Reklama

Bacteryazz: Okazji do zabawy nie będzie końca

W sobotę (13 stycznia) w Klubie Metal Cave odbędzie się Bacterya Fest - impreza organizowana przez rockowo-metalową grupę Bacteryazz.

Bacteryazz wychodzi z piwnicy

Kwartet z Koszalina zaprezentował się w dziesiątej edycji "Must Be The Music". Od jurorów usłyszał trzy razy "tak" (przeciwny był jedynie Piotr Rogucki), ale nie przeszedł dalej.

Reklama

Bacteryazz w swoim dorobku ma m.in. Nagrodę Specjalną otrzymaną podczas XIV In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie (2015) oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina (2016).

Grupę tworzą Marian (wokal), rodzyn (gitara), Henryk (bas, wokal) i Darek (perkusja).

Pamiętacie dzień, w którym powstał zespół Bacteryazz? W jakich to było okolicznościach i co was wówczas motywowało/inspirowało?

Mariusz (Bacteryazz): - Dokładnie pamiętam, jak do tego doszło. Odbyło się to z ponad tygodniowym poślizgiem po kolejnym koncercie akustycznego tworu 4. piętro, który m.in. z rodzynem wówczas tworzyliśmy. Pamiętam, że w owym czasie prowadziłem kilka rozmów ze znajomymi w sprawie tego, co robimy. Jak to rozreklamować w sieci itd. Ze wszystkich pomysłów najlepszym wyjściem okazało się stworzenie wszystkiego na nowo, tylko inaczej (śmiech). Rzuciłem temat rodzynowi, który w tamtym czasie w wyniku bezustannego głodu grania zgodziłby się nawet na zespół grający jasełka. Na szczęście nie poszliśmy tak skrajnym tropem (śmiech).

- Z Henrykiem współpracowaliśmy już wcześniej przy okazji kilku gigów, stąd niejako naturalnie w jego kierunku popłynęła propozycja, aby grał na basie. A że Henryk muzycznych wyzwań się nie boi, to i z aprobatą nie było problemu. A Darek? Darek też miał głód ostrzejszego grania. Był to okres prób do koncertu Grunge Unplugged Radia Koszalin m.in. z naszym i Darka udziałem. I tak oto dokładnie 27 stycznia 2013 r. w jednej z koszalińskich piwiarni doszło do spotkania, na którym ostatecznie zapadła decyzja, że gramy razem. Niedługo minie 5 lat od tego faktu, co będzie dodatkową okazją do świętowania.

Czyli w bieżącym roku obchodzicie mały jubileusz. Co jeszcze czeka nas spod bandery Bacteryazz w 2018?

rodzyn (Bacteryazz): - Obchody będą koncertowe. W styczniu ruszy trasa "5LAT! ROBAL TOUR2018", która repertuarowo oparta będzie na płycie "Nowy stan" [2017]. Nie próżnujemy jednak i w setliście znajdzie się też parę nowych piosenek. O przeszłości oczywiście też nie zapominamy, więc pojawią się także utwory z naszych pierwszych dwóch wydawnictw. Trasa jest jeszcze na etapie planowania, ale wiemy już, że zawitamy do minimum 15 miast. Podczas trasy odbędą się dwie edycje naszej objazdowej imprezy pn. "Bacterya Fest" - w Warszawie  13 stycznia oraz w naszym Koszalinie w marcu.

Przybliżcie genezę i ideę Bacterya Festu.

Henryk: - O festiwalu "Bacterya Fest‘’ pomyślałem podczas jednej z tras. Od początku istnienia zespołu umówiliśmy się, że w naszym mieście nie koncertujemy zbyt często - gramy raz ewentualnie dwa razy w roku. Mimo, iż otrzymujemy różne propozycje, to jednak trzymamy się naszego postanowienia. Wpadłem na pomysł, że skoro rzadko pokazujemy się w Koszalinie, to należy takie koncerty jakoś urozmaicić. Pierwszy "Bacterya Fest" odbył się w kwietniu 2017 - chwilę po naszych czwartych urodzinach i po premierze drugiej "dużej" płyty. Impreza udała się świetnie, publiczność była zadowolona, frekwencja bardzo dobra.

- Postanowiliśmy, że Bacterya Fest będzie imprezą cykliczną i czasami objazdową - drugi Fest zagraliśmy w Pile, a trzeci odbędzie się 13 stycznia w Warszawie. Na nasze piąte urodziny Fest zawita ponownie do Koszalina (marzec 2018). Idea Festu jest taka aby propagować muzykę rockową i fajne zespoły, którym możemy pomóc się zaprezentować na scenie. Dzięki temu, że sporo jeździmy po kraju poznajemy wiele świetnych kapel, z którymi się zaprzyjaźniamy i zapraszamy później na wspólne koncerty. W przyszłości będziemy starać się zapraszać na Fest także zespoły bardziej popularne po to, aby zespoły z "podziemia" miały szanse pokazać się jak największej publiczności.

Gdzie konkretnie odbędzie się pierwsza edycja Bacterya Festu i kto tam zagra?

rodzyn: - Impreza odbędzie się 13 stycznia w Klubie Metal Cave w Warszawie (ul. Jana Olbrachta 46). Równo o 19 koncert rozpocznie hardrockowa stołeczna kapela - InCorso. Po nich drugi akcent ze stolicy - Everflow, który też porusza się w klimatach hardrockowych. Trzecim zespołem będzie Męczenie Owiec - to nasi dobrzy koledzy z Gostynia, z którymi sporo razem koncertujemy - grają mocno i śpiewają po polsku. Bacteryazz w roli gospodarza wieczoru zagra na końcu. Zapraszamy wszystkich gorąco i polecamy zabrać ze sobą sporo siły - okazji do zabawy nie będzie końca!

A czy znamy już jakieś szczegóły edycji marcowej?

rodzyn: - Znamy już termin: 23 marca i lokalizację: Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Wiemy też, że zagramy my oraz zaproszeni goście. Jacy to goście? To jeszcze tajemnica, trochę nawet dla nas. Dopinamy jeszcze sprawy organizacyjne trasy, ale w lutym odkryjemy już wszystkie karty dotyczące koszalińskiego Festu, dlatego zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku.

Gdybyśmy mieli spotkać się w tym miejscu za rok - czym jako Bacteryazz chcielibyście się pochwalić, że udało wam się zrealizować w 2018?

rodzyn: - Za rok chcielibyśmy się pochwalić dużą ilością zagranych koncertów oraz powiększeniem rzeszy odbiorców. To najważniejsze priorytety chyba dla wszystkich zespołów. Oprócz typowych koncertów elektrycznych planujemy też dwa nieco odmienne projekty - za nie też trzymamy kciuki i nimi też byśmy za rok chcielibyśmy się pochwalić. Płyty w tym roku nie planujemy, ponieważ nasz "Nowy stan" jest jeszcze bardzo świeży i aktualny, pokazuje zespół w bardzo dobrej formie. Oczywiście komponujemy już nowe piosenki, ale nad ich formą pokazaniu światu zastanowimy się na początku przyszłego roku. Jeśli macie ochotę to pomóżcie nam w realizacji planów i wpadajcie na koncerty!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Bacteryazz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje