Reklama

Nie żyje Janusz Mych. Był wybitnym wokalistą i kompozytorem

27 lipca w Warszawie w wieku 81 lat zmarł Janusz Mych, kompozytor, flecista, a przede wszystkim wokalista z zespołu NOVI Singers. Jego głos można usłyszeć m.in. w czołówce kultowego serialu PRL - "Wojna domowa".

27 lipca w Warszawie w wieku 81 lat zmarł Janusz Mych, kompozytor, flecista, a przede wszystkim wokalista z zespołu NOVI Singers. Jego głos można usłyszeć m.in. w czołówce kultowego serialu PRL - "Wojna domowa".
Janusz Mych miał 81 lat /Marek Karewicz /AKPA

Tragiczne informacje przekazano w magazynie "Jazz Forum". Janusz Mych miał 81 lat, zmarł 27 lipca. Nie ujawniono przyczyny śmierci.

Pogrzeb artysty odbędzie się 4 sierpnia 2023 roku. Nabożeństwo żałobne w Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka, przy ul. Chłopickiego, Warszawa-Grochów odbędzie się o godzinie 12:30. Muzyk zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Kim był Janusz Mych?

Janusz Mych urodził się w 1941 roku w Tychach. Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Gry na flecie uczył się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Następnie przeprowadził się do Warszawy i tam kontynuował edukację w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Reklama

To właśnie tam poznał kolegów, z którymi sformował swój zespół NOVI Singers. Pełna nazwa zespołu brzmiała: New Original Vocal Instruments Singers. Nazwa odwoływała się od odmiany jazzu, w którym artyści wykorzystali swoje głosy jak instrumenty. Zespół, w którym występował Mych, był prekursorem tego gatunku w Polsce.

Oficjalnie NOVI Singers zaczęli działać w 1964 roku. W jego skład weszli również: Bernard Kawka (pomysłodawca całego projektu), Aleksander Głuch, Waldemar Parzyński oraz Ewa Wanat.

Już jako NOVI Singers nagrali wraz z kompozytorem Jerzym Matuszkiewiczem piosenkę do serialu "Wojna domowa" (tekst napisał Ludwik Jerzy Kern).

Oficjalny debiut zespołu nastąpił natomiast w 1965 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jesienią tego samego roku grupa nagrała swoje pierwsze wydawnictwo.

Kolejne lata dla grupy były wyjątkowo intensywne. Wygrali m.in. Międzynarodowy Festiwal Jazzu w Zurychu, nagrywali też muzykę m.in. do filmu Jerzego Skolimowskiego, Jerzego Kawalerowicza i Tadeusza Chmielewskiego.  

W 1967 roku z zespołem pożegnał się Aleksander Głuch, a w 1973 roku grupa z kwartetu przekształciła się w trio po odejściu z formacji Bernarda Kawki. W międzyczasie grupa występowała na całym świecie, m.in. w: Jugosławii, Francji, RFN, Indiach, Nowej Zelandii, Australii oraz na Kubie.

Zespół - w różnych konfiguracjach osobowych - nagrał łącznie 11 albumów studyjnych. Ostatnia ukazała się w 1980 roku i nosiła nazwę "Pay Tribute". Rok później pojawili się gościnnie na płycie The Rodger Fox Big Band.

Koniec formacji ogłoszono w 1985 roku. Jednorazowa reaktywacja nastąpiła natomiast w 2001 roku (koncert na Warszawskiej Jesieni 2001). Mych w kolejnych latach był m.in. nauczycielem w Zespole Szkól Ogólnokształcących Bednarska (wydział Muzyki Estradowej).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy