Reklama

"W głowie i w sercu"

Trójmiejska grupa Golden Life szykuje się do obchodów 20-lecia. Z tej okazji powstał klip do utworu "Granice" z ostatniej płyty "Hello, hello". Okazją do rozmowy z muzykami była również 15. rocznica tragicznego pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej, w wyniku którego zmarło 7 osób.

Właśnie przypada 15. rocznica pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej. Czy to wydarzenie miało wpływ na waszą twórczość, podejście do życia?

Reklama

Adam Wolski (wokal): Na pewno miało. Mam czasem wrażenie, że aż za bardzo? To taki znak czasu, w którym staliśmy się bardzo dorośli i smutni. Ja do dzisiaj silnie przeżywam ten numer - czasem nie sposób powstrzymać drżenia głosu kiedy śpiewam.

Jarosław "Pastyl" Turbiarz (gitara): Jedno jest pewne- ja bardzo szybko tego dnia wydoroślałem. Dotknąłem chyba po raz pierwszy prawdziwego, nie wydumanego problemu z którym przyszło mi się zmierzyć.

Co prawda byłem już np. mężem, ojcem. Tak czy inaczej wiem, że postawił mnie ten dzień na baczność i krzyknął: Pastyl, żyj! Takie właśnie jest albo przynajmniej potrafi by życie...

Jeśli chodzi o twórczość - tu odpowiedź może być banalna - bo powstał utwór, którego nazwą jest data tej tragedii. Ale jeśli zajrzeć głębiej to prawdopodobnie wtedy uświadomiłem sobie do końca co chcę robić artystycznie.

Widzę naszą twórczość dychotomicznie. Jedna jej część jest jakby dla ciała - łatwa, lekka i rozrywkowa. Drugą część stanowią utwory "na serio". Ktoś może zapytać dlaczego tak? Odpowiedź dla mnie jest prosta - bo takie jest życie.

Jacek "Bodek" Bogdziewicz (bas): Na pewno miało. Na twórczość to nie bardzo. Ja tego nie widzę. Na podejście do życia? Ja na pewno lekko spoważniałem, albo zacząłem myśleć o życiu.

Co chcecie przekazać ludziom w swoim najnowszym klipie " Granice"?

Adam: Ten kawałek mówi o granicach, które my, ludzie sobie stawiamy, a od nas zależy jak je pokonamy. Dla ludzi walczących z komuną, zburzenie jej było granicą, dla naukowca osiągnięcie czegoś niezwykłego i wręcz nieosiągalnego, dla zwykłych ludzi znój codzienny, nauczenie się czegoś nowego.

Tomek "Snake" Kamiński (gitara): Że chcieć, to móc i nie ma takich barier, których nie można pokonać. Trzeba to sobie tylko uświadomić i uwierzyć we własne siły. Niby wszyscy o tym wiemy, ale warto sobie takie prozaiczne i banalne często prawdy przypominać. Zwłaszcza w tym depresyjno-jesiennym okresie.

Pastyl: Myślę, że klip jest bardzo czytelny w intencji. To utwór z nurtu "na serio". Pokazane są w nim sceny historyczne, nic więcej - to się wydarzyło... Aby jednak się stało trzeba było tylko - albo aż - zapanować nad strachem, emocjami, ciałem, materią. Ocenę zostawiam widzom.

Bodek: przekonanie, że wszystko jest możliwe, że warto próbować jak to powiedział jeden cwaniak "jeżeli coś potrafisz albo wydaje ci się, że potrafisz - zaczynaj...".

W klipie mówicie o przekraczaniu granic. Jakie wy sami przekroczyliście, jako zespół i jako ludzie?

Adam: Jako band to choćby to, że band mimo swojej drogi jeszcze istnieje i ma się dobrze. Te 20 lat, to nasza granica, którą przekraczamy z każdym rokiem. Jako ludzie też uczymy się życia - każdego dnia przekraczamy swoje własne granice. Nie zdobyłem szczytu, ale parę pagórków mam na koncie i idę sobie dalej (śmiech).

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: z ostatniej | pomysły | rzeczy | koncerty | hello | rocznica | Karol | twórczość | 20 lat | stoczni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje