"Nie!" dla zabezpieczonych płyt

Wielkie wytwórnie płytowe zdecydowały się ostatnio na wypuszczenie na rynek wielu płyt z zabezpieczeniami uniemożliwiającymi ich kopiowanie. Według specjalistów, ma to zaowocować wzrostem sprzedaży albumów na świecie i ograniczeniem piractwa fonograficznego. Problem jednak w tym, że zastosowane zabezpieczenia nie są jeszcze w pełni dopracowane, co często uniemożliwia ich odtwarzanie. Wywołuje to spore oburzenie tych, którzy kupują legalne płyty. Niektórzy wzywają nawet do bojkotu zabezpieczonych albumów.

Wezwanie do bojkotu zabezpieczonych płyt
Wezwanie do bojkotu zabezpieczonych płyt 

Nic więc dziwnego, że w Internecie od razu pojawiły się serwisy poświęcone temu zagadnieniu. Dwa największe - Boycott-RIAA oraz Fatchucks - lansują tezę, iż płyty wyposażone w takie zabezpieczenia są tak naprawdę płytami zepsutymi. Niektóre zabezpieczenia wprowadzają bowiem trzaski i szumy podczas odtwarzania, inne uniemożliwiają w ogóle odtwarzanie płyt w niektórych czytnikach. Dlatego też namawiają do bojkotu tego rodzaju wydawnictw.

Do tej opinii przyłączają się także przedstawiciele firmy Philips. Ich zdaniem klienci powinni zdecydowanie zbojkotować kupowanie tego typu płyt, co być może nakłoni szefów koncernów płytowych do wycofania się z zabezpieczania nośników. Klaus Petri, rzecznik prasowy Philipsa, powiedział nawet, iż jego firma rozważa możliwość pozwania do sądu wydawców zabezpieczonych płyt. Celem całej akcji jest uniemożliwienie kopiowania płyt na komputerze. Problem w tym, że napędy CD w komputerach i w wieżach stereo zaczynają coraz bardziej upodabniać się do siebie pod względem technologicznym. To spowoduje, że zabezpieczonych płyt nie można słuchać czasami nawet na tradycyjnych odtwarzaczach.

Philips ma szansę na zwycięstwo w sądzie. Firma jest bowiem właścicielem patentu i wynalazcą płyty CD. Jej zdaniem wprowadzanie zabezpieczeń znacznie obniża jakość nośnika i nie może on być już uznawany za płytę kompaktową.

O wyjaśnienia w sprawie zapieczeń wystąpił do Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego (RIAA) nawet jeden z tamtejszych kongresmenów.

Co powiedzą na to szefowie koncernów płytowych?

Lista płyt, które są zabezpieczone przed kopiowaniem, jest bardzo długa. Co ważne, zabezpieczone są tylko niektóre partie, nie cały nakład.

Wśród najważniejszych tytułów wydanych do tej pory w Europie, znajdują się m.in. albumy:

Aphex Twin "Drukqs"

Blondie "Best Of Blondie"

Sarah Connor "Green Eyed Soul"

Bob Dylan "Blonde On Blonde"

Eiffel 65 "Contact"

Einstuerzende Neubauten "Berlin Babylon"

Five "Kingsize"

Free Stylers "Pressure Point"

David Gray "White Ladder"

Gregorian "Masters Of Chant Chapter II"

HIM "Razorblade Romance"

Natalie Imbruglia "White Lillies Island"

Amanda Lear "Queen Of Chinatown"

Marduk "Heaven Shall Burn"

Marduk "Panzer Division Marduk"

'N Sync "Celebrity"

Paul Oakenfold "NY Global Underground"

Paul Oakenfold "Swordfish"

William Orbit "Pieces In A Modern Style"

Pink Floyd "Meddle"

Right Said Fred "Fredhead"

Sting "All This Time"

Melanie Thornton "Ready to Fly"

Westlife "World Of Our Own"

Robbie Williams "Swing When You're Winning"

Zero Seven "Simple Things".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas