Utwór dla papieża Franciszka zabrzmi na "Kolorach Polski"

"Angel" - taki tytuł nosi nowy utwór wiolonczelistki i kompozytorki Doroty Imiełowskiej, napisany dla papieża Franciszka. Jego prawykonanie, a jednocześnie nagranie, zaplanowano podczas niedzielnego (3 lipca) koncertu Festiwalu "Kolory Polski" w drewnianym kościele w Dobroniu (Łódzkie).

Papież Franciszek przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży
Papież Franciszek przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieżyfot. Grzegorz GałązkaEast News

Kompozytorka zamierza wręczyć to nagranie papieżowi Franciszkowi podczas jego lipcowej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym przed i po koncercie słuchacze będą mogli wpisywać się do księgi pamiątkowej, by za jej pośrednictwem złożyć życzenia Ojcu Świętemu - poinformowała Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej.

Koncert wypełnią także jazzowe ballady i recytacje wierszy ks. Jana Twardowskiego. Wraz z wiolonczelistką wystąpią: kontrabasista Grzegorz Bąk, akordeonista Roman Ślazyk oraz interpretator tekstów Radosław Krzyżowski.

Dorota Imiełowska występowała jako solistka na koncertach i festiwalach na całym świecie, m.in. prezentując utwory solowe i kameralne Krzysztofa Pendereckiego na zaproszenie kompozytora. Na Festiwalu "Warszawska Jesień" w 1994 r. zagrała "Grave" Witolda Lutosławskiego na wiolonczele i orkiestrę smyczkową, zyskując aplauz publiczności i krytyki. W roku Chopinowskim (1999) odbyła światowe tournee jako koncertmistrz wiolonczel Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana.

Niedzielny koncert organizowany jest we współpracy z 10. Festiwalem "Muzyka Zaklęta w Drewnie". Towarzyszyć mu będzie Questing Quiz, czyli wędrówka nieoznakowanymi szlakami według wierszowanych wskazówek i biesiada przy ognisku z udziałem zespołu Volare, przy akompaniamencie kapeli z Dobronia.

Pochodzący z 1779 r. kościół p.w. św. Wojciecha w Dobroniu to jeden z najpiękniejszych kościołów w regionie łódzkim. Jego projektantem był ks. Sebastian Sierakowski. Ten drewniany kościół powstał na planie krzyża, to obiekt o konstrukcji zrębowej z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.

Wewnątrz świątyni uwagę przykuwa wczesnobarokowy ołtarz z I poł. XVII wieku z obrazem Boga Ojca. Pozostałe wyposażenie świątyni jest rokokowe. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, wzniesiona w XVIII w.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas