7 utworów, które nie powstałyby bez Kraftwerku

Kraftwerk to jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki. Najprawdopodobniej bez niemieckiej formacji muzyka obecnie wyglądałaby zupełnie inaczej. Tym razem jednak zamiast długich wywodów na temat wyjątkowości muzyki słynnej "Elektrowni", kilkoma przykładami wytłumaczę jak wiele zawdzięczamy zespołowi. 4 grudnia wystąpi on w Krakowie.

Kraftwerk to jeden z najbardziej wpływowych zespołów na świecie

Fergie - "Fergalicious"

Podróż po muzycznych wpływach niemieckiej formacji warto zacząć od popu, gdyż jego rozwój przebiegł by zupełnie inaczej gdyby nie Niemcy. Grupa jest jedną z najczęściej samplowanych formacji na świecie, a motywy syntezatorowe w ich utworach co chwilę trafiają do popowych klasyków. Tak było również w przypadku "Fergalicious" Fergie.

Reklama

Numer został pośrednio zainspirowany Kraftwerkiem. Najpierw bowiem sampel z utworu Niemców "It's More Fun To Compute" trafił do kawałka Afro Rican ("Give it All You Got"), a następnie do numeru tria JJ Fad ("Supersonic"). Właśnie tym ostatnim zainteresował się will.i.am, którzy ostatecznie wykorzystali charakterystyczne brzmienie syntezatorów także w singlu Fergie.

Sprawdź tekst "Fergalicious" w serwisie Tekściory.pl!

Madonna - "Music"

Równie producenci Madonny byli ewidentnie zafascynowanie muzyką Kraftwerku, gdyż utwór "Music" jest bardzo mocno wzorowany na numerze "Trans-Europe Express" z płyty o tym samym tytule.

Sprawdź tekst "Music" w serwisie Tekściory.pl!

Coldplay - "Talk"

Mówi się, że to wcale nie The Beatles są najbardziej wpływowym zespołem w historii muzyki, tylko właśnie Kraftwerk. Najlepszym przykładem ma być na to coraz bardziej elektroniczne brzmienie wszystkich utworów w muzyce popularnej w obecnych czasach. Nawet zespoły gitarowe mocno inspirują się twórczością grupy. Przykładowo Coldplay w przeboju "Talk" wykorzystał motyw z "Computerliebe", a Franz Ferdinand zainspirował się "Das Modell" przy tworzeniu utworu "Walk Away".

Sprawdź tekst piosenki "Talk" w serwisie Tekściory.pl!

Pink Floyd - "Time"

Nad muzyką Niemców pochylili się też członkowie Pink Floydów. Na początku utworu "Time" pojawia się motyw z "Kling Klang" Kraftwerku z płyty "Kraftwerk 2".

Sprawdź tekst utworu "Time" w serwisie Tekściory.pl!

The Chemical Brothers - "Leave Home"

Gdyby nie niemiecka formacja, bardzo możliwe, że nie bylibyśmy świadkami tak dynamicznie rozwijającej się muzyki elektronicznej. Ciężko wymienić wszystkie gatunki na jakie wpływ mieli członkowie Kraftwerk swoją twórczością. Techno, house, EDM, rave, trip hop i wiele innych. Grupą inspirowali się m.in. The Orb, Aphex Twin, Fatboy Slim, Underworld, The Prodigy oraz The Chemical Brothers. Ci ostatni na swoim drugim singlu "Leave Home" z debiutanckiej płyty "Exit Planet Dust" umieścili sampel z utworu "Ohm Sweet Ohm".

Sprawdź tekst utworu "Leave Home" w serwisie Tekściory.pl!

Jay Z - "(Always Be My) Sunshine"

Ogromne wpływy Kraftwerku słychać również w hip hopie. Zaczęło się od "Planet Rock" Afrika Bambaataa. Następnie w swoich produkcjach sample z niemieckiego zespołu wykorzystywali Jay Z, Timbaland, J Dilla oraz Bustha Rhymes.

Sprawdź tekst utworu "(Always Be My) Sunshine" w serwisie Tekściory.pl!

New Order - "Blue Monday"

Kraftwerk znacząco wpłynęli również na muzyka taneczną lat 80. i 90. To właśnie Niemcy tak mocno zainspirowali New Order muzyką syntezatorową, że ci postanowili postawić na zupełnie nowe brzmienia. W wywiadach Peter Hook podkreśla, że bardzo miło słyszeć mu komplementy o jego wpływie na muzykę taneczną, ale on sam wiele zapożyczył właśnie od Kraftwerku.

Sprawdź tekst utworu "Blue Monday" w serwisie Tekściory.pl!

Dowiedz się więcej na temat: Kraftwerk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje