Wielki jubileusz Listy Niezapomnianych Przebojów
W niedzielę (28 kwietnia) na antenie Radia Kraków pojawi się tysięczne wydanie Listy Niezapomnianych Przebojów.
Prowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego w pełni autorska Lista Niezapomnianych Przebojów obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia.
Audycja pojawia się obecnie co tydzień (trwa 1,5 godziny, nagrania w miarę możliwości prezentowane są w całości - a pojawiają się przecież i kilkunastominutowe piosenki) i jest uzupełniana półgodzinnymi propozycjami (utwory które gdy się spodobają słuchaczom mogą wejść do podstawowego notowania).
- Głosuje się na pięć utworów, które mają co najmniej 5 lat. Chodzi o to, aby na listę nie wchodziły zwykłe (tylko chwilowo modne przeboje), lecz te o których pamiętamy po paru latach - tłumaczy Jerzy Skarżyński.
Najdłużej na szczycie listy był rockowy klasyk "Child In Time" Deep Purple. Długo królowały "Stairway To Heaven" Led Zeppelin, "Epitaph" King Crimson, "Whisky In The Jar" Thin Lizzy i "Hey Jude" The Beatles. To właśnie od tego zespołu (płyta "Abbey Road" jako "materiał dydaktyczno-poglądowy" na lekcji ZPT w szkole podstawowej) zaczęła się przygoda Jerzego Skarżyńskiego z muzyką.
Dotąd na Liście Niezapomnianych Przebojów pojawiło się dobrze ponad 1000 utworów (plus piosenki z propozycji). Najczęściej w zestawieniu występowały nagrania The Beatles, Deep Purple, Led Zeppelin, Queen, Rainbow, Kate Bush, Eltona Johna i Cata Stevensa.
Na listę trafiają nie tylko klasyki rocka, ale także piosenki z repertuaru np. Edith Piaf, Adriano Celentano, Joe Dassina czy polskiej Ewy Demarczyk itp. Są utwory polskie, angielskie, amerykańskie ale także węgierskie (Omega, Locomotive GT, Scorpio) i z byłej Jugosławii (Bielo Dugme).
W 999. notowaniu pierwszą trójkę tworzyli Within Temptation ("The Howling"), Dead Can Dance ("How Fortunate The Man With None") i Raz Dwa Trzy ("Czarna Inez").
Jerzy Skarżyński (7 maja skończy 57 lat) od 1972 roku działał w Klubie Studenckim Politechniki Krakowskiej "Pod Przewiązką" (do jego zamknięcia z powodu generalnego remontu w 2005 r.) w którym prowadził m.in. Klub Muzyki Progresywnej, giełdę płyt i rockowe dyskoteki. W Radiu Kraków pracuje od 1978 roku (m.in. audycje "Muzyczny Budzik", "Perły z Rockowego Lamusa", "Klasyka i Rock" i "Nocny Szlak Radia Kraków").
Przez 10 lat w "Dzienniku Polskim" pisał cykl "Niezapomniane płyty historii rocka" i gawędy o nowych płytach. Na bazie tych tekstów (w poszerzonej wersji) powstały książki "Niezapomniane Płyty Historii Rocka" (trzy o płytach ze świata, jedna o polskich albumach i niewydany jeszcze suplement do całości).
Od maja 2012 r. na łamach serwisu Muzyka INTERIA.PL publikuje teksty pod wspólnym tytułem "Przewodnik Rockowy".