Reklama

Adam Konkol: Lekarze nie dawali mu szans

Mimo poważnej choroby nie przestaje zaskakiwać - Adam Konkol, kompozytor i lider grupy Łzy 23 grudnia kończy 40 lat.

Adam Konkol twierdzi, że jest najdłużej żyjącym na świecie człowiekiem z wadę serca z nadciśnieniem tętniczo-płucnym. U muzyka zdiagnozowano zespół Eisenmengera, powikłanie wrodzonych wad serca związanych z lewo-prawym przeciekiem krwi. U chorych dochodzi do stopniowego nadciśnienia płucnego, które w większości przypadków prowadzi do szybkiej śmierci.

"Miałem z 5 lat. Profesor mnie zbadał i powiedział do mamy: 'Powinni państwo pomyśleć o drugim dziecku, bo Adaś długo nie pożyje'. Lekarze zaczęli się licytować, ile jeszcze zostało mi życia. Pół roku, rok, dwa. A ja żyję" - mówił po latach w "Gazecie Wyborczej".

Reklama

Gitarzysta i kompozytor w 1996 roku założył zespół Łzy, który podbił polskie listy przebojów piosenkami śpiewanymi przez Anię Wyszkoni. Wydana w 2000 roku druga płyta "W związku z samotnością" pokryła się platyną za sprzedaż ponad 125 tys. egzemplarzy. To z tego albumu pochodzą takie hity, jak "Agnieszka już dawno...", "Narcyz się nazywam" czy "Niebieska sukienka".

Wielką popularnością (ponad 80 tys. sprzedanych egzemplarzy, nagrody na festiwalu w Opolu) cieszyła się także czwarta płyta "Nie czekaj na jutro" (2003), promowana wyróżnionym Superjedynką przebojem "Oczy szeroko zamknięte". W ciągu kilku lat Łzy z nieznanej szerzej formacji z Pszowa awansowały do popowej ekstraklasy, czyniąc Anię Wyszkoni jedną z gwiazd polskiej sceny.

Jesienią 2010 r. oficjalnie ogłoszono, że Łzy kończą współpracę z Anią Wyszkoni, która zaczęła karierę solową. Na jej miejsce zespół w castingu wybrał Sarę Chmiel, która dla Łez odeszła z grupy Mocha. Sceniczny debiut wokalistki nastąpił 9 stycznia 2011 r. podczas wielkiego koncertu z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie. Pierwszą piosenką Łez z Sarą był singel "Zatańcz ze mną, proszę". W zmienionym składzie formacja nagrała do tej pory dwie płyty: "Bez słów..." (2011) i "Zbieg okoliczności" (2014), które jednak nie odniosły wielkich sukcesów.

Adam Konkol poza liderowaniem Łez udziela się także jako kompozytor dla innych wykonawców. To on stoi za sukcesami Paulli (Pauliny Ignasiak), z którą związany był też prywatnie - w 2008 r. urodziła ich syna Adama jr.

Konkol pisał również utwory dla m.in. Patty (przebój "(Zabiłeś tę miłość) Nie ma nas" ma ponad 26 mln odtworzeń teledysku), Michała Kaczmarka, Jane, zespołu disco polo Exaited czy boysbandu 4Love.

"Właśnie otrzymałem od najlepszej i najpiękniejszej (w dodatku mojej) żony na świecie mały prezent na 40-ste urodziny, które mam niedługo. Po prostu brak mi słów. Kolejne marzenie spełnione. Najlepszy i najbardziej trafiony prezent ever :) Baaaardzo dziękuję kochanie" - tak Adam Konkol podpisał zdjęcie opublikowane na swoim profilu na Facebooku. Prezentem od współpracującej z nią także zawodowo żony Angeliki była perkusja - to na tym instrumencie Adam Konkol stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki.

Na przełomie lutego i marca 2016 r. ma się ukazać pierwsza solowa płyta Adama Konkola. Muzyk na razie jeszcze nie zdradza, kto na niej zaśpiewa. Poza tym na 2016 r. planuje nową płytę Łez na 20-lecie zespołu.

"Moje życie sceniczne nigdy nie było łatwe. Zdarzały się koncerty, kiedy nie wyobrażałem sobie, że koncert może się odbyć beze mnie albo że można go odwołać. Stałem za głośnikiem i plułem krwią, bo miałem akurat krwotok. Wtedy nie wiedziałem, że jest to zagrożenie życia. Teraz wiem, że to było bardzo nieodpowiedzialne, dzisiaj bym może zrobił inaczej. Ale po prostu już nie latam teraz tak jak kiedyś po scenie, nie robię show" - mówił lider Łez agencji informacyjnej Newseria.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Adam Konkol | Łzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy