Led Zeppelin: "Stairway to Heaven" plagiatem? Sprawa trafi do sądu

Autorzy słynnego przeboju "Stairway to Heaven" Led Zeppelin są winni plagiatu? Dwa lata od pierwszych informacji o ewentualnych prawnych krokach spadkobierców gitarzysty grupy Spirit sprawa trafi do sądu.

Robert Plant i Jimmy Page (Led Zeppelin) będą zeznawać w sądzie

Przypomnijmy: sprawa została wszczęta na wniosek spadkobierców Randy'ego Californii, gitarzysty grupy Spirit. Twierdzą oni, że akustyczny wstęp do "Stairway to Heaven" Led Zeppelin został wzięty z instrumentalnego utworu "Taurus" Spirit.

Reklama

W piątek (8 kwietnia) sędzia w Los Angeles na podstawie dostarczonego materiału podjął decyzję o wszczęciu postępowania i oddaniu decyzji o ewentualnym plagiacie w ręce ławy przysięgłych. Sędzia tym samym odrzucił wyjaśnienia pozwanych, że układ akordów był na tyle zwyczajny, że nie narusza praw autorskich. Proces rozpocznie się 10 maja w Los Angeles.

Za pozwem stoi Michael Skidmore, spadkobierca Randy'ego Wolfe'a (tak brzmi prawdziwe nazwisko muzyka), który 2 stycznia 1997 r. utonął na Hawajach, gdy ratował swego 12-letniego syna. Podobno tak późna decyzja o skierowaniu sprawy do sądu spowodowana była faktem, że... brakowało pieniędzy na wynajęcie adwokata.

Instrumentalna kompozycja "Taurus" powstała w 1968 roku. Psychodeliczna grupa Spirit występowała z Led Zeppelin na koncertach w latach 60. Utwór "Stairway to Heaven" pochodzi z kolei z wydanej w 1971 r. czwartej płyty Led Zeppelin, a gitarzysta Jimmy Page miał go napisać rok wcześniej w wiejskiej chatce w Walii (przed sądem stanie także wokalista Robert Plant; odrzucono za to pozwy wobec basisty Johna Paula Jonesa i wytwórni Warner).

W opublikowanym w 1997 roku wywiadzie Randy California twierdził, że Zeppelini po prostu skradli mu jego numer.

"Ci goście zarobili na tym miliony dolarów i nigdy nie powiedzieli nawet 'dzięki'" - żalił się gitarzysta.

"Bloomberg Businessweek" szacuje, że do 2008 roku utwór "Stairway to Heaven" zarobił ok. 560 mln dolarów. Jedna z najsłynniejszych kompozycji w historii rocka nie została wydana na singlu, przez co fani nie mieli wyjścia i kupowali całą płytę.

Porównaj oba nagrania - "Taurus" Spirit:

"Stairway to Heaven" Led Zeppelin:

Sprawdź tekst "Stairway to Heaven" w serwisie Teksciory.pl!


Dowiedz się więcej na temat: Led Zeppelin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje