Kontrowersyjna grupa Hatari prezentuje nowy klip "Klefi/Samed"

Podczas konkursu Eurowizji islandzka grupa Hatari wywołała skandal, manifestując w trakcie wydarzenia swoje poparcie dla Palestyny. Teraz kontrowersyjna grupa poszła o krok dalej i zaprezentowała nowy klip - "Klefi/Samed" - zrealizowany razem z palestyńskim artystą Basharem Muradem.

Hatari w green roomie podczas finału Eurowizji 2019
Hatari w green roomie podczas finału Eurowizji 2019Guy PrivesGetty Images

Przedstawiciel Islandii na Eurowizji, zespół Hatari, zaprezentował nowy klip i utwór "Klefi/Samed". Jest to kolejna polityczna manifestacja i przejaw sympatii grupy do Palestyny. Utwór został bowiem nagrany z gościnnym udziałem pochodzącego z Palestyny, a mieszkającego w Jerozolimie artysty - Bashara Murada. Zastąpił on w nim jednego z trzech podstawowych członków zespołu - Klemensa Hannigana. Zdjęcia do klipu zostały zrobione w Palestynie, a członkowie Hatari noszą w nim te same stroje, które mięli podczas nagrywania eurowizyjnej pocztówki.

Przypomnijmy, że podczas ogłaszania wyników finałów Eurowizji w Izraelu, Islandzka grupa wywołała skandal rozwijając flagi Palestyny i po raz kolejny manifestując swoje polityczne poglądy.

Zgromadzeni na widowni ludzie zareagowali na taką manifestację buczeniem i gwiazdami. Perkusista zespołu, Einar Stef, opublikował nagranie, pokazujące, co działo się chwilę przed pokazaniem muzyków z Islandii. Organizatorzy w trakcie głosowania jury zdążyli odebrać zespołowi dwie flagi. Islandczycy mieli ich jednak więcej.

Flaga Palestyny pojawiła się też na oficjalnym koncie na Instagramie zespołu.

Grupa Hatari od początku Eurowizji wzbudzała kontrowersje nie tylko swoim wizerunkiem, ale i poglądami, w których otwarcie krytykowali Izrael za okupację Strefy Gazy i byli jednym z wykonawców, którzy nawoływali do bojkotu bliskowschodniego kraju.

Początkowo grupa zapowiadała, że swoje poglądy polityczne głosić będzie nawet w trakcie finału Eurowizji. Gdy jednak Hatari przylecieli do Tel Awiwu, nieco złagodzili swoje stanowisko.

Eurowizja 2019: Hatari (Islandia) w półfinale

Hatari (ang. Hater) to grupa utworzona w 2015 roku z inicjatywy Klemensa Hannigana i Matthiasa Haraldssona, do których niedługo później dołączył Einar Stefánsson.JACK GUEZAFP
Zespół Hatari debiutował w 2017 roku EP-ką "Neysluvara". W 2018 roku formacja zorganizowała natomiast festiwal Háskar, przez zespół nazywany "festiwalem zagłady". Widowisko to zostało wyróżnione w 2019 roku w plebiscycie Grapevine Music Awards.JACK GUEZAFP
Zobacz zdjęcia z występu grupy Hatari z Islandii z numerem "Hatrið mun sigra" ("Nienawiść zwycięży") podczas pierwszego półfinału Eurowizji 2019 w Tel Awiwie (Izrael). Zespół swoją twórczość określa jako "BDSM techno". Islandczycy awansowali do finału konkursu (18 maja), gdzie będą jednym z faworytów do zwycięstwa.JACK GUEZAFP
Wizerunek grupy Hatari jest bardzo kontrowersyjny. Sam zespół nazywa się "industrialną grupą BDSM", podczas występów nosząc m.in. lateksowe ubrania i sadomasochistyczne gadżety.JACK GUEZAFP
Jeszcze zanim grupa została wybrana na reprezentanta Islandii, w grudniu 2018 roku członkowie ogłosili zakończenie działalności z powodu "niepowodzenia misji zakończenia kapitalizmu". Członkowie zespołu zwracają uwagę na antykapitalistyczny wydźwięk swojej twórczości.JACK GUEZAFP

"Mówiliśmy, że użyjemy siły naszego wpływu medialnego, który wynika z udziału na Eurowizji. Staramy się podtrzymać krytyczną dyskusję na temat kontekstu, w jakim organizowana jest tegoroczna Eurowizja. Robimy to we wszystkich dotychczasowych rozmowach z mediami i będziemy to kontynuować. Natomiast, co do samego występu, jesteśmy zdeterminowani, żeby wziąć udział w konkursie i stosować się do wszystkich reguł, jak każdy inny uczestnik" - tłumaczył wokalista Matthias Haraldsson.

Po incydencie w green roomie, swoje oświadczenie wystosowała Europejska Unia Nadawców (EBU) organizująca konkurs.

"Eurowizja nie jest wydarzeniem politycznym i to jest wyraźnie przedstawione uczestnikom. Banery zostały błyskawicznie usunięte, a konsekwencje tej akcji będą dyskutowane przez Grupę Referencyjną [komitet wykonawczy] po konkursie" - czytamy.

Eurowizja 2019 - finał

ZENA (Białoruś)JACK GUEZAFP
Mahmood (Włochy)JACK GUEZAFP
Bilal Hassani (Francja)JACK GUEZAFP
Chingiz (Azerbejdżan)JACK GUEZAFP
Luca Hänni (Szwajcaria)JACK GUEZAFP
Nevena Božović (Serbia)JACK GUEZAFP
Victor Crone (Estonia)JACK GUEZAFP
Hatari (Islandia)JACK GUEZAFP
Leonora (Dania)JACK GUEZAFP
Kobi Marimi (Izrael)JACK GUEZAFP
Tamara Todewska (Macedonia Północna)JACK GUEZAFP
Katherine Duska (Grecja)JACK GUEZAFP
Duncan Laurence (Holandia)JACK GUEZAFP
John Lundvik (Szwecja)JACK GUEZAFP
Serhat (San Marino)JACK GUEZAFP
Tamta (Cypr)JACK GUEZAFP
Zala Kralj & Gašper Šantl (Słowenia)JACK GUEZAFP
Siergiej Łazariew (Rosja)JACK GUEZAFP
S!sters (Niemcy)JACK GUEZAFP
Lake Malawi (Czechy)JACK GUEZAFP
Jonida Maliqi (Albania)JACK GUEZAFP
Michela Pace (Malta)JACK GUEZAFP
Dana International wystąpiła na otwarcie Eurowizji 2019JACK GUEZAFP

Sporo komentatorów eurowizyjnych uważa po tym komunikacie, że islandzkiego nadawcę RÚV mogą dotknąć sankcje ze strony EBU. Rzecznik organizacji przypomina, że w przeszłości za naruszenia zasad nakładane były finansowe kary.

Biorący Islandczyków w obronę fani zwracają uwagę, że do incydentu doszło już po tym, jak głosowanie zostało zakończone. Hatari w finale zaprezentowali utwór "Hatrið mun sigra" i ostatecznie zajęli 10. miejsce w konkursie.

Eurowizję w tym roku wygrał reprezentujące Holandię Duncan Laurence z piosenką "Arcade".


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas