Reklama

Reklama

The Opposition: Mark Long nie żyje

Lider postpunkowej grupy The Opposition - Mark Long - zmarł na raka. Od dłuższego czasu brytyjski muzyk chorował.

"Ze smutkiem informujemy o śmierci naszego przyjaciela Marka LongaThe Opposition. Dziękujemy za to, że dałeś się namówić na przyjazd do Łodzi na Soundedit!" - taki komunikat pojawił się na facebookowym profilu Festiwalu Soundedit.

Na imprezie w Łodzi brytyjska grupa zagrała w 2018 r.

Początki The Opposition sięgają 1979 roku. Od samego początku pochodzący z Londynu zespół wyróżniała idea niezależności i opozycji wobec przemysłu muzycznego - stąd nazwa formacji.

W 1980 r. ukazał się debiutancki album "Breaking the Silence", a kolejne płyty to "Initimacy" (1983), "Promises" (1984) i "Empire Days" (1985). W połowie lat 80. liderzy Mark Long (wokal, gitara) i Marcus Bell (bas, programowanie) przenieśli się do USA, gdzie pod szyldem So pracowali nad nieco bardziej komercyjnym materiałem. Próba podbicia amerykańskiego rynku okazała się jednak niepowodzeniem.

Reklama

Dość niespodziewanie za to w połowie lat 80. The Opposition cieszyli się sporym zainteresowaniem w Polsce - utwór "5 Minutes" pojawił się na Liście Przebojów Trójki. Na początku lat 90. Marcus Bell współpracował z polskim zespołem Mancu (wyprodukował ich drugą płytę "Twój wstyd").

"Wydaje się, że europejscy fani czują duży związek z zimnofalowym brzmieniem i The Opposition jest tego częścią" - mówił Mark Long.

Bell zmarł na raka w grudniu 2014 r. Również na raka chorował Mark Long. W ostatnim czasie na Instagramie informował, że rozpoczyna zaplanowany na sześć miesięcy cykl chemioterapii. "To oznacza skasowanie tegorocznych występów na koncertach i festiwalach. Ale będziemy wchodzić do studia, by nagrać nowy album" - napisał w połowie czerwca.

Ostatnim materiałem The Opposition jest płyta "Hope" z 2021 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: The Opposition | Mark Long | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy