50 lat Roberta Gawlińskiego
Wszystko o Robercie Gawlińskim - sprawdź!
50 lat Roberta Gawlińskiego
Wszystko o Robercie Gawlińskim - sprawdź!
Muzyka to jednak nie całe życie Roberta Gawlińskiego. W 1999 roku zagrał Edwarda Stachurę w filmie "Wojaczek". Artysta znany jest również z wielkiego zamiłowanie do gier komputerowych typu RPG. Lider Wilków często wspomaga akcje charytatywne związane z opieką nad zwierzętami czy ochroną zagrożonych gatunków.
Drugie wcielenie Wilków nagrało do tej pory cztery albumy studyjne. Premiera ostatniej z nich zatytułowanej "Światło i mrok" miała miejsce w 2012 roku. W 2009 roku zespół zarejestrował koncert "MTV Unplugged", a Roberta Gawlińskiego na scenie wspomagały m.in. Reni Jusis i Kasia Kowalska.
Pierwsze wcielenie Wilków zawiesiło działalność w 1995 roku, a Robert Gawliński zadebiutował solowym albumem zatytułowanym "Solo". W sumie artysta wydał pięć solowych albumów. Ostatni z nich zatytułowany "Kalejdoskop" ukazał się w 2010 roku. W między czasie (w 2002 roku) muzyk reaktywował Wilki w wielkim stylu albumem zatytułowanym "4", powracając na szczyty list przebojów piosenkami "Baśka" i "Urke". - Ludzie byli wtedy wobec nas bezkrytyczni, dziennikarze też. Bardzo nas wtedy zaskoczyło, że wszyscy się cieszą, że Wilki wróciły. To było bardzo miłe - mówił nam Robert Gawliński.
Wczesne trasy koncertowe Wilków przeszły do legendy także jako uosobienie rock'n'rollowego stylu życia. - Zdarzało się, że nadużywałem wówczas alkoholu i substancji prawnie zakazanych. To był taki moment, kiedy człowiek głupieje. To trwało chyba rok. Oczywiście to nie była balanga non stop, ale było tego dużo. Rock'n'roll zawsze karmił się skandalami i wybrykami. Nam ich też nie zbywało... - opowiadał INTERIA.PL artysta.
W 1992 roku Robertowi i jego małżonce Monice (obecnej menedżerce Wilków), z którą muzyk związany jest od 1987 roku, urodziły się bliźniaki Emanuel i Beniamin. Synowie artysty jako niemowlęta pojechały z rodzicami w… trasę koncertową Wilków! - W autokarze wymontowano tylne siedzenia i chłopcy tam w kojcu podróżowali. Byli bardzo mali, naprawdę mali, mieli z półtora roku. Natomiast na pewno było to dla nich fajna przygoda. W trasie mieli strasznie dużo wujków i cioć - wspomina ze śmiechem Robert Gawliński (na zdjęciu z żoną i synem).
Na albumie "Wilki" znalazł się największy przebój Roberta Gawlińskiego "Son Of The Blus Sky". Za sprawą nieprawdopodobnej popularności singla w Polsce wybuchła prawdziwa "wilkomania", a Robert Gawliński stał się pierwszoplanową gwiazdą. Z debiutu pochodzą również takie przeboje Wilków autorstwa muzyka, jak "Eli lama sabachtani", "Aborygen" czy "Eroll". - Gdzie się nie pojawiłem na ulicy, to ktoś albo słuchał mojej muzyki, albo ją sprzedawał - wspominał artysta w rozmowie z INTERIA.PL.
W 1991 roku Robert Gawliński założył Wilki, które miały przynieść muzykowi popularność i sukces. Debiutancka płyta grupy zatytułowana po prostu "Wilki" (1992) oficjalnie sprzedała się w nakładzie blisko 250 tysięcy egzemplarzy, a nieoficjalnie - w Polsce na bazarach królowało wówczas piractwo płytowe - ponad miliona egzemplarzy. - Przypuszczam, że mógłbym sobie za te nielegalnie sprzedane płyty i kasety kupić ze trzydzieści willi. A tak stać mnie było na mieszkanie w kredycie w Warszawie - śmiał się w rozmowie z INTERIA.PL lider Wilków.
Od 1984 roku Robert Gawliński kontynuował karierę w nowofalowej formacji Madame, z którą m.in. w tym roku wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Grupa rozpadła się dwa lata później, a artysta współpracował m.in. z grupami Made In Poland czy Opera oraz z Markiem Jackowskim i Zbigniewem Hołdysem.
Przyszły lider Wilków przyszedł na świat 31 sierpnia 1963 roku w Warszawie. Karierę muzyczną, która zaprowadziła go na szczyty polskiego show-biznesu, zaczynał jako 19-latek w punkowej grupie Gniew. Zespół istniał przez trzy lata (1979-1982). Później artysta występował w Nieustraszonych Łowcach Wampirów.