Feist
- data urodzenia
- 13 lutego 1976
- pochodzenie
- Kanada
- imię i nazwisko
- Leslie Feist
Biografia
Feist to pseudonim artystyczny kanadyjskiej piosenkarki Leslie Feist wykonującej muzykę z pogranicza gatunków indie, folku i alternatywy. Ma na swoim koncie współpracę z Broken Social Scene, Chilly Gonzalezem, Peaches, Manu Chao, Jamie Lidellem i Kings Of Convenience. Zadebiutowała w 1999 roku i wydała jak na razie pięć albumów, z których ostatni ukazał się w 2011 roku.
Leslie urodziła się 13 lutego 1976 roku w Nowej Szkocji. Początki jej kariery muzycznej to występy z kanadyjskim punk rockowym zespołem Placebo (nie mającym nic wspólnego z brytyjskim zespołem o takiej samej nazwie). Występowała z nimi pięć lat. Pierwszym poważnym występem artystki był suport zespołu Ramones, jaki dała wraz Placebo (w ramach nagrody za zwycięstwo w konkursie młodych kapel).
Mając dziewiętnaście lat, podczas pierwszej trasy koncertowej artystka straciła głos. Przeprowadziła się do Toronto, aby spotkać się z lekarzem specjalistą. Ten zabronił jej śpiewania, więc przez sześć miesięcy mieszkając w suterenie grała tylko na gitarze. W 1999 roku dołączyła (jako gitarzystka) do kanadyjskiej kapeli rockowej Tragically Hip.
Mimo problemów zdrowotnych postanowiła jednak rozpocząć karierę solową. Swój pierwszy album, zatytułowany "Monarch (Lay Your Jewelled Head Down)" wydała w 1999 roku. Krążek sprzedawała wprost ze sceny, podczas swoich koncertów.
W 2000 roku jej współlokatorka, Peaches, wydała płytę "The Teaches of Peaches", która zyskała spore uznanie, stając się kultowym wydawnictwem. Album powstał we współpracy z Feist, która udzielała się na nim wokalnie. Artystka wspierała swoją współlokatorkę także podczas koncertów - również w Europie. Występowała wtedy pod pseudonimem Bitch Lap-Lap. Na scenie ubrana była w kubański strój do aerobiku z pacynką zrobioną ze skarpetki i rapowała kiepskim hiszpańskim.
Kolejny krok w rozwoju kariery muzycznej Leslie to występ na pierwszym albumie Chilly Gonzalesa wydanym w Europie w 2000 roku. W międzyczasie Feist pracowała nad własnymi nowymi utworami. W tym samym okresie wraz z przyjaciółmi postanowili napisać nowe piosenki i wykonać je na koncercie zaplanowanym na miesiąc później. Koncert został nazwany "Broken Social Scene" ze względu na wydany rok wcześniej album instrumentalny o takiej nazwie, którego twórcy stwierdzili, że nigdy nie zagrają go na żywo.
W 2001 roku Feist nagrała wokale na płytę Broken Social Scene "You Forgot It In People". Podczas trasy z Gonzalesem, zimą 2002/2003 nagrała kilka swoich utworów z domowych taśm demo oraz kilka własnych wersji utworów, które oboje lubili. Trzy nagrania z tych sesji znalazły się na drugiej płycie Feist "Let It Die" - krążek, który poza wspomnianymi kawałkami, wypełniały minimalistyczne aranżacje nowoczesnego popu ukazał się w 2004 roku.
18 kwietnia 2006 roku artystka wydała swój trzeci solowy album zatytułowany "Open Season". Znajduje się na nim trzynaście zremisowanych utworów z płyty "Let It Die". Płyta miała być z początku wydana tylko w Kanadzie, jednak ukazała się również na całym świecie.
Rok później premierę miało wydawnictwo "The Remainder", zawierające całkiem nowy materiał. Był to najlepiej sprzedający się album w 2007 roku w sklepach iTunes. Zdobył nagrodę Juno w 2008 roku na najlepszy album pop i najlepszy album roku.
Kolejne lata artystka poświęciła na współpracę z innymi muzykami. Pracowała z Kings Of Convenience nad albumem "Republic of Two", napisała piosenkę dla Jane Birkin. Ponadto można ją było usłyszeć u Apostle Of Hustle i Grizzly Bear. Rozpoczęła również pracę nad nowym albumem z Broken Social Scene.
To wszystko sprawiło, że na następne solowe wydawnictwo fani Feist musieli poczekać aż do 2011 roku. Wtedy to ukazał się album "Metals". W nagrywaniu czwartej płyty kanadyjskiej wokalistki jak zwykle uczestniczyli długoletni współpracownicy artystki - Chilly Gonzales i Mocky. Materiał został zarejestrowany w Kalifornii, a za współprodukcję tym razem odpowiedzialny był też Valgeir Sigurosson, znany między innymi ze współpracy z Bjork.
(Źródło: RMF FM; uzup. własne)