Vena: Kto zdobędzie nagrodę?
Szkockie zespoły Glasvegas i Sons and Daughters oraz brytyjski artysta Frankmusik wystąpią na międzynarodowym Pepsi Vena Music Festiwalu 2009, który w piątek (9 października) rozpoczyna się w Łodzi.
Podczas trwającej trzy dni imprezy tradycyjnie już odbędzie się finał internetowego konkursu muzycznego, którego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. W sumie na festiwalu wystąpi ponad 20 wykonawców.
Istotną częścią Vena Festiwalu są warsztaty. Producenci muzyczni będą mogli spotkać się z Garethem Jonesem, producentem płyt m.in. Depeche Mode czy Erasure. Warsztaty realizacji wideoklipów poprowadzi Tim Pope, twórca teledysków m.in. The Cure, The Bangles, The Cars i Dawida Bowie.
Gwiazdami piątkowego koncertu będą niemiecki DJ Christoph De Babalon, zespół Sons and Daughters oraz Frankmusik. Dzień później na festiwalu wystąpi 10 finalistów internetowego konkursu muzycznego.
W tym roku jury w internetowym głosowaniu wybrało ich spośród prawie 700 nadesłanych utworów. O nagrodę w wysokości 100 tys. zł rywalizować będą The Boogie Town, Ramona Rey, Milkshop, Rotofobia, St. City Surfers, Super Xiu, iLike, Skinny Patrini, Ms. No One oraz Elephant Stone. Ramona Rey wygrała w internetowym głosowaniu publiczności (nagranie profesjonalnego teledysku).
Po koncercie finalistów zagra zespół Glasvegas. Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce. Ich wydana w 2008 roku debiutancka płyta "Glasvegas" spotkała się z uznaniem krytyków i fanów na Wyspach Brytyjskich; tamtejsza prasa okrzyknęła ich największym obecnie szkockim zespołem rockowym.
Festiwal zakończy w niedzielę w klubie Łódź Kaliska koncert Łódzka Scena Muzyczna, na którym wystąpią: Pornohagen, Blisko Pola i Psychocukier. Festiwalowe imprezy odbywać się będą m.in. w klubie Wytwórnia i w halach Opus Film.
Vena to pierwszy w Polsce konkurs muzyczny, dla którego jedynym forum rejestracji i oceny muzyki jest internet. Jego ideą - według organizatorów - było stworzenie obiektywnego i niezależnego konkursu, w którym młode zespoły mogły konkurować z profesjonalnymi i znanymi wykonawcami. Utwory oceniają jurorzy, którzy w internetowym głosowaniu przyznawali punkty piosenkom nie znając ich autorów i wykonawców. Swoich faworytów wybierali także internauci.
Pierwszy konkurs Vena Festiwal 2005 wygrała wokalistka Monika Ulrik. W następnych latach triumfowały zespoły Ambulans, Natanael i Plastic.
Oto finaliści Vena Festival 2009:
Elephant Stone (posłuchaj w Muzzo.pl) - to pięciu młodych artystów: Robert Kafel, Adam Rogoziński, Artur Koziorowski, Piotr Rogoziński, Piotr Hummel. Grający od 2006 r. zespół miał okazję supportować takie grupy jak: Obliq (Szwecja), Cool Kids Of Death, Tymon & Transistors, Waglewski Fisz Emade, Kobiety, czy Pustki.
iLike - zespół łączy trójmiejskie, otwarte podejście do grania z uporządkowanym i mocnym klimatem łódzkiej sceny rockowej. Melodyjne utwory iLike krążą wokół nowoczesnego, brytyjskiego grania. Wsparte mocnym głosem wokalisty Bartka Grzanka nabierają nowego, charakterystycznego brzmienia. Obecnie zespół pracuje nad pierwszą płytą z producentem Piotrem Łukaszewskim.
Milkshop - istniejący od 2003 roku zespół powstał z inicjatywy kompozytora i producenta Piotra Krakowskiego oraz wokalistki Izy Tomczyk. W eklektycznych kompozycjach łączących gatunki trip-hop, pop czy jazz szczególną uwagę zwraca na klimat i nastrój. Zespół ma na koncie już dwie płyty.
Ms. No One - Joanna Piwowar, Agnieszka Kural, Damian Mielec i Piotr Kowalski tworzą muzykę, którą dziennikarze i krytycy definiują jako pokrętną krzyżówkę Radiohead z Portishead. Powstały w lipcu 2008 r. zespół zdążył już zdobyć liczne nagrody m.in.: na Slot Art Festiwal i poprzedniej edycji Pepsi Vena Music Festival.
Ramona Rey (posłuchaj w Muzzo.pl) - to duet współpracujący od 2005 roku. Wokalistka Ramona Rey oraz muzyk Tel Arana (Igor Czerniawski) nagrali już dwie płyty, które odniosły sukces na polskim rynku. Zespół został również zaproszony przez Pawła Kukiza w 2006 roku do udziału w festiwalu w Jarocinie.
Rotofobia (posłuchaj w Muzzo.pl) - to połączenie popu, elektro i garage z muzyką gitarową. Ich utwory znalazły się m.in. na składankach "Offsesje" i "Offensywa3". Zespół w składzie Sebastian Barć, Szymon Małecki oraz Arkus występował również na wielkich scenach festiwalowych, takich jak: Pepsi Vena Festival w Łodzi, Open'er Festival, czy Off Festiwal w Mysłowicach.
Skinny Patrini (posłuchaj w Muzzo.pl) - pochodzący z Trójmiasta ekscentryczny duet wykonujący muzykę z pogranicza electro i neo-cold wave. Tworzy go para przyjaciół - Michał "Skinny" Skórka i wokalistka Anna Patrini. Zespół występował już nie tylko w całej Polsce lecz również w Paryżu, Barcelonie, Berlinie, Budapeszcie, Wilnie i Rydze.
SuperXiu - to Damian Bończyk, Krystian Daszkowski, Jakub Lewicki, Michał Przybylski i Adam Fordon. Zespół występował w Jadłodajni Filozoficznej w Warszawie oraz na największych polskich festiwalach: Heineken Open'er Festival w Gdyni (Young Talents Stage) oraz Jarocin Festiwal (Konkurs Młodych Zespołów).
St. City Surfers - to grupa czterech artystów ukrywających się pod pseudonimami Gregory Saint, Luke Saint, Jack Saint i Monica Saint. Ich wyznacznikiem jest mocne rockowe brzmienie, charakterystyczne dla surferów.
The Boogie Town (posłuchaj w Muzzo.pl) - duet, który tworzą Ula Rembalska i gitarzysta Bartek Mieszkuniec. Mający na swoim koncie kilka dużych sukcesów w programach telewizyjnych i radiowych zespół właśnie kończy pracę nad materiałem na swoją debiutancką płytę, która ma się ukazać jesienią.
Czytaj także: