Eurowizja: Macie dość!
Polska w 2009 roku nie powinna brać udziału w konkursie Eurowizji - takie wnioski płyną z naszej ankiety, w której oddaliście ponad 25 tysięcy głosów!
O Wasze zdanie na temat Eurowizji zapytaliśmy w związku z głośną sprawą domniemanego bojkotu konkursu w Moskwie przez kraje bałtyckie. Estonia, Litwa i Łotwa chciały w ten sposób zaprotestować przeciwko działaniom Rosji w Gruzji (wojenny konflikt o dwie zbuntowane gruzińskie prowincje). Pojawiła się też informacja o tym, że do bojkotu może dołączyć Polska. Ostatecznie potwierdzono, że w konkursie wezmą udział Estonia i Łotwa.
12 proc. głosów w naszej ankiecie padło na odpowiedź, że bojkot Eurowizji to słuszny protest przeciwko operacji rosyjskiej armii w Gruzji.
Przedstawiciele TVP decyzję o udziale Polski w Eurowzji uzależniają bardziej od uwzględnienia uwag dotyczących sposobu głosowania (nasila się krytyka, że sąsiedzi głosują na siebie, m.in. państwa byłej Jugosławii i ZSRR, czy kraje skandynawskie), niż przyczyn politycznych.
"Polityczny konkurs" i "festiwal kiczu" - to główne zarzuty wobec Eurowizji i one zebrały odpowiednio 17 i 22 proc. Waszych głosów. 10 proc. głosujących dodało, że powinniśmy sobie dać spokój z tym konkursem, gdyż i tak się w nim nie liczymy.
Przypomnijmy, że w 2008 roku nasza reprezentantka Isis Gee przeszła przez półfinał (jako pierwsza odkąd wprowadzono dwustopniowy konkurs), lecz w finale zajęła przedostatnie miejsce. Największym naszym sukcesem na Eurowizji pozostaje wciąż 2. miejsce Edyty Górniak w 1994 roku - dodajmy, że to był polski debiut w tym konkursie.
Były jednak także głosy broniące decyzji o udziale w Eurowizji - 10 proc. uznało, że w ten sposób możemy pokazać Europie polską muzykę, a 6 proc. wierzy w to, że kiedyś zwyciężymy w tym konkursie. Także 6 proc. zdobyła odpowiedź, że bojkot nic nie da.
W sumie ponad 60 proc. głosów było za wycofaniem Polski z Eurowizji. Szczegółowe wyniki znajdziecie tutaj.
Dołącz do fanów Eurowizji w serwisie Muzzo.pl.