Kochają? Jak kochają, to zapłacą. Fenomen Justina Biebera
Justin Bieber zarabia ponad 50 milionów dolarów rocznie, ale wartość marki "Justin Bieber" wielokrotnie tę sumę przekracza i można ją śmiało szacować na miliardy dolarów.
W połowie listopada ukaże się świąteczny album 17-letniego gwiazdora, zatytułowany "Under The Mistletoe". Usłyszymy na nim "Cichą noc" w wykonaniu wokalisty, będzie tam również duet z Mariah Carey.
W ten sposób dyskografia Justina Biebera już ostatecznie stała się parodią rynku fonograficznego i artystycznego rozwoju.
Na sześć albumów piosenkarza tylko jeden (jeden!) to długogrająca płyta z oryginalnymi piosenkami. A pozostałe? Mamy na liście na przykład "My Worlds Acoustics" z akustycznymi wersjami przebojów Justina. Mamy też "Never Say Never: The Remixes", czyli remiksy tychże hitów. Jest też swego rodzaju "the best of", czyli "My Worlds: The Collection" - wszystkie piosenki Justina zebrane na jednym albumie i, uwaga, gratka dla fanów: jeden premierowy utwór.
Dwie kanadyjskie gwiazdy na jednej scenie
Podczas gali Brit Awards 2011 na scenie spotkały się dwie kanadyjskie gwiazdy: Avril Lavigne i Justin Bieber. Starsza koleżanka wręczyła 16-latkowi statuetkę dla najlepszego zagranicznego debiutanta.
Patrząc jednak z biznesowego, nie artystycznego, punktu widzenia, zarządzanie marką "Justin Bieber" jest bezbłędne. Nie wiadomo przecież ile potrwa szał na punkcie Kanadyjczyka. Bardzo prawdopodobne, że najmłodsza grupa konsumentów show-biznesu niedługo znajdzie sobie nowego idola. Wystarczy wspomnieć choćby losy Jonas Brothers, którzy przestali ekscytować wraz z nastaniem "Jonasa alfa", czyli Biebera właśnie.
Autoryzowanych produktów sygnowanych nazwiskiem 17-letniego idola jest kilkaset.
Do najbardziej kasowych należał biograficzny film w 3D - "Never Say Never", który w dniu otwarcia zarobił 12,4 mln dolarów.
Furorę zrobiła również autobiografia wokalisty, "First Step 2 Forever: My Story". I tylko wyjątkowo zacofani obserwatorzy zapytają, czy to nie gwałci idei autobiografii, która do tej pory kojarzyła się z barwnym/mądrym podsumowanie kariery czy nawet życia. A co do powiedzenia może mieć 17-latek? Bo co do tego, że jest amerykańskim odpowiednikiem Doroty Masłowskiej, chyba nikt nie ma złudzeń.
Ważnym produktem marki jest też przynosząca krocie linia perfum "Someday". Ale o powodzeniu przedsięwzięcia biznesowego pod tytułem "Justin Bieber" w równym stopniu decyduje "drobnica". W oficjalnym sklepie Justina Biebera zakupić można również m.in. szczoteczkę do zębów z jego podobizną, kotylion, slipy, biżuterię, nici dentystyczne, kalendarze czy lalki.
Z lalkami zresztą wiąże się zabawna historia. Kiedy w 2010 roku Justin zmienił uczesanie, spanikowany producent tych zabawek wydał 100 tysięcy dolarów na korektę fryzury u plastikowych miniaturek gwiazdora.
Widać że ktoś trzyma nad marką pieczę, bo wszystkie produkty utrzymane są w podobnej serduszkowo-krzykliwej stylistyce i identycznej kolorystyce (fiolet, czerń i biel).
O markę trzeba dbać, nie wystarczy wypuszczanie kolejnych produktów. Stąd mnóstwo przedsięwzięć obliczonych na podtrzymywanie zainteresowania: gościnne występy w serialach, wywiady telewizyjne czy np. odsłanianie swojej figury woskowej (Justin ma takowe w Nowym Jorku, Amsterdamie i w Londynie).
"Uproduktowienie" tego 17-latka jest fascynujące i przerażające zarazem. Fascynujące, bo stoją za tym prawdziwi mistrzowie marketingu, bo stworzyli przedsiębiorstwo doskonałe. Przerażające, bo Bogu ducha winne dzieciaki nie zdają sobie sprawy, że ich pragnienia i emocje z bezlitosną dokładnością przeliczane są na dolary.
Michał Michalak