XVII Finał WOŚP za nami
Przemknął jak burza, poprzez miasta, wsie, poprzez góry i doliny. Kto taki? Oczywiście Jurek Owsiak wraz z XVII Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielę, 11 stycznia, mogliśmy spotkać ponad 120 tysięcy osób kwestujących w całym kraju na rzecz WOŚP. Zostało utworzonych 27 zagranicznych sztabów, z czego najdalsze sięgały Arabii Saudyjskiej, Libanu, Kosowa czy Kanady.
W tym roku Orkiestra zagrała na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci, a także szerzyła myśl "w zdrowym ciele zdrowy duch".
"Obiecuję, że w tym roku będę intensywnie trenował, w myśl tych słów" - mówi piosenkarz Łukasz Zagrobelny, który w sztabie wraz z zaproszonymi gwiazdami, takimi jak Anna Popek czy Mariusz Czerkawski, przemierzali bieżnię, w studiu na Woronicza w Warszawie.
3. rok z rzędu Polacy pobiegli również by "Policzyć się z cukrzycą". W tym roku warszawski sygnał do startu dała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wśród około trzech tysięcy osób spotkaliśmy również aktorów, piosenkarzy i dziennikarzy. Pobiegła miedzy innymi Grażyna Wolszczak, Łukasz Zagrobelny czy Beata Sadowska.
Sportowym duchem wspierali akcję również artyści, którzy w dzień Wielkiego Finału rozegrali turniejowe mecze tenisa stołowego w Warszawie. Zagrali między innymi Robert Moskwa, Katarzyna Dowbor czy Olivier Janiak.
"Nigdy nie odmawiam sobie gry w tenisa. Dziś jak co roku gram z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a wszystko w szczytnym celu" - opowiadał Karol Strasburger.
Jednak największe i najhuczniejsze orkiestrowe granie odbyło się na Placu Defilad w Warszawie. To właśnie stąd rozgrzewano całą Polskę, poprzez koncertowe występy: De Mono, Haliny Frąckowiak, Mieczysława Szcześniaka, PIN i Andrzeja Lamperta, czy grupy Blenders.
W między czasie w dwóch siedzibach stacji telewizyjnych TVP i TVN odbywały się spotkania z gwiazdami, które właśnie tam przynosiły swoje przedmioty przeznaczone na aukcję.
"Znajomi nadal, pytają mnie dlaczego oddałam Porsche na aukcję. Dla mnie to wspaniałe, że mogę pomóc dzieciom w taki sposób" - powiedziała Agata Kulesza. Porsche przekazane przez aktorkę na rzecz WOŚP przekroczyło kwotę 250 tysięcy złotych.
Równie wysoko, bo za ponad 20 tysięcy złotych zlicytowano 17. numer popularnego komunikatora gadu gadu. Nic jednak nie przebiło aukcji złotego serduszka, które w tym roku osiągnęło zawrotną cenę miliona stu tysięcy złotych.
Wśród wielu atrakcyjnych aukcji takich, jak lekcja tańca ze Stefano Terrazzino czy bieg z Tomaszem Lisem, można było również znaleźć te bardziej nietypowe. Licytowano przepłynięcie się łodzią podwodną czy brodę wokalisty zespołu Krakers.
Z wstępnych wyliczeń XVII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wynika, iż udało się zebrać ponad 30 milionów złotych. Za tą kwotę zostanie zakupiony sprzęt dla szpitali do przedwczesnego wykrywania nowotworów u dzieci.
"Pokazaliśmy, że kryzys o którym wszędzie trąbią jest daleko od nas"- mówił Jurek Owsiak.