To je słychać w nowym "Znachorze" (Netflix). Kim są Svahy?

W najnowszej produkcji Netfliksa "Znachor" słychać trzy pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Svahy. Trio wypuściło właśnie EP-kę "rozkiedyś".

Leszek Lichota jako Rafał Wilczur w nowym "Znachorze"
Leszek Lichota jako Rafał Wilczur w nowym "Znachorze"Bartosz Mrozowski / Netflixmateriały prasowe

"Znachor" to remake filmu Jerzego Hoffmana z 1982 r., nakręconego na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W nowej wersji wyreżyserowanej przez Michała Gazdę dla Netfliksa zagrali m.in. Leszek Lichota, Mikołaj Grabowski, Iza Kuna i Paweł Tomaszewski. Z kolei w filmie sprzed ponad czterech dekad występowali m.in. Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Tomasz Stockinger, Bernard Ładysz, Artur Barciś, Bożena Dykiel, Piotr Fronczewski i Jerzy Trela.

W produkcji Netfliksa możemy usłyszeć trzy pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Svahy. Trzy dziewczyny z miasta zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Odkryły ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie rozkiedyś (taki tytuł nosi ich EP-ka) wiatr niesie opowieści od wioski do wioski.

"Paweł Lucewicz pisze do nas wiadomość z propozycją współpracy przy filmie (nie podaje tytułu - projekt TOP SECRET!) Ogarnia nas euforia połączona z niedowierzaniem, bo znamy muzykę Pawła z innych filmów. Wiemy tylko, że mają być to pieśni z regionu Mazowsza. Zabieramy się do pracy, wybieramy pieśni w ścisłym kontakcie z Pawłem i reżyserem Michałem Gazdą. Wertujemy tysiące stron Oskara Kolberga, śpiewamy wieczorami, harmonizujemy, wysyłamy propozycje i mamy to! Trzy pieśni mazowieckie wybrzmią w soundtracku 'Znachora'" - tak współpracę z filmową ekipą relacjonują Svahy.

Wspomniany Paweł Lucewicz to kompozytor muzyki filmowej (ma na koncie ponad 40 produkcji - m.in. "Czarny mercedes", "Bokser", seriale "Stulecie winnych", "Szadź", "Pod powierzchnią", "Prokurator"). Jest współautorem piosenki "Miasto" Piotra Cugowskiego, Pati Sokół i Anny Iwanek z filmu "Miasto 44" Jana Komasy. Współpracował również z m.in. Margaret, Natalią Sikorą oraz Heart & Soul.

Svahy tworzą Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew), Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) i Małgorzata Żurańska-Wilkowska (lira korbowa, śpiew). Za produkcję, nagranie i miks odpowiada Kamil Pater (m.in. Maria Peszek, Jaaa!, Contemporary Noise Sextet). Grupa ostatnio pojawiła się gościnnie na urodzinowym koncercie Marii Peszek w Warszawie.

EP-ka "rozkiedyś" promowana była singlami "O, mój wianku lawendowy", "Świeci Miesiąc Świeci" i "Weź mnie, Jasieńku".

Nazwa Svahy oznacza swaszki, swatki, kobiety zamężne, dojrzałe, które podczas oczepin zamieniały pannie młodej wianek na czepiec (stąd nazwa oczepiny). Swatki kojarzyły małżeństwa.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas