Jazzowy hołd dla zmarłej poetki

Najnowsza płyta trębacza jazzowego Tomasza Stańki, nagrana przy akompaniamencie New York Quartet, trafi do sklepów we wtorek (12 lutego). Płyta "Wisława" powstała w hołdzie dla poetki Wisławy Szymborskiej.

Tomasz Stańko oddał hołd wielkiej poetce
Tomasz Stańko oddał hołd wielkiej poetceMWMedia

Dwupłytowy album "Wisława" został nagrany w nowojorskim Avatar Studios w czerwcu 2012 roku. Tomaszowi Stańce towarzyszy New York Quartet w skład którego wchodzą: pianista David Virelles, perkusista Gerald Cleaver i kontrabasista Thomas Morgan.

Premiera materiału z "Wisławy" odbyła się podczas dwóch koncertów w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w kwietniu 2012 roku. 11 lutego kwartet Stańki wystąpił w Operze Krakowskiej podczas koncertu wieńczącego obchody pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej.

W 2009 roku w Operze Krakowskiej odbyło się jeden z ostatnich wieczorów autorskich poetki. Podczas spotkania, Wisława Szymborska czytała swoje utwory, Tomasz Stańko akompaniował jej na trąbce. Niektóre improwizacje, wykonane wówczas przez muzyka, zostały rozwinięte w kompozycje znajdujące się na "Wisławie", m.in. "Tutaj-Here", "Mikrokosmos" i "Metafizyka".

Materiał na najnowszej płycie Stańki nawiązuje do hard-bopowej i awangardowej strony twórczości polskiego trębacza. Płytę otwiera i zamyka kompozycja tytułowa, utrzymana w balladowej konwencji utworów z poprzednich płyt Stańki, nagranych dla wytwórni ECM, m.in. "Suspended Night" (2004) czy ostatni krążek w dyskografii muzyka "Dark Eyes" z 2009 roku.

"Zauważam podobieństwo pomiędzy procesem mojego komponowania a pisaniem poezji" - powiedział muzyk w rozmowie z II Programem Polskiego Radia. "Najbardziej inspirowała mnie osoba pani Wisławy Szymborskiej, jej wielkość, jej niezwykłość, jej piękno, jej dobro, no i oczywiście jej twórczość" - dodał.

Tomasz Stańko (ur. 1942) jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w Polsce. "Tomasz Stańko jest dla polskiego jazzu tym, kim dla amerykańskiego był Miles Davis. Jest muzykiem niepowtarzalnym i 'niekopiowalnym'. Nie da się podrobić jego brzmienia. Wywarł jednak ogromny wpływ na innych muzyków za sprawą swojej wyobraźni, eksperymentów z brzmieniem i składem" - ocenił dziennikarz muzyczny Maciej Karłowski.

Debiutował w 1962 roku w zespole Jazz Darings, jednak rozgłos przyniosła mu gra w grupie pianisty Krzysztofa Komedy. Po rozpadzie kwartetu Komedy rozpoczął pracę na własną rękę. Współpracował z takimi muzykami jak Cecil Taylor, Tony Oxley, Dave Holland, Don Cherry i Jan Garbarek. Zapraszał do nagrywania i koncertowania także polskich muzyków, m.in. Marcina Wasilewskiego, Marcina Maseckiego i Michała Miśkiewicza. Jest również autorem muzyki do takich filmów jak "Reich" oraz "Pożegnanie z Marią". Jest dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej. W 2012 roku Stańko obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas