Reklama

Reklama

Warszawa: Mural dla Davida Bowiego

Rusza zbiórka pieniędzy na zwycięski projekt muralu poświęconego Davidowi Bowiemu. Widnieje na nim nie tylko twarz muzyka, ale i Pałac Kultury i Nauki. "Mural jest bardzo w stylu Bowiego" - mówi PAP Life Piotr Metz. Autorem projektu jest imiennik artysty, Dawid Celek.

Zwycięski projekt muralu Davida Bowiego autorstwa Dawida Celeka

W ramach akcji "Mural i neon dla Davida Bowiego" wybrano zwycięski projekt muralu. Zagłosowało na niego prawie cztery tysiące ludzi. Jego autorem jest pochodzący z Wrocławia i mieszkający w Berlinie architekt, imiennik Bowiego, Dawid Celek. "Praca jest bardzo warszawska i jest na dosyć wysokim poziomie" - mówi PAP Life Łukasz Prokop ze Stowarzyszenia Stacja Muranów, która jest pomysłodawcą konkursu.

Dziennikarz muzyczny Piotr Metz, choć nie był jurorem w konkursie na mural, to jako jeden z sympatyków akcji jest zachwycony finałowym wyborem, na którym widnieje twarz Bowiego z przenikającym ją niczym strzała Pałacem Kultury i Nauki - całość zdaje się nawiązywać do zdjęcia z okładki albumu "Aladdin Sane".

Reklama

"Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że David Bowie z okna przejeżdżającego pociągu, kiedy był w Warszawie, widział Pałac Kultury. W końcu trudno byłoby go nie zauważyć, więc wszystko bardzo pięknie się złożyło" - skomentował dla PAP Life zwycięski mural Piotr Metz.

Zdaniem Metza mural dla Bowiego jest jak najbardziej odpowiednim uhonorowaniem muzyka. "Bowie to jeden z najbardziej kreatywnych artystów wszystkich czasów. Tak naprawdę dopiero teraz spoglądając wstecz na jego karierę widzimy, jak bardzo był ważny" - mówi PAP Life Metz i zauważa, że szkoda, że takie refleksje przychodzą często dopiero wtedy, kiedy ktoś odejdzie.

"Ale on jeszcze postawił w swoim stylu fantastyczną kropkę nad i, bo trudno pożegnać się artyście piękniej, niż to zrobił płytą 'Black star'. Natomiast mural jest takim bardzo ulotnym, w pewnym sensie niekonkretnym, nie takim bardzo bezpośrednim sposobem na uczczenie pamięci o kimś. Mi się to bardziej podoba niż pomnik czy ulica. Mural jest bardzo w stylu Bowiego. To jest świetny pomysł, żeby właśnie tak go uhonorować" - dodaje Metz.

Wraz z wyborem najlepszego projektu ruszyła 30-dniowa zbiórka pieniędzy na realizację zwycięskiego muralu i planowanego neonu. Swoją cegiełkę można dołożyć poprzez portale wspieram.to i wspieramkulture.pl. Zwycięski mural będzie zdobił ścianę o powierzchni 100m2 jednego z budynków na Żoliborzu przy ul. Marii Kazimiery 1.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: David Bowie | mural

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje