Rozpoczął się Festiwal Sacrum Profanum
Sześć koncertów, w których klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, znalazło się w programie Festiwalu Sacrum Profanum (16-22 września). W ciągu tygodnia zabrzmi muzyka m.in. Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.
Jak podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka podczas niedzielnej (16 września) konferencji prasowej, Sacrum Profanum jest bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Krakowie.
"Na pewno jest to festiwal, dzięki któremu możemy podejmować wyzwania, możemy pokazywać, że Kraków jest cały czas na współczesnej mapie kultury miejscem ścierania się idei, miejscem awangardowym, miejscem wolnych myśli i miejscem wolności artystycznej" - zaznaczyła.
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum, przypomniał, że impreza w tym roku zmieniła swoje oblicze - po zeszłorocznej edycji poświęconej muzyce polskiej zakończono cykl prezentacji dokonań muzyki współczesnej różnych państw.
"Teraz przyszedł czas na skupienie się nad tym, co wyznaczyło indywidualny rys tego festiwalu, czyli łączenie i mieszanie gatunków ambitnej muzyki popularnej z muzyką klasyczną" - zapowiedział Berkowicz.
Nową odsłonę Sacrum Profanum zapowiedział czerwcowy koncert zespołu Portishead, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu trip-hop.
Niedzielny trzygodzinny koncert inauguracyjny "TRANCE/PULSE!" zawierał najnowszą kompozycję Tyondaia Braxtona, byłego lidera Battles i dwa projekty liderów Portishead - Adriana Utley'a i Geoffa Barrowa czerpiące inspirację z partytur Terry'ego Riley'a, Johna Cage'a czy Karlheinza Stockhausena.
Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum u jego boku zagrali także polscy i krakowscy artyści. Do wspólnego grania zaprosił: Tymona Tymańskiego, Marcina Gałązkę, Macieja Cieślaka, Patricka The Pan, Michała Dymnego, Piotra Aleksandra Nowaka i Piotra 'Pianohooligana' Orzechowskiego.
W ciągu kolejnych dni festiwalowych do 22 września melomani usłyszą koncerty, w których będą mieszały się elementy klasyki, rocka, ambientu czy popu. Muzyka takich twórców, jak Frank Zappa, Brian Eno, Aphex Twin, Laurie Anderson, Autechre czy Venetian Snares zostanie zestawiona z dokonaniami współczesnych przedstawicieli muzyki poważnej: Steve'a Reicha, Philipa Glassa czy Michaela Daugherty'ego.
Wystąpią najlepsze zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Ensemble Modern, Bang on a Can All-Stars, Alarm Will Sound, So Percussion i Sentieri Selvaggi.
Festiwal zakończy 22 września koncert z zainaugurowanego w zeszłym roku cyklu Polish Icons, podczas którego muzyka polskich kompozytorów współczesnych interpretowana jest przez artystów sceny alternatywnej i DJ-ów. W tym roku bohaterem koncertu będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z jego utworami "Preludia i fuga" oraz "Muzyka żałobna" zmierzą się artyści związani m.in. z wytwórniami płytowymi Ninja Tune i Warp: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel.