Reklama

"Patoreakcja": Mata opisuje szał po "Patointeligencji" i atakuje TVP oraz Jacka Kurskiego

Do sieci trafił nowy numer Michała Matczaka, czyli Maty. Raper "Patoreakcją" podsumowuje, co działo się po publikacji jego pierwszego singla "Patointeligencja".

Do sieci trafił nowy numer Michała Matczaka, czyli Maty. Raper "Patoreakcją" podsumowuje, co działo się po publikacji jego pierwszego singla "Patointeligencja".
Mata w teledysku "Patoreakcja" /

"Patointeligencja" (sprawdź!) był pierwszym singlem promującym debiutancki album Maty "100 dni do matury". Numer w sieci pojawił się 11 grudnia 2019 roku. Teledysk nakręcono przed jedną z najbardziej elitarnych szkół średnich w Polsce - Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie.

"Debiut Maty przybliża klimat szkolnych lat. Nawiązuje on do czasów beztroskich a zarazem pełnych wyborów, wątpliwości i odkrywania samego siebie. Wspomnienia wraz z całą paletą emocji stanowią trzon płyty i są największą inspiracją dla Maty. Na płycie aż kipi od retrospekcji, a wszystko łączy się z charakterystyczną dla autora autoironią i dystansem do siebie i świata. Mata dotyka również cięższych tematów. Porywa się na obalenie mitu grzecznych chłopców z dobrych domów i rzuca na ich wyidealizowany obraz zupełnie nowe spojrzenie"  - można było przeczytać w opisie numeru.

Reklama

Utwór opowiadający burzliwe losy dzieciaków z dobrych domów (sprawdź tekst!) błyskawicznie obiegł sieć, a komentowali go dziennikarze polityczni, celebryci i politycy. O utworze i  jego przekazie dyskutowano m.in. w "Wiadomościach TVP", gdzie próbowano połączyć utwór z działalnością ojca Maty - profesora prawa Marcina Matczaka.

Wśród komentujących znaleźli się m.in. Peja, Jakub Żulczyk, Krzysztof Bosak, Kayah i Jarosław Jakimowicz, który stwierdził, że posłałby Matę do wojska.

"W tym tygodniu, w którym Olga Tokarczuk odebrała Nobla, Mata nagrał najlepszy polski tekst kultury, jaki słyszałam od dawna" - przyznała Małgorzata Halber.

"To to słynne liceum Batorego kształci w kierunku 'patointeligencji'.... A tak się chwalą i szczycą swym poziomem... Ciekawe co o tej laurce myślą nauczyciele z Batorego..." - napisała na Twitterze, była posłanka, i sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Do całego zamieszania wokół "Patointeligencji" Mata odniósł się w nowym utworze "Patoreakcja". Numer wyprodukował Trooh Hippi. W teledysku pojawili się Solar, Białas, Kuba Wojewódzki oraz Marta Linkiewicz. Lektorem klipu został Tomasz Knapik.

W utworze Mata odnosi się zarówno do komplementów, jak i do krytyki. Krystynie Pawłowicz wypomniał, że wzięła wszystko zbyt dosłownie, Jakimowiczowi, że jego syn obraca się w tym samym środowisku (sprawdź słowa utworu!).

Raper odniósł się również do ataków na jego ojca w TVP.

"A media PiSowskie chciałyby zająć się Matą-seniorem. To święty człowiek. A to co robię jest moim wyborem I sam za to kiedyś odpowiem" - nawija Mata, a chwilę później w wulgarny sposób odnosi się do Jacka Kurskiego.

"Patointeligencja" na Youtube wykręciła ponad 45 milionów wyświetleń w 15 miesięcy. "Patoreakcja" w nieco ponad godzinę po premierze miała już ponad 400 tys. wyświetleń.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mata (raper)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy