Jacek Cygan z Medalem św. Brata Alberta. "Mistrz życzliwości, łagodności i spokoju"
Jacek Cygan, autor tekstów piosenek, znalazł się w gronie uhonorowanych Medalem św. Brata Alberta - podali w poniedziałek przedstawiciele kapituły. Laureatami są też: Wanda Woś, Anna Piskorz, Jolanta Stokłosa i organizacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
Ustanowiony w 1997 r. Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W gronie nagrodzonych za działalność w roku ubiegłym znalazł się Jacek Cygan, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich autorów tekstów piosenek.
Artysta ten doceniony został za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie fundacji Mimo Wszystko. Jak przypomniała wiceprezes i dyrektor instytucji Maja Jaworska, Cygan jest także jurorem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
"Pani Anna Dymna mówi, że jest to mistrz życzliwości, łagodności i spokoju. A takich osób dziś po prostu nam potrzeba. Kogoś, kto życzliwie popatrzy na nas, na sytuację i napisze słowa, które dodadzą nam otuchy w trudnym czasie" - wskazała.
Z kolei za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych i chorych, a zwłaszcza za pracę w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie doceniona została Jolanta Stokłosa.
Jak uzasadniła członkini kapituły nagrody i rady Fundacji im. Brata Alberta Lidia Jazgar, uhonorowana od dekad związana jest z ruchem hospicyjnym, a swoim podopiecznym poświęca każdą wolną chwilę. Stokłosa "dba o odpowiedni dobór personelu i wolontariuszy, o standardy świadczonej opieki". "Zespół jest wspaniały, dobrze zintegrowany i niesie pomoc potrzebującym w sposób profesjonalny" - podkreśliła Jazgar.
Kolejne uzasadnienia do przyznanych nagród wygłosił prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W tym gronie znalazła się pochodząca z Wołowa Wanda Woś, którą doceniono za przekazanie domu wraz z działkami na rzecz osób niepełnosprawnych. Na Dolnym Śląsku fundacja prowadzi cztery placówki dzienne - warsztaty terapii zajęciowej i świetlice. Rodzice ich podopiecznych, jak wskazał ksiądz, martwili się przyszłym losem swoich dzieci.
Jacek Cygan kończy 70 lat
Jacek Cygan ma w dorobku ponad 1000 tekstów piosenek. Pisał dla takich gwiazd, jak m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Kayah, Kombii, Seweryn Krajewski, Krzysztof Krawczyk, Lady Pank, Grzegorz Markowski, Jerzy Połomski, Piotr Rubik, Ryszard Rynkowski, Zdzisława Sośnicka, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki.
"Nie ukrywam, że jest to miejsce, na które niepełnosprawni bardzo oczekują, gdyż w okresie pandemii okazało się, że odchodzą osoby, które nimi się opiekowały, pojawiają się kolejne zgody rodziców i opiekunów. Wszystko to powoduje, że ta darowizna jest dla nas bezcenna" - powiedział prezes fundacji.
Wzniesiony własnym sumptem dom w małopolskiej Zawoi na rzecz osób niepełnosprawnych przekazała także kolejna laureatka - Anna Piskorz.
"W najbliższym czasie ten dom zostanie uruchomiony jako ośrodek wypoczynkowy, albowiem pandemia spowodowała, że zdecydowana większość naszych podopiecznych, czy z domów stałego pobytu, czy z ośrodków dziennych, jest zamknięta, i to w pełnym tego słowa znaczeniu" - podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski. Dodał, że odpoczynek blisko natury bardzo pomoże w rehabilitacji i znacznie poprawi stan psychiczny osób niepełnosprawnych.
Zbiorowe wyróżnienie przyznano także organizacji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, którą doceniono za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych, opuszczonych i potrzebujących pomocy. Jak przypomniał ks. Isakowicz-Zaleski, działalność ta rozpoczęła się od założenia kuchni, która wydawała posiłki dla osób w kryzysie bezdomności.
"Później przerodziła się ona w bardzo profesjonalne, wielofunkcyjne dzieło wzniesione przy ulicy Smoleńsk. To nie jest tylko kuchnia, ale najróżniejsza pomoc dla osób bezdomnych, wykluczonych, niepełnosprawnych" - podkreślił.
Wręczenie medali odbędzie się w 17 maja w Radwanowicach, w trakcie 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana", organizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko i Fundację im. Brata Alberta.
Jak co roku laureatów medalu wybrała kapituła złożona z przedstawicieli drugiej z tych organizacji. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, rzecznicy praw obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. piosenkarka Irena Santor, tenisistka Agnieszka Radwańska, koszykarz Marcin Gortat i inni.
Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Podczas poniedziałkowej prezentacji laureatów prezes Fundacji im. Brata Alberta przypomniał o apelu m.in. swojej organizacji, która prosi rząd o pilne zaszczepienie podopiecznych i pracowników ośrodków dziennych.
"To bardzo liczne jednostki: prawie 700 warsztatów terapii zajęciowej, setki, może tysiące przeróżnych innych ośrodków dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także dla dorosłych" - wymienił.
"Bardzo dobrze, że rząd przewidział szczepienia dla mieszkańców i pracowników domów stałego pobytu, czyli DPS-ów" - ocenił ks. Isakowicz-Zaleski. Podkreślił jednak, że "zdecydowana większość placówek dziennych została pominięta". "Czyli ani pracownicy warsztatów terapii zajęciowych, ani świetlic, ani wielu innych placówek nie mogą doczekać się swojej kolejki" - wskazał, dodając, że chodzi również o podopiecznych i ich rodziców.
Ponadto wskazał na trudności w prowadzeniu jakikolwiek zajęć czy terapii, spowodowanych przez obowiązujące w kraju obostrzenia.
"Dzisiaj większość placówek nie działa albo w ogóle, albo działają online. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że o ile konferencja może odbyć się w takiej formie, o tyle już terapia zajęciowa czy opieka psychologiczna to fikcja, namiastka" - ocenił.