Daft Punk kończą karierę. Opublikowali pożegnalne wideo

Kultowy francuski duet Daft Punk potwierdził, że po 28 latach kariery kończy działalność. Producenci opublikowali w sieci pożegnalne wideo o nazwie "Epilogue".

Daft Punk działali 28 lat
Daft Punk działali 28 latDan MacMedanGetty Images

Ośmiominutowe pożegnanie zatytułowane "Epilogue" (sprawdź!) to fragment filmu "Elektroma" z 2006 roku. W połowie nagrania widzimy napis "1993 - 2021".

Koniec zespołu został potwierdzony przez ich menedżerkę, Kathryn Frazier. Agentka duetu nie ujawniła jednak, co jest powodem zakończenia jego działalności.

Legendarna elektroniczna grupa Daft Punk powstała 1993 roku i działała przez kolejne 28 lat. Jej założycielami byli Thomas Bangalter oraz Guy-Manuel de Homem-Christo. Przyszli słynni producenci poznali się już jako nastolatkowie. Przed rozpoczęciem działalności we dwoje, byli współtwórcami grupy Darlin’.

Francuzi nazwę nowego projektu mieli zaczerpnąć od niepochlebnej recenzji jednego z dziennikarzy, który utwory ich wcześniejszego zespołu nazwał "durnym punkowym łomotem" (chociaż mówi się również, że skład nazwano po prostu "bandą głupich gnojków").

Pierwsza płyta Daft Punk -  "Homework" - powstała w 1997 roku. Album stworzony został w domowych warunkach, a dokładniej rzecz biorąc, w pokoju Thomasa Bangaltera. Duetowi udało się upchnąć cały sprzęt w jednym miejscu (w zamian z pokoju Francuza trzeba było wyrzucić łóżko).

Najpopularniejszymi singlami z płyty, które rozsławiły Francuzów na całym świecie były numery "Da Funk" (teledysk do utworu stworzył Spike Jonze), "Revolution 909" oraz "Around The World".

Pomysł na znak rozpoznawczy duetu, czyli kaski robotów, nie pojawił się natychmiast po utworzeniu Daft Punk. Co prawda muzycy nigdy nie byli zbyt chętni na pozowanie do zdjęć, jednak przed płytą "Discovery" z 2001 roku panowie zakładali różnego rodzaju maski. W ten sposób starali się przechytrzyć dziennikarzy, co w późniejszym czasie przekształciło się w jeden z kluczowych elementów ich wizerunku.

