Reklama

Reklama

2016: Premiery płytowe w polskim mainstreamie

O jakich polskich płytach będzie głośno w 2016 roku? Zapraszamy na przegląd popowych premier płytowych.

Doda

Następca "7 pokus głównych" zapowiedziany został już pod koniec 2014 roku singlem "Riotka".

Oprócz lekkiego utworu, do którego tekst stworzyła Kasia Popowska, sporo mówiło się o teledysku wokalistki, a szczególnie o fragmencie, gdzie Doda siedziała nago na sztucznym koniu. W czerwcu 2015 r. ukazał się kolejny numer Rabczewskiej "Nie pytaj mnie".

Zobacz klip "Riotka":

Edyta Górniak

Prace nad nowym albumem Edyty Górniak uległy opóźnieniu z powodu udziału wokalistki w szóstej edycji "The Voice of Poland" w roli trenera. Ponadto gwiazda świętowała 25-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji ruszyła w trasę koncertową po całej Polsce. Ostatni koncert zaplanowany jest na 14 lutego w Krakowie. Inne obowiązki sprawiły, że w 2015 roku Górniak zdołała zaprezentować tylko jeden singel "Oczyszczenie". Ma on być ostatnią zapowiedzią jej nowej płyty (wcześniej poznaliśmy utwory "Glow On" oraz "Your High").

Reklama

Posłuchaj utworu "Oczyszczenie":

Cleo

Dominacje Górniak i Dody może przerwać inna popularna wokalistka, czyli Cleo.

Pod koniec 2015 roku potwierdzono informacje, że artystka rozpoczyna nagrania solowej płyty, która ma ukazać się w następnym roku.

Fani doczekali się również pierwszego singla "Zabiorę nas". Czy artystka poradzi sobie bez Donatana? Dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Zobacz klip "Zabiorę nas":

Donatan

Skoro jesteśmy już przy krakowskim producencie, warto przypomnieć, że również on pracuje nad kolejną płytą, a nawet płytami (na swoim Facebooku zapowiedział dwa projekty). Można przypuszczać, że na jednym z nich znajdą się utwory popowe (to na tym krążku raczej pojawi się utwór z Marylą Rodowicz "Pełnia") , a drugi będzie owocem współpracy z polskimi raperami.

Zobacz klip "Pełnia":

Kukiz i Piersi

Nowy album Pawła Kukiza miał początkowo ukazać się po wakacjach, jednak gorący okres wyborczy sprawił, że plany artystyczne musiały zostać odłożone na późniejszy czas. Album "Słońce Peru" promuje piosenka "Wakacyjna miłość".  Materiał ukaże się w wytwórni Juicy Music, która powiązana jest z wytwórnią Step Records.

Zespół Piersi

Bardzo możliwe, że w 2016 roku ukaże się również płyta zespołu Piersi. Album pt. "Płyta jarmarczno-rockowa" jest już gotowy, a jego wydanie blokuje proces sądowy o ustalenie praw do nazwy Piersi. Pozew w tej sprawie złożył Paweł Kukiz. W przypadku przegranej grupy wydanie płyty może się nieco opóźnić.

Posłuchaj utworu Pawła Kukiza "Wakacyjna miłość":

Ania Dąbrowska

W tym roku ukaże się też szósty album Ani Dąbrowskiej. Wokalistka zaprosiła do współpracy cenionego producenta hiphopowego Czarnego, współzałożyciela HiFi Bandy. Ma ona na swoim koncie utwory stworzone dla m.in. Pezeta, Małolata, Sokoła i Marysi Starosty oraz dla Izy Lach. Przedsmakiem płyty jest utwór "Nieprawda", który Dąbrowska uznała za bardzo osobisty. W mediach zastanawiano się, czy jest to rozliczenie się ze swoim byłym partnerem, Paweł Jóźwickim.

Piotr Zioła

Znany m.in. z programu "X Factor" Piotr Zioła w 2016 roku zadebiutuje z solowym materiałem. Nad płytą czuwają doświadczeni twórcy. Producentem płyty jest Jurek Zagórski, a muzykami towarzyszącymi są Staszek Wróbel, Michał "Fox" Król oraz Marcin Ułanowski. Pierwszym utworem promującym wydawnictwo jest singel "Podobny", do którego tekst napisała Gaba Kulka.

Zobacz klip Piotra Zioły "Podobny":

Brodka

O czwartej płycie Brodki na razie wiadomo niewiele. Album powstawał m.in. w Nowym Jorku i Los Angeles. Pewne jest również, że wokalistka starała się jak najwięcej eksperymentować i stworzyć materiał zupełnie inny niż album "Granda".

Maria Peszek

Płyta "Karabin" (premiera 26 lutego) ma być kolejnym koncept albumem w karierze artystki. "Tym razem to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Jedenaście piosenek na niespokojne czasy. Radykalnie pacyfistyczne treści przewrotnie zestawione z tytułem" - zapowiada wytwórnia Kayax.

I inni

Swoje płyty w 2016 roku zaprezentują również: Agnieszka Chylińska (w nagraniach pomagają jej stali współpracownicy - Bartek Królik i Marek Piotrowski ze Spoken Love), Patrycja Markowska, Madox (na razie poznaliśmy singel "Warszawski sen"), zespół Feel oraz Patricia Kazadi (drugą płytę artystki promuje utwór "Na zawsze").

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL