Wiemy, kiedy odbędzie się pogrzeb Anny Szałapak
Pogrzeb Anny Szałapak, "Białego Anioła" z kabaretu Piwnica Pod Baranami odbędzie się w piątek (20 października) o godz. 13.40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformowała w poniedziałek Piwnica Pod Baranami.
"Ania Szałapak, nazywana Białym Aniołem Piwnicy Pod Baranami, istota pełna ciepła, dobroci i życzliwości dla świata. Antropolog kultury, admiratorka krakowskich tradycji i wybitna znawczyni krakowskich szopek. Żegnaj Aniu" - napisali "z rozżaleniem i głębokim smutkiem przyjaciele z Piwnicy Pod Baranami" w nekrologu zamieszczonym na stronie internetowej kabaretu.
Anna Szałapak zmarła po długiej chorobie w wieku 65 lat w sobotę (14 października).
Od 1979 roku związana byłą z krakowską Piwnicą pod Baranami, gdzie wykonywała piosenki i poezję najsłynniejszych polskich twórców - Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Osiecka nazwała Szałapak "białym aniołem". Współpracowała również m.in. z Grzegorzem Turnauem i Jackiem Wójcickim.
Pieśniarka wydawała również płyty z piosenkami najważniejszych dla niej kompozytorów, m.in.: "Żywa woda, czyli rzeka nierzeczywista" (poświęcona pamięci Osieckiej i Piotra Skrzyneckiego) oraz "Serca na rowerach" (piosenki do wierszy Ewy Lipskiej).
Anna Szałapak dwukrotnie zaśpiewała na Festiwalu w Opolu - w 1996 i 1997 roku. Drugi występ odbył się w ramach koncertu "Zielono mi", będącym hołdem dla twórczości Osieckiej.
Anna Szałapak (1952 - 2017)
Artystka w 1997 roku otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce (wydany został również na płycie), natomiast w 2008 roku Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej przyznała jej Fundacja Kultury Polskiej.
Szałapak była również dr nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury (pracę doktorską pt. " Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne" obroniła w 2012 roku), współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Jeszcze jako studentka związana była z Zespołem Pieśni i Tańca UJ Słowianki.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***