Opole 2024
Reklama

Festiwal w Opolu 2024 - Debiuty z piosenkami Czesława Niemena. Kto wystąpił?

Pierwszy dzień festiwalu w Opolu zakończył już dobrze po godz. 1 w nocy koncert Debiuty, w którym uczestnicy mierzyli się z piosenkami Czesława Niemena w symfonicznych wersjach. Na scenie poza debiutantami pojawiła się też córka nieżyjącego artysty - Natalia Niemen.

Pierwszy dzień festiwalu w Opolu zakończył już dobrze po godz. 1 w nocy koncert Debiuty, w którym uczestnicy mierzyli się z piosenkami Czesława Niemena w symfonicznych wersjach. Na scenie poza debiutantami pojawiła się też córka nieżyjącego artysty - Natalia Niemen.
Natalia Niemen podczas koncertu Debiuty - Niemen symfonicznie podczas festiwalu w Opolu 2024 /AKPA

31 maja rozpoczął się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Za nami konkurs Premier i recital Michała Bajora z okazji 50-lecia jego debiutu na scenie w Opolu.

Trzecim piątkowym koncertem były Debiuty - z podtytułem Niemen symfonicznie. Uczestnicy mierzyli się z piosenkami Czesława Niemena w symfonicznych aranżacjach. Okazja jest wyjątkowa - w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci i 85 lat od rocznicy urodzin. Koncert rozpoczęła córka artysty - Natalia Niemen w utworze "Począwszy od Kaina".

Reklama

Festiwal w Opolu - Debiuty z piosenkami Czesława Niemena

Jako pierwsza z 10 uczestników Debiutów zaśpiewała Natalia Muianga, która zmierzyła się z nieśmiertelnym przebojem "Sen o Warszawie". Inny wykonawca z doświadczeniem w programie "The Voice of Poland" - Wojtek Stefanowski - wykonał "Przyjdź w taką noc".

Pracująca już nad swoją drugą płytą Zalia może pochwalić się sporymi sukcesami, a w Opolu sięgnęła po żywiołowy utwór "Płonąca stodoła". Najmłodsza debiutantka - 18-letnia Lou Lou Safran - przypomniała przebój "Pod Papugami".

Iga Kozacka zaśpiewała piosenkę "Człowiek jam niewdzięczny", Lina (laureatka konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu) - "Baw się w ciuciubabkę", Dominika Dobrosielska (laureatka "Szansy na sukces" - jesień 2023) - "Jednego serca", a Klaudia Marzec - "Kwiaty ojczyste".

Gorąco przyjęty Norbert Wronka wykonał utwór "Nie wiem czy to warto". Ostatnim uczestnikiem konkursu był Alan Cymbalista, zwycięzca programu "Szansy na sukces. Opole 2024", który zaśpiewał piosenkę "Dobranoc". Jak sam wcześniej wyznał, nigdy nie miał okazji pojawić się na tak dużej scenie ("raz mi się zdarzyło wystąpić na dożynkach").

W trakcie obrad jury i otwarcia linii do głosowania SMS dla telewidzów z minirecitalem wystąpiła ponownie Natalia Niemen. Wokalistka tym razem przypomniała utwory "Dziwny jest ten świat" (ta wersja na pewno będzie mocno komentowana), "Doloniedola" i "Sprzedaj mnie wiatrowi".

Debiuty prowadzili Aleksandra Kostrzewska i Bartosz Cebeńko, a za scenariusz i reżyserię koncertu odpowiadał Paweł Zeitz.

Wyboru uczestników Premier i Debiutów dokonała Rada Artystyczna 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, którą tworzą: Wojciech Iwański (Dyrektor Artystyczny Festiwalu), Adam Sztaba (Dyrektor Muzyczny Festiwalu), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny), Jarosław Wasik (Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu), Magdalena Matyjaszek (Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opole) oraz muzyk Jarecki (Jarosław Kubów).

Z kolei jury tworzyli: Jacek Cygan (przewodniczący), Elżbieta Zapendowska, Piotr Metz, Ania Wyszkoni i Jarosław Wasik. "Byliście wspaniali, wielkie dzięki, wielkie gratulacje" - powiedział Jacek Cygan, ogłaszając, że Debiuty wygrał Norbert Wronka. "Inni nie znaczy gorszy. Bądźcie sobą i razem zmienimy świat" - skomentował wyraźnie poruszony laureat.

Nagrodę publiczności (i 20 tys. zł) wręczyli Paulina Chylewska (gospodyni festiwalu) i dobrze znany widzom TVP Marek Sierocki, rzecznik prasowy imprezy. Okazało się, że najwięcej głosów zebrał Alan Cymbalista.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Festiwal w Opolu | Czesław Niemen | opole debiuty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy