Opole: Gdzie festiwal?

Telewizja Polska zaakceptowała pomysł Opola, aby 47. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w drugim kampusie Politechniki Opolskiej. Scena i widownia będą zbudowane na dawnym placu apelowym jednostki wojsk pancernych - powiedział we wtorek (2 lutego) rzecznik prezydenta Opola, Mirosław Pietrucha.

Amfiteatr w Opolu
Amfiteatr w OpoluMWMedia

"Prezydent Ryszard Zembaczyński spotkał się w poniedziałek z władzami TVP i otrzymał informację, że telewizja - główny organizator festiwalu - zaakceptowała proponowany przez nas teren kampusu" - oświadczył Pietrucha. Przenosiny festiwalu wymusił trwający remont amfiteatru.

Festiwalowe koncerty odbędą się od 4 do 6 czerwca na terenie drugiego kampusu Politechniki Opolskiej. Scena i widownia zostaną wybudowane na terenie zespołu boisk na dawnym placu apelowym koszar 10. Sudeckiej Dywizji Pancernej. Politechnika przejęła koszarowy obiekt w 2003 roku.

Decyzja TVP pozwala na rozpoczęcie procedury poszukiwania wykonawcy prac niezbędnych przed czerwcowym świętem polskiej piosenki. Ratusz zobowiązał się do znalezienia lokalizacji i wybudowania na miejscu niezbędnej infrastruktury. Na ten cel w budżecie zaplanowano ok. 1 mln zł.

Możliwość organizowania festiwalu poza amfiteatrem daje umowa podpisana pomiędzy telewizją a miastem w 2006 roku. Na jej mocy TVP przez 10 lat będzie organizować festiwal polskiej piosenki w Opolu. Tegoroczny "festiwal na wygnaniu" wymaga tylko sporządzenia aneksu do tej umowy.

"Chodzi o precyzyjne określenie, za co będziemy odpowiedzialni i za co będziemy musieli zapłacić. Będą w nim też zawarte warunki techniczne dotyczące sceny i widowni. Z tymi warunkami - najprawdopodobniej w marcu - ogłosimy przetarg na budowę" - zapowiedział Pietrucha.

Zaznaczył, że mimo długiego oczekiwania na decyzję TVP (miasto zaproponowało kampus jako zastępczą lokalizację jeszcze w ubiegłym roku) nie spodziewa się kłopotów przy przygotowaniu miejsca dla festiwalu.

"Czasu wystarczy. To jest wbrew pozorom dość proste. Dzisiaj o wiele większe imprezy są organizowane na świecie i w Polsce. To kwestia logistyki. My chcemy sprawnie postawić scenę, sprawnie ją obsługiwać i - po festiwalu - sprawnie rozebrać" - tłumaczył rzecznik.

Na swoje tradycyjne miejsce festiwal wróci w roku 2011. W nowym amfiteatrze - oprócz wygodnej widowni - znajdą się pomieszczenia dla potrzeb techniki i realizacji telewizyjnej, garderoby, oraz kawiarnia z tarasem widokowym i mała sala koncertowa. Swoje miejsce znajdzie tam także Muzeum Polskiej Piosenki.

"Prace budowlane biegną zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnych opóźnień" - zapewnił Pietrucha.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas