Natalia Niemen: Bardziej znana córka Czesława Niemena
"Niemen mniej znany" to jeden z projektów w których bierze udział Natalia Niemen, starsza córka zmarłego w styczniu 2004 roku Czesława Niemena. Wokalistka 24 stycznia kończy 40 lat.
Podczas koncertów pod szyldem "Niemen mniej znany" Natalia Niemen wykonuje piosenki, które pochodzą z dwóch ostatnich płyt jej ojca: "Terra Deflorata" (1989 r.) oraz "Spodchmurykapelusza" (2001 r.). Usłyszeć można też przeboje "Dziwny jest ten świat" i "Jednego serca". Jesienią 2015 r. wokalistka informowała, że prace nad płytą "Niemen mniej znany" są w toku.
Słynny przebój "Dziwny jest ten świat" Natalia Niemen przypomniała w brawurowym wykonaniu podczas festiwalu w Opolu w 2013 roku. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii córka zaśpiewała wspólnie z Czesławem Niemenem, którego głos odtworzono z taśmy.
Interpretacja Natalii, wzbogacona o jej emocjonalny manifest, zrobiła piorunujące wrażenie na wielu widzach. Ten występ przypomniał szerszej publiczności jej postać, bo - choć karierę zaczęła pod koniec lat 90. - nie odnosiła do tej pory wielkich sukcesów.
To Czesław Niemen miał największy wpływ na gust muzyczny swojej starszej córki (Natalia ma o rok młodszą siostrę Eleonorę, która też próbowała swoich sił na muzycznej scenie, ale z mniejszym powodzeniem). Pierwotnie widział ją w roli skrzypaczki grającej w orkiestrze. Natalia ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie altówki.
Natalia Niemen w młodości słuchała głównie gwiazd klasycznego r'n'b - Arethy Franklin, Otisa Reddinga i Wilsona Picketta.
Pierwsze poważne występy zaczęła w 1997 roku, śpiewając w chórkach Natalii Kukulskiej, z którą utrzymuje muzyczne kontakty po dziś dzień. Rok później zadebiutowała na festiwalu w Opolu z singlem "Zrobię na opak", który pilotował jej pierwszą i ostatnią solową płytę - "Na opak".
Album nie zrobił jednak furory, a w późniejszych latach wokalistka nagrywała i koncertowała z zespołami związanymi ze sceną chrześcijańską - New Life M. i Trzecia Godzina Dnia. Niemen występuje również ze swoim mężem, Mateuszem Otrębą (Mate.O). Związana jest z wspólnotą chrześcijańską Genesis w Poznaniu (baptyści).
Dla wielu pozostaje córką Czesława Niemena, która zajmuje się przede wszystkim przypominaniem jego twórczości. Program koncertowy "Niemen mniej znany", to prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia kompozycji i aranżacji Czesława Niemena na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia Niemen. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał - robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową "machinerię" instrumentów.
"Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na 'żywe' brzmienia, a także zwyczajne 'wbicie' sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych" - mówiła Natalia Niemen.
Poza działalnością muzyczną Natalia Niemen aktywnie udziela się w mediach społecznościowych także w sprawach religijnych i politycznych. Mocno zaangażowana jest w poparcie Prawa i Sprawiedliwości - śpiewała podczas konwencji wyborczej tej partii, gdy prezentowano kandydata na prezydenta Andrzeja Dudę. Ostatnio protestowała też przeciwko wykorzystaniu utworu "Dziwny jest ten świat" na wiecach Komitetu Obrony Demokracji.