Reklama

Reklama

Eminem kończy 45 lat. Siedem najlepszych teledysków

Jeden z najpopularniejszych raperów na świecie, który w trakcie swojej kariery pobił pięć rekordów Guinnesssa, zdobył 600 nagród muzycznych i sprzedał łącznie prawie 200 milionów albumów na całym świecie, 17 października kończy 45 lat. Z tej okazji przypominamy jego najlepsze teledyski.

Jeden z najpopularniejszych raperów na świecie, który w trakcie swojej kariery pobił pięć rekordów Guinnesssa, zdobył 600 nagród muzycznych i sprzedał łącznie prawie 200 milionów albumów na całym świecie, 17 października kończy 45 lat. Z tej okazji przypominamy jego najlepsze teledyski.
Eminem kończy 45 lat /Theo Wargo /Getty Images

Przy wyborze najlepszych klipów ciężko znaleźć odpowiedni klucz. Ciężko sugerować się popularnością jego teledysków, bo przecież Eminem pierwsze nagrania publikował jeszcze długo przed powstaniem Youtube'a. Trudno też brać pod uwagę ich kontrowersyjność, bo przecież ciężko jest znaleźć klip "boga rapu", który nie wywołałby chociaż małej afery.

Postanowiliśmy, więc postawić na wyróżnienia i to te przyznawanej na najpopularniejszej imprezie dotyczącej klipów na świecie, czyli MTV Video Music Awards.

"My Name Is"

Teledysk nakręcony jeszcze w 1998 roku swoją premierę miał w styczniu 1999 roku. Jego twórcą był Phillip Atwell, który później z Eminemem współpracował m.in. przy "Stan", "Lose Yourself", "The Real Slim Shady" oraz "Just Lose It". W klipie kpiono z kilku seriali i programów telewizyjnych, a także wbito szpilę m.in. Marilynowi Mansonowi i Billowi Clintonowi, będącemu w tamtym czasie bohaterem afery seksualnej. Mimo licznych kontrowersji (Eminem za tekst piosenki procesował się z własną matką), materiał został dobrze oceniony, a dzięki niemu raper zdobył nagrodę w kategorii najlepszy nowy artysta w teledysku. NME umieściło klip w na 71. miejscu 100 najlepszych klipów w historii.

Reklama

Sprawdź tekst piosenki "My Name Is" w serwisie Teksciory.pl!

"The Real Slim Shady"

Drugą płytę Eminema "The Marshall Mathers LP", najszybciej sprzedający się album solowego artysty w XXI wieku, promował singel "The Real Slim Shady" z kolejnym dość odważnym klipem. Tym razem najmocniej dostało się Christinie Aguilerze (oprócz niej raper za cel obrał Pamelę Anderson, Tommy'ego Lee, Britney Spears i Freda Dursta z Limp Bizkit). Popularna piosenkarka komentując wideo "My Name Is" śmiała się z faktu, że Eminem jest żonaty z Kim Scott, którą według niej chciał zamordować (chodziło o niesławny utwór "Kim"). Raper postanowił więc zrewanżować się ostrymi wersami i sportretowaniem Aguilery jako gumowej lalki. "The Real Slim Shady" zdobyło na MTV VMA 2000 dwie statuetki - w kategorii wideo roku i najlepszy męski teledysk.

Sprawdź tekst piosenki "The Real Slim Shady" w serwisie Teksciory.pl!

"Without Me"

Kolejny kultowy utwór i teledysk Eminema związany był z płytą “The Eminem Show". Raper pozował w nim na Robina z serii filmów o Batmanie, natomiast występujący w klipie Dr. Dre przebrany był za Blade'a. Przez klip przewinęły się m.in. aktorka filmów dla dorosłych Jenna Jameson i modelka Kianna Tom oraz parodie Osamy Bin Ladena i Moby'ego, a jego głównym wątkiem jest próba odebrania nieletniemu nieocenzurowanej wersji albumu gwiazdora. "Without Me" doceniono aż w trzech kategoriach VMA - klip roku, najlepszy teledysk hip hop oraz najlepszy teledysk męski.

Sprawdź tekst piosenki "Without Me" w serwisie Teksciory.pl!

"Lose Yourself"

W 2002 roku Eminem pokazał się z zupełnie innej, poważnej strony. Raper zerwał na chwilę z łatką błazna i zaprezentował się jako niezły aktor. Film "Ósma mila", częściowo oparty na życiu Eminema, okazał się ogromnym hitem, zarabiając ponad 240 milionów dolarów (zwrócił się sześciokrotnie). Krytycy docenili produkcję za jej realizm, a także chwalili rapera za jego występ. Obraz promował utwór "Lose Yourself", który nagrodzony został Oscarem, a sam klip zdobył statuetkę VMA w kategorii najlepszy teledysk do filmu.

Sprawdź tekst "Lose Yourself" w serwisie Teksciory.pl!

"We Made You"

Na kolejne wyróżnienie klipu Eminem musiał czekać do 2009 roku. Wtedy właśnie wyróżniono jego kolejny prześmiewczy materiał. W kategorii najlepszy teledysk hip hop triumfował "We Made You", w którym najmocniej oberwało się Kim Kardashian oraz byłej kandydatce na wiceprezydenta Sarze Palin. W ich role wcieliły się odpowiednio aktorki filmów erotycznych - Francesa Le i Lisa Ann.

O ile pani polityk nie odpowiedziała na zaczepkę (w obronę wzięła ją natomiast stacja Fox News), to swoje zdanie na temat klipu wyraziła Kardashian, która stwierdziła, że jest wielką fanką Eminema, a parodia przypadła jej do gustu.

Sprawdź tekst "We Made You" w serwisie Teksciory.pl!

"Not Afraid"

Klip "Not Afraid" z płyty "Recovery", za który Eminem zdobył dwie nagrody VMA (najlepszy teledysk hip hop i męski teledysk) utrzymany był w całkowicie innym klimacie. Wszystko ze względu na jej tematykę, która dotyczyła życiowych problemów gwiazdora. Eminem w ostatnich latach mocno przeżył m.in. drugie rozstanie z Kim Scott i  tragiczną śmierć przyjaciela Proofa, co doprowadziło go do ponownego uzależnienia od leków. W 2009 roku raper przyznał nawet, że miał myśli samobójcze. Ostatecznie udało mu się wyjść z dołka, a efektem był m.in. teledysk "Not Afraid".

"Kiedy stałem się trzeźwy zacząłem ponownie odkrywać rzeczy o sobie, o których dawno zapomniałem i zacząłem je tłumić. Cała historia jest osobista. Czuje się lepiej" - mówił.

Sprawdź tekst "Not Afraid" w serwisie Teksciory.pl!

"Rap God"

1560 słów w jednym utworze - ten wyczyn Eminema z utworu "Rap God" zapisał się w księdze rekordów Guinessa. Sam klip do singla utrzymany był nieco oszczędnym jak na Eminema stylu. To nie przeszkodziło zdobyć raperowi kolejnej nagrody VMA. Tym razem w kategorii montaż.

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "Rap God" w serwisie Teksciory.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL