Apteka ma 25 lat
Jeden z najważniejszych polskich alternatywnych zespołów wystąpi dziś na wyjątkowym urodzinowym koncercie w warszawskim Hard Rock Cafe.
Kierowana od zawsze przez Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego Apteka obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji zespół zagra dwa sety: jeden "klasyczny" w trzyosobowym składzie, drugi z towarzyszeniem big bandu!
Przypomnijmy, że zespół Apteka powstał w 1983 roku w Trójmieście z inicjatywy byłego muzyka grupy Pancerne Rowery Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego i Macieja Błasiaka. W połowie roku 1987 Kodym, Błasiak, Maciej Wanat, Ewa Golianek i Małgorzata Bachora nagrali utwory "Synteza" i "AAA...", wydane rok później na wizytówce Gdańskiej Sceny Alternatywnej, longplay'u "Gdynia".
Kodym i Wanat we dwóch nagrali pierwszy album Apteki - "Big Noise", była to jednak raczej ciekawostka i eksperyment (z wykorzystaniem elektronicznej perkusji i samplerów), niż prawdziwa kreacja artystyczna. Jeszcze w roku 1988 dołączyli gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel. W tym składzie grupa nagrała dwa albumy. Pierwszy z nich - "Narkotyki" (1992) - zawierał muzykę ciekawsza i lepiej brzmiąca niż ta z "Big Noise". W warstwie tekstowej dowodzący, że członkom Apteki znane były z autopsji tytułowe używki. O ile "Narkotyki" stanowiły pierwsze prawdziwe osiągniecie Apteki, tak "Urojonecałemiasta" (1993) oddały rozkwit psychodelicznego stylu formacji. Trzeci album urzekał, wciągał i prowokował, a przy tym brzmiał lepiej od poprzednich.
Fundamentami zespołu zachwiał wypadek samochodowy w nocy z 15 na 16 maja 1993 roku (na dwa tygodnie przed planowana premiera "Urojonecałemiasto"), w wyniku którego zginął Wanat, a także Michal Orlewicz z Pancernych Rowerów. Okładkę kasety drukowano jeszcze raz, premiera uległa przesunięciu, a sam zespól został zawieszony.
Kodym zaczął prace jako fotoreporter pisma "Metal Hammer", podczas wyjazdu do Berlina spotykając Olafa Deriglasoffa, który namówił go do reaktywowania Apteki. W nowym składzie prócz Kodyma i właśnie Deriglasoffa znaleźli się Jacek Stromski (perkusja) i Piotr Nalepa (gitara; syn Tadeusza Nalepy; eks-Deuter). Zespół dal kilka koncertów, ale miesiąc przed wejściem do studia Nalepa nagle wyjechał do USA . Owoc tej sesji - "Menda" - wyszedł na początku roku 1995 i znów stanowił znaczące osiągniecie Apteki, praktycznie nie mając słabych punktów. Zawierał muzykę nadal psychodeliczna i nadal różnorodna, wszakże już nieco bardziej "uporządkowaną". Z perspektywy czasu "Menda" okazał się być najlepszym i najspójniejszym dziełem Apteki i bez wątpienia stanowi kanon polskiej muzyki alternatywnej.
W 1996 roku zespół podsumował swe dziesięciolecie płytą "Spirala". Początkowo miała ona zawierać jeszcze raz nagrane utwory z "Urojonecałemiasta", jednak muzycy odstąpili od tego pomysłu, umieszczając na "Spirali" nowe wersje kompozycji przede wszystkim z pierwszego albumu.
W lecie 1996 roku Deriglassofa zastąpił Sławomir Czarnota. W tym składzie Apteka, nie prowadząc ożywionej działalności, przetrwała dwa lata, po których Kodym zawiesił zespół i w celach turystycznych wyjechał na sześć miesięcy do Ameryki Południowej.
Po powrocie Kodym próbował uruchomić Aptekę, jednak żaden skład nie utrzymał się długo. W 2003 roku nakładem wytwórni Sonic Records ukazał się CD "Psychedelic Underground". Zawierał on wszystkie utwory z wydanej jedynie na kasecie "Urojonecałemiasta" i kilka utworów z "Narkotyków". Album ten nie jest autoryzowany przez zespół, podobnie jak "Live '92".
W 2007 roku nastąpiła reaktywacja w składzie: Kodym, występujący wcześniej w zespole Marcin Ciempiel i Artur Hajdasz. Apteka nagrała album "Apteka", bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, jak i przez krytyków. W czerwcu 2007 roku znowu nastąpił rozpad grupy, wiele koncertów zostało odwołanych. W ostatniej chwili Kodym dokooptował basistę Janka Witaszka oraz perkusistę Marcina Słomińskiego. Tak wygląda obecny skład Apteki.
Urodzinowy koncert Apteki w Hard Rock Cafe rozpocznie się o godzinie 21.30.