodziński.

Maleńczuk & Kukiz - Bez Ciebie

Zanim Maciej Maleńczuk odmówił głosu na Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich, panowie połączyli siły w 2010 roku, połączyli siły, czego efektem jest płyta "Starsi panowie" zawierająca nowe wersje piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Do udziału w nagraniach Maleńczuk i Kukiz zaprosili m.in. Ewelinę Flintę i Renatę Przemyk. Płyta osiągnęła status złotej.

Kayah & Renata Przemyk - Z kim ci tak będzie źle jak ze mną

Po repertuar klasyków sięgnęły również znane polskie wokalistki. Wspólny projekt Kayah i Renaty Przemyk pt. "Panienki z temperamentem" z 2010 roku to ich próba zmierzenia się z twórczością Kabaretu Starszych Panów.

Anna Maria Jopek - "Na całej połaci śnieg"

Piosenkę "Na całej połaci śnieg" pierwotnie wykonywała Kalina Jędrusik. W wersji Anny Marii Jopek pojawia się głos Jeremiego Przybory. Artysta specjalnie dla wokalistki, po 20 latach przerwy, zgodził się wejść do studia i nagrać swoje partie wokalne.

Maryla Rodowicz & Andrzej Zaucha - "Już czas na sen"

Maryla Rodowicz i Andrzej Zaucha wykonali utwór "Już czas na sen" z dorobku Kabaretu Starszych Panów podczas XXII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1985 roku. Miało to miejsce w ramach koncertu "Piosenka jest dobra na wszystko".

Domowe Melodie - "Addio pomidory"

Twórczość Kabaretu Starszych Panów zagościła również w świecie muzyki alternatywnej. Trio Domowe Melodie, które podbiło sieć swoimi piosenkami nagrywanym w domowym zaciszu także zdecydowało się zmierzyć z utworem kultowego duetu. Muzycy zaprezentowali swoją wersję piosenki "Addio Pomidory".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kabaret Starszych Panów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje