Reklama

Michael Jackson "Thriller". Przełomowy album

Michael Jackson. Któż by go dziś pamiętał, gdyby nie album "Thriller", który ukazał się 30 listopada 1982 r.?

O tym, że ten album jest jedną z najważniejszych płyt w historii muzyki rozrywkowej, mówią najlepiej liczby. Wydana w 1982 roku płyta sprzedała się w 107 milionach egzemplarzy (w tym w Stanach w 30 milionach).

Reklama

"Thriller" to jeden z trzech albumów w historii, który spędził cały rok w pierwszej "10" zestawienia najlepiej sprzedających się płyt "Billboardu".

7 lutego 1984 roku "Thriller" trafił do księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się album wszech czasów.

W 2003 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił "Thriller" na 20. miejscu listy 500 albumów wszech czasów.

Równie dobrze "Thriller" sprzedawał się w Polsce po reedycji albumu w 2008 roku - płyta pokryła się wówczas platyną. Na świecie sprzedano wtedy milion egzemplarzy odświeżonego materiału.

Warto też wspomnieć o teledysku do utworu "Thriller", który kosztował około miliona dolarów. Jednak koszty te zwróciły się z nawiązką. Klip zarobił łącznie ponad 9 milionów dolarów, a w 2006 roku został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako teledysk, który odniósł największy sukces. Był to także najlepiej sprzedający się musical w historii gatunku.

Niewiele osób wie natomiast, że nagrywanie "Thrillera" nie obyło się bez przygód. W trakcie solówki do "Beat It" słychać pukanie do drzwi. Jak się okazało, zapukał człowiek z obsługi, który nie wiedział, co robi w tym momencie na sali Eddie Van Halen. Mężczyzna, widząc co się dzieje, wyszedł po cichu...

Sprawdź tekst "Thriller" w serwisie Tekściory.pl!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Michael Jackson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje