Akcja protestacyjna "Uapy precz od Trójki"

Jakiś czas temu głośno było o proteście słuchaczy przeciwko zmianom w ramówce Programu 3 Polskiego Radia, wprowadzonej przez ówczesnego szefa stacji Michała Olszańskiego. Wkrótce w "Trójce" dojdzie jednak do kolejnych zmian, więc niektórzy słuchacze szykują się do kolejnej akcji protestacyjnej. Jednak zdaniem Adama Fijałkowskiego, dyrektora programowego stacji, zwolennicy stacji nie powinni się obawiać zmian.

Akcja protestacyjna
Akcja protestacyjna 

Po poprzednich zmianach w ramówce radia zniknęły takie audycje, jak "Pół perfekcyjnej płyty", "W tonacji trójki", "Muzyczna poczta UKF", skrócono także audycje jazzowe i folkowe, oraz poświęcone poezji śpiewanej. Całkowicie znikła z anteny "Trójki" muzyka poważna.

Po protestach słuchaczy i samych pracowników radia, Michał Olszański przestał być szefem stacji, a jego miejsce zajął Witold Laskowski, były korespondent TVP w Moskwie. Już za jego rządów

zlikwidowano prowadzoną przez Wojciecha Manna audycję "Manniak niedzielny", a wkrótce zostanie przesunięta na godziny nocne sobotnia, popołudniowa audycja Piotra Kaczkowskiego. Zlikwidowane mają być ponadto wszystkie audycje autorskie, które prowadzili m.in. Piotr Kosiński i Piotr Klatt, choć jak na razie nikt tej informacji oficjalnie nie potwierdził, a sami zainteresowani nie zostali poinformowani o ewentualnych zmianach. Z "Trójki" odszedł także Tomasz Sianecki, któremu podziękowano za współpracę.

W tej sytuacji zwolennicy dotychczasowego kształtu Programu 3 rozpoczęli przygotowania do akcji protestacyjnej. 9 lutego powstał Społeczny Komitet Protestacyjny, a na sobotę, 16 lutego, zapowiedziana jest pikieta przed budynkiem Programu 3 Polskiego Radia przy ul. Myśliwieciej 3/5/7, w Warszawie. Oto co przedstawiciele Komitetu napisali w specjalnym oświadczeniu:

"Nasza akcja nie jest wymierzona przeciw nikomu, stajemy w obronie naszej ulubionej audycji, która emitowana w publicznym radiu jednoczy młode i starsze pokolenia myślących Polaków. Potrzebujemy Kultury w publicznym radiu, a nie przeczyszczającej sieczki lekkostrawnych przebojowych masowych produkcji. Jednocześnie informujemy, że począwszy od 16 lutego, w godzinach nadawania audycji tj. w soboty od 16.00 - 19.00, organizujemy pikietę pod hasłem "Pilnujemy naszej ulubionej audycji Piotra Kaczkowskiego". Naszej pikiecie towarzyszyć będzie zbieranie podpisów, rozdawanie ulotek i oczywiście słuchanie audycji z radia tranzystorowego. Wszystkich chętnych do poparcia protestu serdecznie zapraszamy do zbierania podpisów na listach, które można wydrukować ze strony: http://minimax.info/protest. Zapraszamy również na ul. Myśliwiecką w godzinach protestu do składani a podpisów. Zwyciężymy!!! W końcu to radio jest dla nas...".

16 lutego pod siedzibą Trójki pojawią się także osoby, które sprzeciwiają się usunięciu z anteny "Trójki" audycji "Noc Muzycznych Pejzaży", prowadzonej przez Piotra Kosińskiego. Jej słuchacze zbierają już podpisy pod listem protestacyjnym oraz pod pismem, w którym domagają się dymisji Eugeniusza Smolara, wiceprezesa zarządu ds. programowych Polskiego Radia. Informacje na ten temat można znaleźć pod adresem http://www.tajniak.nsbi.pl/protest/.

Być może jednak obawy słuchaczy "Trójki" są przedwczesne. Jak powiedział w wywiadzie dla "RNL" Adam Fijałkowski, dyrektor programowy stacji, zmiany rzeczywiście nastąpią, ale zwolennicy "Trójki" nie powinni się ich obawiać.

"To będzie stacja z interesującym i bardzo dobrze zrobionym słowem. To będzie bardzo nowoczesne radio, zawierające tradycyjne elementy, z których Trójka wcześniej zasłynęła. Naszym atutem będzie to, że u nas będzie coś więcej niż tylko muzyka i informacja. Zapewniam, że nie będziemy grali tak jak komercyjne stacje, aczkolwiek będziemy grali ulubione piosenki słuchaczy, które wylansowaliśmy na Liście Przebojów, bo to stąd wyszły te wszystkie największe przeboje.."..

Jak twierdzi Fijałkowski, przyszłość niektórych audycji autorskich w "Trójce" nie jest zagrożona.

"Będą audycje autorskie, szczególnie w weekend, który jest zaplanowany bardzo muzycznie.

W sobotę rano, zamiast Markomanii, widzę nową audycję 'Grakuchnia'. To będzie rozrywkowy program z super zagadkami autorstwa Jerzego Wasowskiego i Janka Chojnackiego. Piotr Kaczkowski będzie gospodarzem niedzielnego, muzycznego wieczoru. Start o 20.00, zaczynamy na żywo 'Koncertem w Trójce', a od 21 do północy 'Minimax'. Piotr Kaczkowski pojawi się także w paśmie dziennym, gdzie będzie prezentował swoje ulubione płyty, jego audycje będzie można też usłyszeć w nowym muzycznym paśmie "Muzyka o północy". Natomiast w sobotę wieczorem wraca na antenę kultowa audycja Trójki 'Muzyczna poczta UKF', w której do zamawiania piosenek wykorzystamy nowe technologie, a tuż przed północą robimy ukłon w stronę młodego słuchacza z programem 'Klubowe granie'" - dodał.

Nie chciał jednak ujawnić, kto poprowadzi nowy program "Klubowe granie".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas