Reklama

Reklama

Kasia Sobczyk: Mural w Tyczynie na 10. rocznicę śmierci

Poświęcony Kasi Sobczyk mural powstał w Tyczynie k. Rzeszowa. Jego autorem jest Rafał Roskowiński. Popularna, głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, piosenkarka urodziła się w tym mieście.

Poświęcony Kasi Sobczyk mural powstał w Tyczynie k. Rzeszowa. Jego autorem jest Rafał Roskowiński. Popularna, głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, piosenkarka urodziła się w tym mieście.
Kasia Sobczyk zmarła w 2010 r. /Jerzy Plonski /Agencja FORUM

"W tym roku mija 10. rocznica jej śmierci. W ten sposób chcemy przypomnieć i upamiętnić jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej" - powiedziała we wtorek dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zakia Cieślicka-Majka.

Sobczyk była bardzo popularna w latach 60. i 70. ub. wieku. Artystka została zapamiętana dzięki piosenkom takim jak "Mały książę" (posłuchaj!), "Biedroneczki są w kropeczki" (posłuchaj!), "O mnie się nie martw" (posłuchaj!), "Trzynastego" (sprawdź!).

Reklama

Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk urodziła się 21 lutego 1945 r.; była najmłodszą z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie.

Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Nie dotarła na swój ostatni występ w tym mieście. Była już wtedy chora; w drodze do rodzinnego miasta poczuła się źle i musiała zrezygnować z dalszej podróży.

Debiutowała w 1961 r. w Koszalinie; występowała jako wokalistka miejscowego zespołu Biało-Zieloni. Dwa lata później z sukcesem wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od 1964 do 1972 r. koncertowała z grupą Czerwono-Czarni, swoim mężem Henrykiem Fabianem Sawickim oraz zespołem Wiatraki.

W 1979 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała dwie płyty. Do kraju wróciła w 2008 r., kiedy była już ciężko chora na raka piersi.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu dwukrotnie zdobywała pierwszą nagrodę; w 1964 r. za przebój "O mnie się nie martw", a w 1965 r. za utwór "Nie wiem czy warto". Z kolei w 1966 r. za piosenkę "Nie bądź taki szybki Bill" otrzymała nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1967 r. wyróżniono ją nagrodą publiczności za piosenkę "Trzynastego".

W swojej karierze wylansowała także m.in.: "Był taki ktoś", "To nie grzech", "Cztery maki". Współpracowała m.in. z Ryszardem Poznakowskim, Jerzym Matuszkiewiczem, Januszem Kondratowiczem.

Zmarła 28 lipca 2010 r. po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katarzyna Sobczyk | mural

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy