"Gdzie oni są?": Historia zatoczyła koło

W kwietniu ukaże się książka "Gdzie oni są?" zawierająca wspomnienia ludzi współtworzących muzyczną scenę lat 80. w Polsce, lub byli jej odbiorcami. Wśród przepytanych osób znaleźli się m.in. Anja Orthodox (Closterkeller), Krzysztof Jaryczewski (były wokalista Oddziału Zamkniętego), Glaca (Sweet Noise, My Riot) czy popularna dziś dziennikarka Monika Olejnik.

Publiczność na festiwalu w Jarocinie w połowie lat 80. - fot. Wojciech Druszcz
Publiczność na festiwalu w Jarocinie w połowie lat 80. - fot. Wojciech DruszczReporter

Warto podkreślić, że książka "Gdzie oni są" wydana zostanie dzięki czytelnikom skupionym w serwisie Megatotal.pl, którzy złożyli się na druk wydawnictwa. Do tej pory społeczność znana była z finansowania płyt, m.in. zespołu iNNi, na czele którego stoi Artur Szuba, pomysłodawca książki "Gdzie oni są".

"Historia właśnie zatoczyła dla nas koło. Dzięki nieopublikowanej książce powstali iNNi, by teraz za sprawą płyty tego zespołu, doprowadzić do jej publikacji. Cudowny splot wydarzeń, no i jak tu nie wierzyć w anioły" - cieszą się Artur Szuba i jego żona Kasia Andrzejewska.

Projekt powstał bowiem już w 2002 roku. Kasia Andrzejewska i Artur Szuba postanowili wówczas spisać wspomnienia ludzi, dla których tak jak dla nich lata 80. minionego wieku były latami wyjątkowymi i wydać je w formie książki. To podczas tej dekady, w Polsce rozkwitł i na dobre zadomowił się rock w przeróżnych jego postaciach. Jej autorzy chodzili na koncerty, do klubów, radiowych stacji i zadawali te same pytania: czym były dla ciebie lata 80. i jak cię ukształtowały?

"Rozmawialiśmy z przeróżnymi ludźmi: muzykami, dziennikarzami, znajomymi, z każdym, kto miał coś do powiedzenia w temacie muzyki, poszukiwania pierwszych w życiu jeansów czy zdobywania winylowych krążków" - wspominają autorzy.

"Z czasem zgromadziliśmy całkiem spory materiał tekstowy i fotograficzny. Ludzie dawali nam swoje stare zdjęcia, pamiątki, bilety, fanziny... Zorganizowaliśmy nawet kilka koncertów promujących projekt, by nieoczekiwanie, zamiast na księgarskie półki, trafić do szuflady. Po kilku miesiącach rozmów i zmagań o ostateczny kształt książki, niedoszły wydawca oznajmił, że 'śpiewniki biesiadne lepiej się sprzedają'" - mówią Szuba i Andrzejewska.

Wspomniany wcześniej zespół iNNi miał wystąpić tylko raz - w styczniu 2004 roku w warszawskim klubie "Park" na koncercie promującym "Gdzie oni są"?". Historia potoczyła się inaczej, formacja działa do dziś, mając w dorobku trzy płyty.

"To jest bardzo dobry pomysł z tym wspominaniem lat 80. Obecne dzieciaki zaczęły jakiś czas temu interesować się tamtą epoką, no i przy okazji mody na kiczowate świecidełka, czy 'noworomantyczne brzmienia' i dyskotekowe mózgotłuki, mogą wreszcie lepiej i głębiej poznać dekadę przełomu, bo przecież lata 80. były w polskiej historii naprawdę wyjątkowe. Sytuacja polityczna, społeczna i ta cała bieda, która nas dopadła, musiały mieć wpływ na życie kulturalne, na to co działo się w naszych głowach, wreszcie - na muzykę młodego pokolenia" - możemy przeczytać we wstępie autorstwa znanego dziennikarza muzycznego Marka Wiernika.

Książka "Gdzie oni są?" liczy ponad 200 stron, na których znajdziemy, m.in. wywiady, felietony i wspomnienia muzyków i fanów, którzy albo sami współtworzyli muzyczny rynek lat 80. minionego wieku, lub byli jego odbiorcami, czy też po prostu dorastali w tamtych czasach. Jest ich 72, a w tym gronie, m.in. Anja Orthodox, Krzysztof Jaryczewski, Piotr "Glaca" Mohamed, Monika Olejnik, Sławomir Ciesielski (Republika), Marek Kościkiewicz (założyciel De Mono) i Adam Nowak (Raz Dwa Trzy).

Imprezy promocyjne książki odbędą się w Toruniu, Stargardzie Szczecińskim, Choszcznie, Szczecinie i Łodzi a finał w Warszawie. Terminy i szczegóły mają być znane wkrótce.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas