Wyspiański inaczej
W niedzielę, 2 grudnia, w krakowskim Teatrze Nowa Łaźnia wyjątkowym koncertem "Wyspiański underground" zakończy się festiwal "Wyspiański wyzwala". Na scenie swoje interpretacje muzyczne do wierszy słynnego artysty będą prezentować m.in. Stanisław Sojka i Maciej Maleńczuk.
Jak komentował Bartosz Szydłowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Łaźnia Nowa, festiwal "Wyspiański wyzwala" nie miłą być rodzajem akademii ku czci słynnego artysty, lecz imprezą inspirującą, zmuszającą do myślenia.
"Wyspiański był jednych z tych artystów, który traktował sztukę jako element zmieniania rzeczywistości" - przypomniał Szydłowski.
Na koncert "Wyspiański underground" - który odbędzie się dziś, 2 grudnia, i zakończy festiwal - złoży się występ 7 wykonawców muzycznych, którzy zaśpiewają po dwa utwory. Oprócz wspomnianych Sojki i Maleńczuka, zagrają zespoły Wu Hae, Agressiva 69, Oszibarak, NOT i Pustki.
Szydłowski ujawnił, że jednym z zaprezentowanych przez Sojkę wierszy będzie "O, kocham Kraków".
W ramach festiwalu odbyły się między innymi przedstawienia teatralne. Na otwarcie festiwalu odbyła się prapremiera spektaklu "Odpoczywanie" autorstwa i w reżyserii Pawła Passiniego. Miał on w zamierzeniu skonfrontować obiegowy wizerunek Wyspiańskiego z nową interpretacją materiałów źródłowych dotyczących ostatniego okresu życia i śmierci artysty.
Poza tym wystawiono także Akropolis" (29 listopada) oraz "Requiem" (30 listopada). Ten ostatni to muzyczny spektakl na podstawie tekstów Wyspiańskiego o wyzwalaniu się z niemocy i demonów wyobraźni.
Odbyły się także wieczór dyskusyjny, którego tematem przewodnim była aktualne przesłanie twórczości artysty (30 listopada) oraz impreza andrzejkową z Wyspiańskim w tle.
Przypomnijmy, że rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Stanisława Wyspiańskiego z racji przypadającej w nim setnej rocznicy śmierci artysty. Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 r.
Był dramatopisarzem, poetą, malarzem, projektował dekoracje teatralne, witraże (m.in. w kościele franciszkanów w Krakowie), polichromie. Tworzył projekty dekoracji wnętrz (m.in. siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie), mebli i tkanin.
Należał też, obok wielkich poetów romantycznych, do największych twórców polskiego dramatu. Jego najbardziej znane dramaty to "Wesele", " Wyzwolenie" i "Noc Listopadowa".