Utwór dla papieża Franciszka zabrzmi na "Kolorach Polski"
"Angel" - taki tytuł nosi nowy utwór wiolonczelistki i kompozytorki Doroty Imiełowskiej, napisany dla papieża Franciszka. Jego prawykonanie, a jednocześnie nagranie, zaplanowano podczas niedzielnego (3 lipca) koncertu Festiwalu "Kolory Polski" w drewnianym kościele w Dobroniu (Łódzkie).
Kompozytorka zamierza wręczyć to nagranie papieżowi Franciszkowi podczas jego lipcowej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym przed i po koncercie słuchacze będą mogli wpisywać się do księgi pamiątkowej, by za jej pośrednictwem złożyć życzenia Ojcu Świętemu - poinformowała Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej.
Koncert wypełnią także jazzowe ballady i recytacje wierszy ks. Jana Twardowskiego. Wraz z wiolonczelistką wystąpią: kontrabasista Grzegorz Bąk, akordeonista Roman Ślazyk oraz interpretator tekstów Radosław Krzyżowski.
Dorota Imiełowska występowała jako solistka na koncertach i festiwalach na całym świecie, m.in. prezentując utwory solowe i kameralne Krzysztofa Pendereckiego na zaproszenie kompozytora. Na Festiwalu "Warszawska Jesień" w 1994 r. zagrała "Grave" Witolda Lutosławskiego na wiolonczele i orkiestrę smyczkową, zyskując aplauz publiczności i krytyki. W roku Chopinowskim (1999) odbyła światowe tournee jako koncertmistrz wiolonczel Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana.
Niedzielny koncert organizowany jest we współpracy z 10. Festiwalem "Muzyka Zaklęta w Drewnie". Towarzyszyć mu będzie Questing Quiz, czyli wędrówka nieoznakowanymi szlakami według wierszowanych wskazówek i biesiada przy ognisku z udziałem zespołu Volare, przy akompaniamencie kapeli z Dobronia.
Pochodzący z 1779 r. kościół p.w. św. Wojciecha w Dobroniu to jeden z najpiękniejszych kościołów w regionie łódzkim. Jego projektantem był ks. Sebastian Sierakowski. Ten drewniany kościół powstał na planie krzyża, to obiekt o konstrukcji zrębowej z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
Wewnątrz świątyni uwagę przykuwa wczesnobarokowy ołtarz z I poł. XVII wieku z obrazem Boga Ojca. Pozostałe wyposażenie świątyni jest rokokowe. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, wzniesiona w XVIII w.