Gwiazdy wzywają premiera: Stop piractwu!
Jedni pogodzili się z rzeczywistością darmowych (/nielegalnych) empetrójek, inni wciąż próbują z tym walczyć.
Gwiazdy brytyjskiej muzyki rozrywkowej, m.in. Elton John, The Who, Brian May, Tinie Tempah, a także juror i biznesmen Simon Cowell, zaapelowały do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o ukrócenie internetowego piractwa.
Muzycy przekonują, że internetowe wyszukiwarki powinny blokować strony publikujące nielegalne treści nie tylko dla dobra samych artystów, ale i całej brytyjskiej kultury.
Otwarty list wystosowany przez wyżej wymienionych to nacisk na brytyjskich polityków, by dopilnowali wprowadzenia w życie ustawy z 2010 roku, która restrykcyjnie podchodzi do ochrony własności intelektualnej w internecie. Ustawa ma zacząć działać dopiero w 2014 roku. Jednak po tym, co działo się w przypadku porozumień ACTA i SOPA (masowe protesty społeczne), można się spodziewać dużych kontrowersji przy próbie wprowadzenia nowego prawa.
Oto pełna treść listu artystów:
Szanowny Panie Premierze!
Fakt, iż tego lata oczy całego świata będą zwrócone na Zjednoczone Królestwo, stwarza możliwość skutecznego stymulowania wzrostu w tych sektorach, w których nasz kraj może poszczycić się konkurencyjną przewagą. Jednym z tych sektorów jest przemysł kreatywny, gdzie tempo przyrostu nowych miejsc pracy dwukrotnie przewyższa inne gałęzie gospodarki.
Udział Wielkiej Brytanii w globalnym rynku muzycznym jest obecnie większy niż kiedykolwiek. Brytyjscy artyści, z Adele na czele, zyskują światową sławę. Wysoki poziom alfabetyzacji cyfrowej brytyjskiego społeczeństwa, a także status języka angielskiego jako języka globalnego, sprzyjają realizacji celu, jakim jest zwiększenie eksportu [treści] w erze cyfrowej. Konkurencja w przemyśle kreatywnym opiera się na talencie i innowacyjności, nie zaś na kosztach pracy czy surowcach.
Potencjał ten może zostać w pełni wykorzystany tylko przy pomocy twardego prawa antypirackiego, tak, aby brytyjski przemysł kreatywny miał szansę na zwrot gigantycznych kosztów inwestycyjnych ponoszonych z tytułu tworzenia oryginalnych treści. Potrzebna jest marginalizacja nielegalnych źródeł treści w internecie. Skorzystają na tym konsumenci, którzy zyskają pewność, że dokonują zakupu tychże treści w sposób bezpieczny, korzystając z legalnych witryn.
Najprostszym sposobem realizacji tych celów wydaje się być niezwłoczne wdrożenie praktyk określonych przez [ustawę] Digital Economy Act z 2010 r., jak również zaangażowanie dostawców szerokopasmowego Internetu, dostawców wyszukiwarek stron WWW i reklamodawców w działania na rzecz ochrony konsumentów i twórców przed nielegalnymi witrynami.
Jesteśmy dumni z naszego kulturowego dziedzictwa i jesteśmy przekonani, że zarówno my, artyści, jak i sektor, z którym jesteśmy związani, możemy znacząco wpłynąć na stymulowanie wzrostu brytyjskiej gospodarki. By dalej z powodzeniem tworzyć treści na najwyższym światowym poziomie, potrzebujemy wsparcia ze strony naszych przyjaciół.
Z poważaniem,
Simon Cowell
Roger Daltrey
Professor Green
Sir Elton John
The Lord Lloyd Webber
Dr Brian May
Robert Plant
Roger Taylor
Tinie Tempah
Pete Townshend