Guy-Manuel de Homem-Christo z Daft Punk kończy 45 lat

Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter w 1995 rokuPiers Allardyce / Rex FeaturesEast News
Mimo wielkiej popularności piosenka nie dotarła na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100. Ta sztuka duetowi udała się dopiero w wyniku współpracy z The Weekndem. Wyprodukowany dla niego "Starboy" zdobył serca słuchaczy w 2016 roku. Jamie McCarthyGetty Images
Guy-Manuel de Homem-Christo podobnie jak Bangalter działa również w bocznych projektach. Wraz z Erikiem Chedevillem założył skład Le Knight Club. Niedługo później powstał również ich wspólny label Crydamoure. Również w tej wytwórni wydawał brat Guy-Manuela Paul de Homem-Christo (robił to pod pseudonimem Play Paul). Francuz działa również jako producent. Współpracował m.in. z Sebastianem Tellierem, Kavinskym i Charoltte Gainsbourg (pracował nad jej albumem "Rest").Kevin MazurGetty Images
Guy-Manuel de Homem-Christo przyszedł na świat 8 lutego 1974 roku w Paryżu. Na pierwszym instrumentach zaczął grać w wieku siedmiu lat. W wieku 12 lat de Homem-Christo poznał Thomasa Bangaltera. Od tego momentu duet stał się niemal nierozłączny. Szybko okazało się, że każdego z chłopców fascynuje podobna muzyka i te same filmy. W swoich młodzieńczych inspiracjach wspólnie wymieniali oni m.in. KISS, Led Zeppelin, Pink Floyd oraz Davida Bowiego, a także takie produkcje "Upiór w raju" oraz "Teksańska masakra piłą mechaniczną".Jeff VespaGetty Images
Pierwsza płyta Daft Punk "Homework" powstała w 1997 roku. Album stworzony został w domowych warunkach, a dokładniej rzecz biorąc, w pokoju Thomasa Bangaltera. Duetowi udało się upchnąć cały sprzęt w jednym miejscu (w zamian z pokoju Francuza trzeba było wyrzucić łóżko). Najpopularniejszymi singlami z płyty, które rozsławiły Francuzów na całym świecie były numery "Da Funk" (teledysk do utworu stworzył Spike Jonze), "Revolution 909" oraz "Around The World".Jeff VespaGetty Images
Pomysł na znak rozpoznawczy duetu, czyli kaski robotów, nie pojawił się natychmiast po utworzeniu Daft Punk. Co prawda muzycy nigdy nie byli zbyt chętnie na pozowanie do zdjęć, jednak przed płytą "Discovery" z 2001 roku panowie zakładali różnego rodzaju maski. W ten sposób starali się przechytrzyć dziennikarzy, co w późniejszym czasie przekształciło się w jeden z kluczowych elementów ich wizerunku. Stworzenie charakterystycznych hełmów kosztowało w tamtym czasie 65 tysięcy dolarów. Homem-Christo otrzymał złoty kask z wielką szybką na froncie. Theo WargoGetty Images
Po "Homework" francuski duet szturmem wdarł się na muzyczne salony. Jednak mimo świetnych recenzji "Discovery" i "Human After All" nie trafiły na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się krążków. Przełomową płytą okazał się krążek "Random Access Memories" z 2013 roku. Album w USA sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i trafił na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się wydawnictw. Promował go wielki przebój "Get Lucky", nagrany wraz z Pharrellem Williamsem i Nilem Rodgersem. Jeffrey MayerGetty Images
Homem-Cristo (z lewej) i Bangalter jako nastolatkowie, wspólnie z Laurentem Brancowitzem (w przyszłości członek Phoenix), założyli garażowy zespół Darlin' (inspiracją miała być piosenka "Darlin'" Beach Boys'ów). Grupa działała w latach 1992 - 1993. Swoje pierwsze nagrania grupa przesłała członkom formacji Stereolab. Ci zainteresowali się utworami i wydali je na specjalnej kompilacji "Shimmies In Super 8". Kompilacja nie spotkała się ze zbyt ciepłym przyjęciem, a utwory Darlin' Dave Jennings z magazynu "Melody Make" nazwał "durnym punkowym łomotem" (chociaż mówi się również, że zespół nazwano po prostu "bandą głupich gnojków"). Właśnie ta recenzja zainspirowała Francuzów do nazwania swojego kolejnego projektu Daft Punk.Paul BergenGetty Images

Stworzenie charakterystycznych hełmów kosztowało w tamtym czasie 65 tysięcy dolarów. Bangalter otrzymał srebrny kask z wąską czerwoną przyłbicą (która w późniejszym czasie stała się czarna). Homem-Christo nosił natomiast złoty kask z wielką szybką na froncie.

Po "Homework" francuski duet szturmem wdarł się na muzyczne salony. Świetnie przyjęte zostały kolejne dwie płyty "robotów" - koncepcyjna płyta "Discovery" (promował ją też animowany film "Interstella 5555") z singlami "One More Time" oraz "Harder, Better, Faster Stronger" oraz album "Human After All" promowany przez hit "Robot Rock".

Na kolejną studyjną płytę DP trzeba było czekać aż do 2013 roku (wcześniej wydali koncertowy album "Alive" i stworzyli soundtrack do filmu "Tron: Dziedzictwo"), kiedy to światło dzienne ujrzał krążek "Random Access Memories" z wielkim przebojem "Get Lucky".  Piosenka mimo ogromnej popularności (540 mln wyświetleń na Youtube), nie dotarła jednak na pierwsze miejsce najpopularniejszych singli w USA.

Ta sztuka duetowi udała się dopiero w wyniku współpracy z The Weeknd. Wyprodukowany dla niego singel "Starboy" zdobył serca słuchaczy w 2016 roku. Francuzi współpracowali również z wokalistą przy utworze "I Feel It Coming".

Duet miał również ogromny wkład w świetnie przyjętą płytę Kanye Westa "Yeezus". Wyprodukowali cztery utwory na płytę - "On Sight", "Black Skinhead", "I Am God" i "Send It Up".

Formacja przez wszystkie lata kariery zdobyła sześć nagród Grammy (nominowani byli 12-krotnie). Legendarna grupa w Polsce wystąpiła tylko raz. Miało to miejsce na imprezie Summer of Music w 2006 roku w Warszawie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas