Eurowizja 2023
Reklama

Eurowizja 2023: Blanka awansowała do finału! Co działo się w drugim półfinale? [RELACJA NA ŻYWO, TRANSMISJA, WYNIKI]

W czwartkowym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu do walki stanęła reprezentantka Polski - Blanka - z utworem "Solo". Znamy już komplet wyników!

W czwartkowym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu do walki stanęła reprezentantka Polski - Blanka - z utworem "Solo". Znamy już komplet wyników!
Blanka podczas Eurowizji 2023 w Liverpoolu /Andy Von Pip/Zuma Press /Agencja FORUM

Eurowizja 2023 to już 67. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku, pomimo zwycięstwa ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra i z uwagi na trwającą w kraju wojnę, konkurs odbywa się w Wielkiej Brytanii. Całości patronuje hasło "United by music" - "zjednoczeni przez muzykę".

Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9-13 maja w Liverpoolu. Podczas konkursu wystąpi 37 państw. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 31 propozycji (kraje tzw. Wielkiej Piątki - Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy mają zapewniony start w finale, a także Ukraina - zwycięzcy z 2022 r.), a w finale wyłącznie 26. W tegorocznej imprezie zabraknie Czarnogóry, Bułgarii i Macedonii Północnej, które zrezygnowały z udziału.

Reklama

Do finału awansowali już (kolejność przypadkowa): Let 3 (Chorwacja), Pasha Perfeni (Mołdawia), Remo Forrer (Szwajcaria), Käärijä (Finlandia), Vesna (Czechy), Noa Kirel (Izrael), Mimicat (Portugalia), Loreen (Szwecja), Luke Black (Serbia) i Alessandra (Norwegia).

11 maja (początek godz. 21) w drugim półfinale zaprezentowało się 16 uczestników. Na scenie nie zabrakło również gościnnie występujących gwiazd.

W roli prowadzących wystąpiły pochodząca z Ukrainy Julia Sanina, liderka grupy The Hardkiss, aktorka Hannah Waddingham oraz prezenterka i piosenkarka Alesha Dixon.

Eurowizja 2023: Blanka z piosenką "Solo"

Według bukmacherów reprezentująca Polskę Blanka z piosenką "Solo" powinna wywalczyć sobie awans do finału. W tym roku decydują wyłącznie widzowie (na Blankę nie można głosować z Polski).

W TVP z Liverpoolu komentowali Aleksander Sikora, którego z Warszawy przy sylwetkach uczestników wspierał Marek Sierocki.

Konkursowe zmagania rozpoczął reprezentant Danii Reiley z piosenką "Breaking My Heart". Całość mocno kolorowa, radosna i z ukłonem w stronę młodszej części publiczności (wokalista rodem z Wysp Owczych ma 25 lat).

Spore wrażenie w festiwalowym stylu zrobiła Brunette z Armenii ("Future Lover"). Dość zaskakujący występ dał 19-letni Theodor Andrei (Rumunia) w utworze "D.G.T. (Off and On)", który rozpoczął spokojnym wstępem z akustyczną gitarą, by później porzucić instrument.

Alika z Estonii wykonała balladę "Bridges". 20-latka zdaniem bukmacherów powinna zamknąć dziesiątkę, która znajdzie się w sobotnim finale.

Ubrany w biały garnitur i taki sam kapelusz Gustaph (Belgia) wsparty przez trzyosobowy chórek zaprezentował mocno taneczną piosenkę "Because of You".

Andrew Lambrou na świat przyszedł w Sydney w Australii, ale w konkursie występuje w barwach Cypru, bo to z tej wyspy pochodzi jego rodzina. "Break a Broken Heart" to ballada z mocnymi elementami i efektowną oprawą, z pirotechniką na czele. Polakom 24-latek mógł przypomnieć ubiegłoroczny występ Krystiana Ochmana w utworze "River".

Reprezentantka Islandii Dilja ("Power") to kolejna przedstawicielka młodszego pokolenia - wokalistka mieszkająca obecnie w Kopenhadze (Dania) ma 21 lat.

Wyraźnie stremowany Victor Vernicos z Grecji ("What They Say") zachował się jak bokser, którego znokautowała jego piosenka. Po Greku na scenie pojawiła się Blanka z dynamicznym układem tanecznym (u jej boku pojawiła się czwórka tancerzy). Mimo różnych zastrzeżeń, które pojawiały się przed konkursem widać było, że Polka poradziła sobie z występem.

Kolejni wykonawcy to zespół Joker Out ze Słowenii ("Carpe Diem"), wokalistka Iru z Gruzji ("Echo") oraz mogący budzić skojarzenia z Maneskin kwartet Piqued Jacks z San Marino ("Like an Animal").

Duet Teya and Selena z Austrii ("Who the Hell is Edgar?") zaliczany jest do grona zdecydowanych faworytów czwartkowego półfinału i wokalistki ten status zdecydowanie potwierdziły.

Rodzinna formacja Albina and Familja Kelmendi sięgnęła po albański folklor w utworze "Duje".

Przedostatnia uczestniczka - Monika Linkyte z Litwy ("Stay") - to już zdecydowanie inna, bardziej festiwalowa estetyka.

Mocnym akcentem konkursową stawkę zamknęła łącząca rocka progresywnego i metalowe brzmienia grupa Voyager z Australii ("Promise").

W trakcie głosowania telewidzów zaprezentowano specjalny pokaz "Music Unites Generations", będący wiązanką ukraińskich melodii (m.in. popularna kompozycja "Szczedryk") w wykonaniu reprezentantki Ukrainy na Eurowizji 2014 Mariji Jaremczuk, wokalisty OTOY i Zlaty Dziunki, która w barwach naszych wschodnich sąsiadów wystąpiła na Eurowizji Junior 2022.

Już po zakończeniu głosowania, ale przed ogłoszeniem wyników odbył się wokalno-taneczny pokaz "Be Who You Wanna Be", którym dowodziła trójka drag queens.

Do finału awansowali (kolejność przypadkowa): Albina and Familja Kelmendi (Albania), Andrew Lambrou (Cypr), Alika (Estonia), Gustaph (Belgia), Teya and Selena (Austria), Monika Linkyte (Litwa), Blanka (Polska), Voyager (Australia), Brunette (Armenia) i Joker Out (Słowenia).

Eurowizja 2023 - lista startowa drugiego półfinału:

1. Reiley (Dania) - "Breaking My Heart"
2. Brunette (Armenia) - "Future Lover"
3. Theodor Andrei (Rumunia) - "D.G.T. (Off and On)"
4. Alika (Estonia) - "Bridges"
5. Gustaph (Belgia) - "Because of You"
6. Andrew Lambrou (Cypr) - "Break a Broken Heart"
7. Dilja (Islandia) - "Power"
8. Victor Vernicos (Grecja) - "What They Say"
9. Blanka (Polska) - "Solo"
10. Joker Out (Słowenia) - "Carpe Diem"
11. Iru (Gruzja) - "Echo"
12. Piqued Jacks (San Marino) - "Like an Animal"
13. Teya and Selena (Austria) - "Who the Hell is Edgar?"
14. Albina and Familja Kelmendi (Albania) - "Duje"
15. Monika Linkyte (Litwa) - "Stay"
16. Voyager (Australia) - "Promise".

Największym faworytem do zwycięstwa Eurowizji w 2023 roku pozostaje Szwecja, którą reprezentuje wokalistka Loreen z piosenką "Tattoo". W stawce liczą się również Finlandia, Francja, Ukraina, Hiszpania i Norwegia. Z "polskiego" półfinału najwyżej notowany jest duet Teya and Selena z Austrii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2023 | Blanka Stajkow
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy