Jarocin: Polacy i Szkoci

Znamy kolejne zespoły jakie zagrają w tym roku podczas Festiwalu w Jarocinie (15-17 lipca)! Na imprezie pojawią się grupy: Armia (specjalny koncert z okazji dwudziestolecia wydania "Legendy"), Strachy Na Lachy (specjalny koncert z gośćmi), Cool Kids Of Death, Baaba Kulka, Neony (laureat nagrody jury w ubiegłorocznym konkursie) oraz szkocka formacja Dananananaykroyd.

Dananananaykroyd czyli "walczący pop"
Dananananaykroyd czyli "walczący pop"materiały prasowe

Podczas Festiwalu w Jarocinie wystąpi formacja Armia. Formacja prowadzona przez Tomasza Budzyńskiego to bez wątpienia jedna z najważniejszych grup w historii polskiego rocka. Zespół powstał w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Budzyńskiego (śpiewał wtedy wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego, związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof "Banan" Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.

Do najważniejszych albumów w dorobku Armii należą płyty "Triodante", "Duch" czy świetnie przyjęty ostatni w dorobku "Freak". Jarociński występ Armii będzie miał specjalny charakter - zespół Tomasza Budzyńskiego wykona bowiem w całości materiał z najsłynniejszej płyty w swoim dorobku, krążka "Legenda". Występ ten związany będzie z dwudziestoleciem wydania tego albumu. Bez wątpienia będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń na tegorocznym Festiwalu!

Specjalny benefisowy koncert w Jarocinie zagra także grupa Strachy Na Lachy. Zespół Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, lidera legendarnej Pidżamy Porno, zaprezentuje specjalny repertuar przygotowany z udziałem zaproszonych gości. Kierowana przez Grabaża grupa Strachy Na Lachy to bez wątpienia jedna z najważniejszych formacji na polskiej rockowej scenie. Strachy wydały w 2010 roku album "Dodekafonia" uważany za szczytowe osiągnięcie formacji. Ponadto mają na swoim koncie albumy: "Strachy na lachy" (2003), "Piła tango" (2005), "Autor" (2007), "Zakazane piosenki" (2008).

Cool Kids Of Death zadebiutowali w roku 2001, swoją nazwę zaczerpnęli z piosenki Saint Etienne. Ich debiutancka "żółta" płyta była niezwykle ożywczym punkowym manifestem pokoleniowym, a zawarte na niej piosenki takie, jak "Butelki z benzyną i kamienie" czy "Uważaj", szybko zdobyły miano klasyków. Druga płyta, "Cool Kids of Death 2", ukazała się rok później. W roku 2006 ukazała się trzecia studyjna płyta formacji - "2006". W 2008 ukazała się płyta "Afterparty", pierwsza po rozstaniu z dotychczasową wytwórnią. Nowa płyta CKOD ukaże się pod koniec maja, a promować będzie ją nagranie "Plan Ewakuacji", które poznamy w kwietniu.

Baaba Kulka to artystyczne aranżacje utworów Iron Maiden wykonanych przez wybitnych muzyków polskiej sceny muzycznej. To także wybuchowa mieszanka artystycznych indywidualności, tworzących razem jeden z najciekawszych projektów na polskim rynku muzycznym. Wspólne dzieło Gaby Kulki i zespołu Baaba, ujrzało światło dzienne 21 marca 2011r. Materiał muzyczny, na który składa się 10 coverów Żelaznej Dziewicy, dopełnia koncertowe DVD zarejestrowane w warszawskim klubie Powiększenie.

Podczas tegorocznego Festiwalu w Jarocnie zagra także szkocki sekstet Dananananaykroyd. Ekscentrycznie brzmiąca nazwa zespołu to gra słowna, zainspirowana nazwiskiem znanego aktora komediowego Dana Aykroyd'a. Grupa powstała w 2006 roku i jak dotychczas ma na swoim koncie wydanie jednego albumu studyjnego "Hey Everyone!". Muzycy określają swoją muzykę mianem fight-popu, stawiajc na energiczne, radosne i jednocześnie mocne eksperymentatorskie dźwięki. Zespół znany jest również z niezwykle żywiołowych i pozytywnych występów na żywo, o czym będziemy mogli przekonać się już w lipcu! Koncert promować będzie drugi longplay zespołu "There Is A Way", którego premiera wyznaczona jest na 13 czerwca.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas